משפט דומא: הפרקליטות מוותרת על הודאות נאשמים שנגבו בעינויים

הפרקליטות הודיעה לבית המשפט, בצעד חסר תקדים, כי היא מוותרת על מספר הודאות של הנאשמים במעורבות ברצח, שהושגו בעינויים • עו"ד ציון אמיר: "מקווה שיום אחד העובדות והפרטים ייחשפו. הציבור אמור להזדעזע זעזוע עמוק"
חיים טוויל
ב' אייר התשע"ח / 16.04.2018 21:42

משפחות הנאשמים בפרשת הרצח בדומא חושפות היום (שני), כי במהלך דיון הסיכומים הודיעה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט, בצעד חסר תקדים, כי היא מוותרת על מספר הודאות של הנאשמים במעורבות בפיגוע ההצתה.

מדובר בהודאות אשר נמסרו במהלך החקירות, בהן הופעלו ‘האמצעים המיוחדים’ – כאשר הכוונה לעינויים.

משמעות הדבר, מסביר גורם משפטי, כי הפרקליטות מודה שההודאות אשר מסרו הנאשמים בחקירות אלו אינם קבילות והיא חוששת כי בית המשפט יפסול אותן.

“משמעות ההודעה של הפרקליטות לבימ”ש היא הבנה כי לאור הנסיבות בהם נמסרו ההודאות של הנאשמים לא ניתן להכשירם משפטית.

“מדובר ברעידת אדמה של ממש. עומדת פרקליטות מול בימ”ש ובעצם מודה – נעשו כאן בתיק חקירות שהביאו לנאשמים למסור דברים והודאות שלא מרצון חופשית כמתחייב בחוק”, הוסיף הגורם.

בדיון שמעו השופטים את הסיכומים לשלב הראשון במשפט. הסיכומים בעל פה מתווספים לסיכומי ההגנה והתביעה אשר נפרסים על מאות רבות של עמודים.

בסופו של הליך, יכריעו הרכב השופטים האם הודאות הנאשמים בתיק דומא הינם קבילות או אינם קבילות.

לפני הדיון נחשף כי המדינה הגישה בקשה לבימ”ש, בה ביקשה כי יכיר בעינויים כחוקיים.

משפחות הנאשמים סיפרו כי בבקשה נכתב שאמנם עינויים אסורים ופסולים על פי חוק בחקירות בישראל, אך למרות זאת הם מבקשים כי בימ”ש יקבע שבתיק דומא “לא מדובר באמצעים פסולים ולא באמצעים שהופעלו ‘שלא כדין’, ויפסוק כי העינויים בדין נעשו, וזאת לאור התיק החריג”, לדבריהם.

המשפחות סיפרו: “בכדי להראות שהעינויים זה לא כזה נורא, הפרקליטות מעיזה לכתוב לבית המשפט כי בעינויים הם הקפידו על הכללים, הפעילו שיקול, והכי מקומם הם כותבים שהכל נעשה תוך ‘שמירה ככל האפשר על כבודם של הנאשמים’ , עינו אותם תוך שמירה על כבודם – כך נכתב במסמך של מדינת ישראל בשנת 2018. אי אפשר להאמין”.

המשפחות הזכירו גם את תנאי המעצר הקשים בהם מוחזקים הנאשמים. “הם בבידוד, ללא טלפונים, ונשללות מהם זכויות רבות שניתנות לכלל האסירים. אפילו המחבלים מקבלים תנאי כליאה טובים יותר”.

עו”ד ציון אמיר, אשר מייצג את הקטין בתיק, מסר בכניסה לדיון: “הגענו לשלב הסיכומים. אני מאוד מקווה שיום אחד הדברים שעלו במהלך משפט הזוטא, העובדות והפרטים במהלך העובדות והעדויות של כולם – בעיקר של אנשי השב”כ – ייחשפו. הציבור אמור להזדעזע זעזוע עמוק מאוד כיצד התנהלה חקירה כלפיי קטין צעיר לימים, שלא מואשם ברצח, מואשם בקשר לכך אבל לא ברצח.

“באיזה אופן התנהלה חקירה שכל כולה איומים והפעלת אמצעים אלימים, בכל מיני צורות ובכל מיני אופנים. הדבר הזה מזעזע את הנפש, אי אפשר להשלים עם חקירה שמתנהלת באופן כזה בחברה דמוקרטית. אני מאוד מקווה שביהמ”ש בסופו של יום יאמר את דברו בסוגיות המהותיות האלה”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    האינקוויזיטורים של השב"כ לא רק סדיסטים אלא גם מטומטמים. הרי אם
    16/04/2018 22:00
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. יש הודאות לפני העינויים, לא צריך לענות. ואם אחרי, הרי אלה הודאות לא קבילות. מסקנה: לא היו הודאות לפני העינויים. עכשיו המנוולים ימשכו זמן. בינתיים ממשיכים לענות אותם: הם בבידוד גמור כ”א לחוד, ורק שעה אחת ביום מוצאים לחצר. הם לא יכולים להתפלל במניין. בקיצור: “הדמוקרטיה היחידה במזה”ת” לתפארת יום העצמאות ה-70