הראשל"צ השווה בין 'כושי' לקוף? רון קופמן גידף: מתי מדיחים אותו

בשיעור על 'ברכת האילנות' הביא הראשל"צ הגר"י יוסף דוגמה מברכת 'משנה הבריות', תוך הסבר על איזה "כושי" צריך לברך • לשכתו: "דברי הרב הם ציטוט מתלמוד בבלי" • העיתונאי רון קופמן השתלח: "אם היה במשרה ציבורית בחו"ל, כבר היה לשעבר"
יוסף גרינבוים
ד' ניסן התשע"ח / 20.03.2018 11:36
הרב יצחק יוסף, משה דגן

ב'ידיעות אחרונות' מזועזעים: בשיעור שנשא במוצאי השבת שעברה, נשא הראשל"צ הגר"י יוסף דברים על 'ברכת האילנות' שנוהגים לברך בחודש ניסן.

במהלך הדיון ההלכתי בשיעור הביא הראשל"צ דוגמאות מסוגי ברכות נוספים, למשל ברכת 'משנה הבריות' שאותה מברכים כאשר רואים אנשים או בעלי חיים חריגים במראם.

לפי דיווח של אריאלה שטרנבך ב'ידיעות אחרונות', הרב הראשי אמר: "הרואה בריות משונות, מברך 'משנה הבריות'. רואה כושי, מברך עליו 'משנה הבריות'. איזה כושי? שאבא ואימא שלו לבנים והוא יצא כושי". הגר"י הדגיש: "לא (על) כל כושי מברכים".

הרב הסביר את הסוגיה ההלכתית: "אתה הולך ברחוב באמריקה, כל חמש דקות תראה כושי, תברך עליו 'משנה הבריות'? אלא צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים".

הוא הוסיף: "אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה – אז תברך עליו 'משנה הבריות'. אז מה תגיד, צריך שיהיה שני כושים? לא, אלא זו דוגמה שהגמרא נתנה, אז (כך) גם כאן באילנות".

מלשכתו של הרב יוסף נמסר בתגובה ל'ידיעות אחרונות': "דברי הרב הם ציטוט מתלמוד בבלי במסכת ברכות, שם נאמר: ׳אמר רבי יהושע בן לוי הרואה את הבהקנים אומר ברוך משנה הבריות. מיתיבי (מקשים) ראה את הכושי…. אומר ברוך משנה את הבריות… תנו רבנן (שנו חכמים), הרואה פיל קוף וקפוף אומר ברוך משנה את הבריות׳".

מי שעורר זעזוע בהשתלחות שלו בראשל"צ, בעקבות פרסום הידיעה הוא העיתונאי רון קופמן – שצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מתי מדיחים את הראשל"צ, יצחק יוסף? מי זקוק לגזען הפרימיטיבי? אם היה במשרה ציבורית בחו"ל, כבר היה לשעבר. אבל אצלנו הוא מנהיג. עם של חלאות".

הדפס כתבה

10 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  כ קוף, איילה, רחלה, ארי, גורילה, גמל,
  20/03/2018 13:22
  גוזמנים מחלם.
 1. האם מותר לתאר כ לבן שחור ומה שבינהן או שתוציאו חוק שאוסר שימוש במילה ואז נמצא דרך אחרת לתיאור צבעוני של המקרה
  תבררו האם יש רדיפה
  ואת מי רודפים
  מי הקוזאק
  זה מזכיר את רוסיה ושכנתה גרמניה בשנות השלושים
  הפוסל במומו פוסל.

 2. מוחה על ביזוי גדול הדור..!!!. כנסו!!
  20/03/2018 14:08
  מ.
 3. באמת קופמן!!!(איש קוף)!!

 4. איזו תשובה שקרית ודמגוגית של לשכת הרב
  20/03/2018 14:35
  אמיר
 5. איך הם מנסים לעוות את מה שהרב אמר כשהם טוענים שהרב ציטט את הגמרא כאשר דיבר על קוף. להזכירם, הגמרא אומנם מדברת על קוף כחיה שיש לברך עליה "ברוך משנה הבריות", מכיוון שהיא חיה המעוררת התפעלות כמו פיל, או משום שהקופים הם בעצם אנשים שהפכו לקופים בתקופת דור הפלגה, אבל הגמרא לרגע לא מדברת על כך שיש לברך "משנה הבריות" על מקרה בו קוף נולד להורים. מה זה בכלל שקוף יוולד להורים? אילו שטויות. הם חשבו שיוכלו להגיד שזה ציטוט מהגמרא ובזה נגמר הסיפור. ממש לא. המילה קוף שאמר הרב יוחסה לכושי עליו הוא דיבר במשך כל הסרטון, ולכן יש פה גזענות. זה לא שהוא דיבר על עוד מקרה בנוסף לכושי שנולד להורים לבנים. לא. הוא פשוט כינה את הכושי במילה "קוף". עובדה גם שאחרי ההשוואה הזו, הוא חוזר לדבר על כושים, כך שברור שהמילה קוף כוונה לכושי.

  • אורי   21/03/2018 18:34

   הוא דיבר על מקרים שבהם אומרים את הברכה. הוא אמר שבמקרים האלה, אומרים את הברכה: כשנולד לשתי הורים לבנים ילד כושי, שנולד לשני הורים בן קוף, או שנולד להורים בן ככה (כלומר, משהו משונה). אין קשר בן הכושי לקוף. נכון, הוא לא מדבר ברור ומערבב מילים ומשפטים, אבל מי שמבין את ההלכה גם מבין את הכוונה.

 6. רון כנראה שאתה הוא הקופ מן
  20/03/2018 15:07
  דוד מודיעין
 7. או אולי הקוף מן .
  במה שאתה לא מבין כדאי אולי שתשאל .
  בסוגיא שם מדובר על בריות שהן חריגות ובזמנם כושי שהיה שחור (רוב הכושים הם חומים) באיזור בבל היה דבר נדיר שהיו מציינים אותו בברכה

 8. העיתונאים צודקים
  20/03/2018 21:56
  שלום
 9. נכון שבגמרא כתוב שמברכים על כושי וגם שמברכים על קוף (וגם על פיל ועל כוס), אבל מה שהראשל"צ אמר זה דבר אחר: נולד להם בן 'קוף', כשהכוונה לכושי, וזה לא נמצא בגמרא, וזו שערורייה שעליו להתנצל עליה.

  • אורי   21/03/2018 18:37

   הכוונה של בן קוף היא לא כושי, אלא משהו משונה, כי על משהו משונה, מברכים. נכון שהשתמש בדוגמה לא מוצלחת, אבל הוא לא התכוון את זה בצורה גזענית.

 10. רון קוף מן
  20/03/2018 23:05
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 11. מה נפגעת לקחת אישית את הקוף אה

 12. גועל נפש
  21/03/2018 05:31
  מזועזע מכם
 13. ואתם כאן בתגובות מגבים את הגזענות הזו?
  תתביישו לכם.מסע רדיפה?
  בושה ליהדות, אם ככה נראים פני היהדות לא פלא שיש אנטישמיות בעולם. במקום לעמוד ולומר שזו לא יהדות, אתם מקללים את קופמן ואומרים "רוב הכושים הם חומים ולא שחורים"?!(ראו 3-4 תגובות תחתי)
  אם כך נראה הזרם החרדי והדתי, שלא פוצה ולא מפציר ברב שיתנצל, אתם מעוררים חלחלה ואנטיגוניזם במדינה כלפיכם ואל תתפלאו ששונאים אתכם.

 14. העיתונאי רון קופמן שמאלני קופיקו עליו צריך לברך משנה הבריות
  07/09/2018 03:42
  נעמה
 15. העיתונאי רון קופמן שמאלני קופיקו עליו צריך לברך משנה הבריות