ארבע שנות מאסר על אלעזר ויגדרוביץ ופיצוי 400 אלף ש"ח

הפרשה שנחשפה בחרדים 10: ביהמ"ש המחוזי בירושלים גזר על אלעזר ויגדרוביץ 4 שנות מאסר בפועל ופיצוי של 400 אלף ש"ח לבני הזוג שרדף • הורשע לפי הודאתו בעבירות סחיטה בכוח, תקיפה ועוד • "מדובר בתיק בו הנאשם לא בחל במאמצים חובקי עולם לביצוע מעשיו"
חיים טוויל
כ"ה אדר התשע"ח / 12.03.2018 12:48

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על אלעזר ויגדרוביץ 4 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 400 אלף שקלים למתלוננים – פנחס וחני וילר.

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, קשר לפשע, כליאת שווא, שימוש במסמך מזויף והפרת הוראה חוקית.

המעשים בוצעו משום שהקשר שהתפתח בין בני הזוג לא מצא חן בעיני סביבתם החסידית – ועל רקע זה בוצעה ההתנכלות.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אביעד דוויק מפרקליטות מחוז ירושלים, הנאשם פעל בארץ ובחו"ל תחילה בכוח, אלימות ואיומים, להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם, כאשר לצורך כך אף שילם לאחרים שיצטרפו אליו לביצוע המעשים.

בהמשך, לאחר שגרם לזוג באמצעות מצגי שווא להגיע לאוקראינה, דאג הנאשם כי יושתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ מאוקראינה.

בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו בבידוק בשדה התעופה באוקראינה, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה, והם אף נעצרו למספר ימים.

בעקבות התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הופסק ההליך המשפטי באוקראינה והועבר לישראל, ובני הזוג הוחזרו לארץ לפני שנה. התיק נחקר ולווה באופן צמוד על ידי חוקרי ימ"ר ירושלים.

מי שייצג את בני הזוג עם מעצרם בקייב וטיפל בתיק – היה עורך הדין מרדכי ציבין, הידוע כבעל קשרים ברחבי העולם, מהם מסתוריים, ששהה לצורך כך מספר פעמים רב באוקראינה. עו"ד ציבין מתמחה בטיפול בעצירים בחו"ל ובעניינים הקשורים לאינטרפול.

הוא ייצג בין היתר בעבר את בחורי הישיבה שנעצרו ביפן, ומייצג את זיאד cattan, מנכ"ל הבטחון העיראקי בשנים 2003-2005, על מנת למנוע הסגרתו מירדן לעיראק.

 עו"ד אביעד דוויק, פרקליטות מחוז ירושלים: "מדובר בתיק חמור בו הנאשם לא בחל במאמצים חובקי עולם, תוך גיוס מימון רב לביצוע מעשיו ותוך שהוא שוכר אנשים אחרים לצורך ביצוע מעשי האלימות ורדיפת המתלוננים, והכל על מנת להכריח את המתלוננים לשנות מאורחות חייהם ולקבל את התכתיבים עליהם החליט הנאשם.

"פעילות משולבת של פרקליטות מחוז ירושלים, ימ"ר ירושלים והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה – הביאו בסופו של דבר להעמדתו של הנאשם לדין וכן להעברת ההליכים הפליליים שהתנהלו באוקראינה נגד בני הזוג על לא עוולם בכפם והבאתם של בני הזוג חזרה ארצה.

"אנו סבורים כי יש בעונש המאסר הממושך שהוטל על הנאשם, ביחד עם עונש פיצוי משמעותי שכבר הופקד ואשר יש בו אולי להביא לתחילת שיקום חייהם של בני הזוג בישראל, כדי להעביר מסר מרתיע כלפי הנאשם ושכמותו על מנת שיניחו לבני הזוג לנפשם וימנעו מביצוע עבירות נוספות".

1

עורך דין מרדכי ציבין. צילום: יחצ

על פי כתב האישום, חני התחתנה עם בעלה בשנת 1997. במהלך חיי נישואיהם חוו בני הזוג קשיים בקשר הזוגי. כחלק מניסיון הטיפול בקשיים אלו, בשנת 2011 או בסמוך לכך, פנו חני ובעלה לשעבר לפנחס, וזאת במסגרת עבודתו כיועץ נישואין.

בספטמבר 2015 התגרשה חני מבעלה, ומאוחר יותר התגרש פנחס מאשתו.

כאשר החל קשר בין השניים, החלו לתלות פשקוילים בגנותו של פנחס ולהטרדות שונות כלפי השניים.

ויגדרוביץ החליט לפעול נגד וילר בדרכים שונות, והכל מתוך מטרה לגרום לו להפסיק את הקשר עם חני.

ויגדרוביץ ניסה ביחד עם אחרים, בכח אלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונו, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי ולדרישתם כי חני. תוותר על משמורת ילדיה.

על פי כתב האישום, לאחר סירובם של השניים בפני ויגדרוביץ לעבור להתגורר כשנה בארצות הברית וסירובה של חני לעזוב את ילדיה, גמלה בלבו החלטה לגרום להם לעזוב את הארץ למשך שנה לאוקראינה, באמצעות הצעת עבודה במשרה תורנית באחת מהקהילות היהודיות באוקראינה.

כדי להשפיע עליהם להיענות להצעת העבודה, סיכם ויגדרוביץ עם אדם אחר המצוי בקשרי חברות עם הזוג כי יהיה שותף למצג שווא לפיו גם הוא ואשתו מתכוונים לבחון הצעה הדומה להצעת העבודה, וישכנע אותם באמצעותו לבחון אף הם יחדיו הצעה מעין זו.

ב-20.12.15, לאחר שמאמצי השכנוע נשאו פרי, טס הזוג לקייב שבאוקראינה, בעוד ילדיה הקטינים של חני נותרו בישראל.

ויגדרוביץ הגיע לקייב ב-15.12.15. החבר ואשתו הגיעו לקייב כמה ימים קודם לכן כחלק מיצירת מצג השווא, לפיו גם הזוג מבקש לבחון ברצינות הצעת עבודה במשרה תורנית בקהילתו של הרב ג'אן, המשמש כרב בקהילה היהודית באומן.

בשלב מסוים, לאחר שויגדרוביץ גילה כי הזוג לא הגיעו להסכמות ביניהם באשר למשרה התורנית המוצעת, וכי אין בכוונתם לשוב לאומן שבאוקראינה כי אם לשוב לישראל לצמיתות, הוא החליט לפעול להשארתם של השניים באוקראינה למשך זמן ממושך. לשם כך, רקם ויגדרוביץ תוכנית להטמנת סמים בכבודתם של בני הזוג, באופן שהסמים יתגלו בבידוק הצפוי להם בשדה התעופה בקייב טרם טיסתם חזרה לישראל שתוכננה ל-27.12.15 – וזאת על מנת להפלילם ולהביא למאסרם למשך תקופה ארוכה, באופן שימנע מהם לשוב לישראל לתקופה משמעותית.

כדי להוציא את תוכניתו לפועל, פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך כי יטמינו במזוודותיהם של הזוג שקיות ובהם סמים מסוכנים מסוג קנביס נטו.

ב-27.12.15, במהלך בידוק מזוודותיהם של בני הזוג נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול.

בעקבות תפיסת שקיות הסמים ברשותם – השניים. נעצרו.

בהמשך הוגש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר.

כעבור חודשיים, – ב-25.2.16 – שוחררו בני הזוג  למעצר בית בקייב והוטלו עליהם תנאים מגבילים עד תום ההליכים הכוללים, בין היתר, ערבויות כלכליות ואיסור יציאה מאוקראינה.

כתב האישום שהוגש נגד בני הזוג לבית המשפט באוקראינה, ייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המירבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים. לאחר התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הוחלט לסיים את ההליך באוקראינה ולהחזיר את בני הזוג לישראל.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מצויין
  12/03/2018 14:40
  יוסי
 1. מגיע להם הרבה יותר הם צדיקים
  שום קשר לא היה ביניהם לפני נשואין.

 2. מי שסייע להם
  12/03/2018 16:37
  רק למען הדיוק
 3. עו״ד ציבין סייע לבעל פנחס ועו״ד דוד בוחבוט ושלמה אסרף לאישה חני.
  אין ספק שהסיוע של עו״ד הישראלים והקשר מול משטרת ישראל והפרקליטות הם שהצליחו לגרום להפסקת ההליכים באוקראינה ופתיחת הליכים כאן כנגד המפלילים ובראשם ויקדרוביץ.