"הוליכו שולל, הסכם אומלל": 70 בחורים של חב"ד מתגייסים

כ-70 בחורי ישיבות חב"ד שיחלו את הטירונות בקרוב חושפים את נתוני האמת: בניגוד למה שטענו יוזמי ההסדר בין חב"ד וצה"ל - לרוב המתגייסים לא מלאו 24; רובם גם לא נשואים • והכי חמור: 'פטור העילויים' ניתן במקום לאברכים - לתלמידי הייטק ופעילי בתי חב"ד
יוסף גרינבוים
ח' אייר התשע"ח / 23.04.2018 17:54
ישיבת חב\"ד

המחזור הראשון של 'הסדר חב"ד' יוצא לדרך: כ-70 בחורי ישיבות של חב"ד בצפת, קרית גת ומגדל העמק, התייצבו לפני כשבוע בבקו"ם שבתל השומר לצורך מיונים אחרונים בטרם יתחילו את הטירונות בקרוב.

מדובר על המחזור הראשון של בחורי ישיבות חב"ד שחתמו על 'הסדר חב"ד', שעורר סערה גדולה לפני כשנתיים.

גורם במערך הגיוס אישר בשיחה עם 'מרכז העניינים' כי לרוב המתגייסים טרם מלאו 24, והם אינם בני 26 כפי שטענו בשעתו מצדדי ההסדר.

נתון לא פחות מעניין: בניגוד להצהרות בשעתו כי המתגייסים יהיו נשואים – כ-60 אחוז מהמתגייסים במחזור הקרוב אינם נשואים.

אבל הגורם במערך הגיוס טוען: "אף אחד לא דיבר על גיל  ועל נושא החתונה. זהו ההסכם. כולם ידעו על מה הם חותמים והוא זכה לברכתם ותמיכתם של ראשי ישיבות חב"ד. צה"ל עמד בהתחייבות שלו כלפי הבחורים ואפשר להם לצאת לשנת לימודים בחו"ל". מדובר במסגרת המכונה בחב"ד 'קבוצה', במסגרתה תלמידי ישיבות חב"ד יוצאים ללמוד שנה במרכז חב"ד בניו יורק, בבית מדרשו של האדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל.

כפי שדווח בחרדים 10 במהלך השנתיים האחרונות על הסכם שהתגבש בין חלק מראשי ישיבות חב"ד מול שלטונות צה"ל, גורמים בחסידות חב"ד שצידדו בהסדר שהתגבש טענו שהגיוס יחל רק מגיל 26 וכי אף רווק לא יגויס.

אולם מי שזעק כבר לפני יותר משנה נגד ההסדר, היה הגאון רבי גדליה אקסלרוד, לשעבר דיין בבית הדין הרבני בחיפה ואחד הרבנים הבכירים המזוהים עם הפלג המשיחי, קבע: "אסור לשלוח את התלמידים ללמוד בישיבה שיש לה הסכם עם הצבא".

הרב אקסלרוד הדגיש אז, כי מה שפורסם כי לפי ההסדר של הישיבה עם צה"ל גיל הגיוס הוא מגיל 24 או 26 – "שקר הוא. בחורים שחוזרים מ'קבוצה' מיד נקראים לשרת בצבא, וכל זה  על סמך החתימה שהנהלת הישיבה מעודדת בחורים לחתום, שעם יציאתם לקבוצה מאבדים הם מעמד בן ישיבה".

"עוקרים את הבן שלי מהלימודים"

למרות שביעות הרצון בצה"ל מהצלחת ההסדר, בחסידות חב"ד רבים זועמים.

"חרפה מה שקרה עם הסכם האומלל הזה", אומר הורה לבחור בישיבה של חב"ד לחרדים 10. "נעשה כאן הרס חינוכי שאותו לא ניתן יהיה לתקן לעולם. הוליכו שולל בחורים והוריהם".

770, חב"ד, חסיד חב"ד, הרבי מליובאוויטש

מרכז חב"ד העולמי. צילום: Nati Shohat/Flash 90

אחד מההורים, שבנו עתיד להתגייס במחזור הראשון, סיפר ל'מרכז העניינים': "אין לבחורים האלו 'אבא' שיטפל בהם. אני מצלצל לראש הישיבה של הבן שלי הוא שולח אותי לנציג חב"ד בצה"ל. הבן שלי רווק ובצה"ל דורשים שהוא יתגייס ל'נצח יהודה'. את תוצאות של הגיוס לנח"ל החרדי ולרותם אני ראיתי אצל ילדי השכנים. אני לא רוצה שהבן שלי יגיע למקומות האלו".

למרות טענות ההורה, מצדדי ההסכם מציינים בסיפוק רב שצה"ל עמד בהתחייבות שלו כלפי הבחורים שחתמו על 'הסכם חב"ד' – ואמרו: "עכשיו אנחנו נמלא את החלק שלנו בהסכם".

לפי הדיווח ב'מרכז העניינים', כבר במחזורים הבאים כמות המתגייסים תגדל באופן משמעותי.

גם בנושא 'העילויים' יש להורים טענות: מדובר בסעיף בהסכם עם ישיבות חב"ד, לפיו  יתאפשר ל-15 אחוזים מכל חותמי ההסכם לקבל פטור משירות צבאי בשל היותם עילויים.

מי שמטפלים בנושא 'פטור העילויים' הם ראשי ישיבות חב"ד בצפת וקרית גת.

אלא שאביו של אחד הבחורים שביקש להיכלל במכסת פטור העילויים וקיבל תשובה שלילית – קובל: "מדוע ניתן הפטור לצעירים שיצאו ללמוד הייטק ולא לאברכים המבקשים להמשיך בלימודיהם? אני מכיר באופן אישי אברך שקיבל פטור במכסת עילויים וכיום הוא מפעיל בית חב"ד. האם לזה מיועד הפטור? בעוד הבן שלי שיושב ולומד וכבר עבר מבחן אחד 'בהיכל שלמה' יאלץ ללכת לצבא למשך שנתיים ושמונה חודשים. מדובר בבחור שיעקר מהלימודים."

חרדים 10 פנה אל נציגי חב"ד האחראים על ההסדר מול צה"ל. תגובתם טרם התקבלה.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    המוצלחים, בצה"ל.
    30/04/2018 01:22
    ברוך
  1. לך