זה המערך האווירי האיראני בסוריה: צה”ל נערך לקראת טילים וכטב”מים

בישראל חוששים מנקמה על הפצצת הבסיס בסוריה בה נהרגו אנשי משמרות המהפכה • צה"ל מזהיר את האיראנים מתגובה • ההערכה: איראן מתכננת מתקפת טילים מסוריה או שימוש במל"טים חמושים • ואלה הבסיסים שלהם
חיים טוויל
ב' אייר התשע"ח / 17.04.2018 11:49

בעקבות הערכות מצב, החליטה היום (שלישי) מערכת הביטחון לחשוף את ההיערכות האירנית האווירית בבסיסי חיל האוויר הסורי, את פריסת הכוחות האירנית ואת כלי הטיס שמשמשים אותם.

בנוסף, נחשף היום השימוש שנעשה ברקטות אירניות שהביאו איתם האירנים לסוריה.

בישראל מעריכים, כי מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, מתכנן פעולת נקם שתתבצע מבסיס איראני בסוריה נגד ישראל, אולי אפילו בזמן הקרוב.

ההערכה היא שהפעולה, אם תתבצע, תיעשה באמצעות ירי טילים מדויקים לשטח ישראל או באמצעות שליחת כטב”מים חמושים ישירות על ידי משמרות המהפכה האיראניים ולא באמצעות ‘שליחים’, כמו בעבר.

גורמים ביטחוניים אומרים היום: “צה”ל יעשה הכול כדי להבטיח שחג העצמאות יעבור בשקט ושאזרחי ישראל יוכלו להנות מהחג. צה”ל במוכנות למגוון רחב של תרחישים כדי שאזרחי ישראל יחגגו כראוי את יום העצמאות ה-70”.

בצה”ל הכינו כבר, לפי כל הסימנים, תגובה על תקיפת נקם איראנית אפשרית, והתגובה הזו להערכת מומחים עשויה לגרום לערעור השליטה השברירית שהשיג משטר אסד בתמיכת הרוסים והאיראנים בכ-70 אחוז משטחה של סוריה.

“המוכנות והכוננות בישראל לפעולת נקם איראנית שתתבצע על ידי משמרות המהפכה ולא על ידי חיזבאללה או מיליציות שיעיות שנמצאות בסוריה נובעת מתופעה שמעוררת דאגה בישראל: התבססות בסוריה של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה במטרה כמעט אחת ויחידה – לבצע פעילות טרוריסטית התקפית נגד ישראל, באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ובאמצעות טילים ורקטות”, אומרים בצה”ל.

 שלושת מערכי ההגנה האווירית האירנית

הזרוע האווירית של משמרות המהפכה משמשת לסולימאני קבלן ביצוע. לחיל האוויר של משמרות המהפכה אין אמנם מטוסי קרב, אבל יש להם שלושה מערכים: מערך כטב”מים, שחלקם משמש לאיסוף מודיעין וחלקם חמושים ומיועדים לתקיפת מטרות מהאוויר.

מפקד המערך הזה, קולונל מהדי דהקאן, נהרג בשבוע שעבר בתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4, שבחלקו התבסס כוח המל”טים של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה. המערך השני הגדול הוא מערך של טילי קרקע-קרקע לטווחים קצרים ובינוניים, כולל טילים מסוג פתח 110 ורקטות פאג’ר 5 וגם טילים בליסטיים מדגם שיעאב, שהטווח שלהם הוא יותר מ-1,300 ק”מ והם מסוגלים להגיע מאירן לישראל.

בעבר כבר התבצעה פעולת נקם באמצעות רקטות וטילים של משמרות המהפכה נגד ישראל. הפעולה הייתה בפברואר 2015 ומי שיזם אותה ופיקד עליה היה בכיר בכוח קודס וראש המחלקה הפלסטינית בכוח הזה, סעיד איזדי.

זרוע צבאית שתפעל נגד ישראל גם בעיתות מלחמה וגם בשגרה

למשמרות המהפכה יש גם מערך שלישי של הגנה אווירית ואמצעי גילוי של מטוסים וכלי טיס אחרים.

 התבססו בחמישה שדות תעופה בסוריה

אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה התבססו בחמישה שדות תעופה בסוריה: T-4, חאלב, דיר א-זור, שדה התעופה הבינלאומי של דמשק ושדה התעופה צייקל מדרום לדמשק.

בכל אחד מהמקומות האלו יש צוות של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה, שקולט מטוסי תובלה צבאיים מסוג אליושין 76 (IL-76) מתוצרת רוסיה.

המטוסים האלו מביאים טילים וחימושים אחרים עבור חיזבאללה או טילים וכטב”מים לשימוש ישיר על ידי אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה. הם פועלים משדות התעופה האלה.

בתחילת המלחמה בסוריה פעלו אנשי משמרות המהפכה נגד המורדים הסורים, אבל אחרי שנכנסה רוסיה למעורבות צבאית לטובת המשטר בסוריה, התמקדו אנשי חיל האוויר של משמרות המהפכה בהכנות לתקיפת ישראל משטחה של סוריה.

אפשר להעריך שהכוונה הייתה שהזרוע הצבאית של משמרות המהפכה תשמש למעשה זרוע ארוכה נגד ישראל גם בעיתות מלחמה וגם לביצוע פיגועי טרור אווירים וטיליים נגד ישראל בשגרה.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות