בוועדת הכספים סוכם: גם מי שאינו דתי יוכל לבחור שלא לעבוד בשבת

לפי החוק כיום, רק מי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה, בכפוף להגשת תצהיר • במהלך דיון בוועדת הכספים עלו מספר הסגות לנוסח המתוקן של החוק • יוזמת החוק, עליזה לביא: "מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר בפתח המושב"
אריה ריבקינד
כ"ה ניסן התשע"ח / 10.04.2018 13:48
עליזה לביא

 עובדים גם בפגרה: ועדת הכספים התכנסה הבוקר (שלישי) כדי להכין נוסח מתוקן לקריאה שניה ושלישית, להצעת החוק לפיה כל יהודי יהיה רשאי לסרב לעבוד בשבת – ללא קשר להשקפתו הדתית.

חוק שעות עבודה ומנוחה במתכונתו הנוכחית קובע כי מי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו.

התיקון לחוק יאפשר גם לעובד שאינו דתי שלא לעבוד ביום המנוחה הקבוע לגביו, מבלי שהדבר יהווה עילה לפיטורים או לאי קבלה לעבודה.

להצעת החוק נוסף סעיף המאפשר לוועדת השרים להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום עבודה, ואם לדעת ועדת השרים תחולת הסעיף עלולה לפגוע פגיעה משמעותית באותו מקום העבודה.

במהלך הדיון עלו מספר הסגות לנוסח.

יו"ר הוועדה משה גפני הודיע כי הנוסח המתוקן יובא לאישור סופי בקרוב – לאחר הטמעת התיקונים שעלו בדיון.

יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא מיש עתיד: "ההצעה משקפת במדויק את המהות של מדינה יהודית ודמוקרטית, שאינה מפלה בין בני אדם בגין השקפתם הדתית. השבת שייכת לכולם, ואין סיבה להבחין בין מי שמדקדק בקיום מצוות, ומי ששיקוליו סוציאליים, משפחתיים ואחרים. החוק אינו כופה דבר על אף עובד או מעסיק, אלא מקנה לעובד את הבחירה.

"ישנם עובדים רבים מעוניינים לעבוד בשבת ואחרים שלא, לכן השוק בטווח הארוך יתאזן, והוועדה תוכל לפתור קשיים נקודתיים. מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר בפתח המושב".

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות