מאסר בפועל ל-3 קיצונים שתקפו את הגר"מ הבלין

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והטיל עונשי מאסר בפועל על שלושת הקיצונים אשר הורשעו בעבירות שבוצעו כנגד הגאון רבי משה הבלין, רבה האשכנזי של קרית גת • בגזר הדין: 6 חודשי מאסר לויספיש ושני חודשי מאסר לזילברברג וטעפ, ופיצוי כספי של 10,000 ש"ח
חיים טוויל
כ"ד אדר התשע"ח / 11.03.2018 14:04

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים אשר הורשעו בעבירות שבוצעו כנגד הגאון רבי משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת.

שלושת הנאשמים – שלמה ויספיש, יהודה זילברברג ומנחם טעפ – הורשעו על פי הודאתם בעבירות של התקהלות אסורה והסגת גבול, תוך פגיעה בפרטיותו של הגר"מ הבלין – וזאת על רקע חברותו בבית הדין הרבני של חב"ד, אשר אישר הסדר עם צה"ל בעניין גיוס תלמידי ישיבות חב"ד לצבא.

בהתאם לכתב האישום המתוקן בו הורשעו, הגיעו השלושה, הנמנים על המתנגדים לגיוס תלמידי ישיבות, לבית הרב, יחד עם קהל רב, מצוידים בכרוזים בגנות הרב, נקשו על דלתו כדי לדבר איתו, ולאחר שזה סירב, הם החלו להשתולל, תקעו בשופרות, זרקו את הכרוזים אל תוך ביתו, וצעקו עליו שהוא "עוכר ישראל" ו"מוכר נשמות".

בהמשך, משביקשה אשת הרב המפוחדת להרגיע את הרוחות, מנע ממנה אחד הנאשמים את סגירת דלת הבית, תוך תקיעה בשופר וגידופה.

אשת הרב חשה ברע בעקבות האירוע ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

הנאשם ויספיש צירף עוד שני תיקים שעוסקים בהתנהלות מסיגת גבול והורשע גם בהם.

במסגרת ההסדר אשר גובש בין הצדדים, המדינה עתרה לגזור עליהם עונשי מאסר הנעים בין 6 חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות לבין 9 חודשי מאסר – כל אחד לפי חלקו.

כן בקשה המדינה לגזור עליהם מאסר על תנאי ולחייבם בתשלום פיצוי כספי לרב הבלין.

הנאשמים מצידם ביקשו להסתפק בתקופת ימי מעצרם.

בית משפט השלום לא קיבל את עמדת המדינה והסתפק לעניין רכיב המאסר בימי מעצרם של הנאשמים, תוך שקבע כי סירובם של הנאשמים לבחינת עניינם על ידי הממונה על עבודות שירות אינו אמור להוות שיקול לחומרה, וכן נמנע מהשתת פיצוי לטובת המתלוננים.

לאור האמור גזר בימ"ש השלום על הנאשמים את העונשים הבאים:

ויספיש נדון ל-3 חודשים ו-20 ימי מאסר בפועל – מניין ימי מעצרו, 5 חודשים ו-10 ימים מאסר מותנה והתחייבות כספית בסך 7500 שקלים .

בנוסף, בגין שני התיקים שצרף, גזר בימ"ש השלום על ויספיש 25 ימי מאסר (שירוצו בחופף לימי המאסר בתיק העיקרי), מאסר מותנה והתחייבות כספית.

הנאשמים זילברברג וטעפ נדונו ל-11 ימי מאסר בפועל – מניין ימי מעצרם, 3 חודשים ו-19 ימים מאסר מותנה והתחייבות בסך 5000 שקלים.

על גזר דין זה הגישה פרקליטות מחוז דרום-פלילי), באמצעות עו"ד תהילה גלנטה, ערעור לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע.

במסגרת הערעור ביקשה הפרקליטות לבטל את גזר דינו של בית משפט השלום, ולהחמיר באופן משמעותי בעונשם של הנאשמים, כך שיושת עליהם עונשי מאסר בפועל מעבר לתקופת המעצר, לצד קנס כספי משמעותי ופיצוי.

הפרקליטות טענה, כי בנסיבותיו החמורות של המקרה דנן, כל תוצאה אחרת אינה הולמת את חומרת העבירות שבוצעו על ידי הנאשמים, ואין בה כדי להרתיעם ועבריינים פוטנציאליים אחרים, לבל ירמסו ברגל גסה את שלטון החוק, מתוך מחשבה שמערכת האכיפה והמשפט תקל עימם.

הרב משה הבלין

הרב משה הבלין. צילום: שעיה כץ, שטורעם.נט

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והשית על הנאשמים עונשי מאסר בפועל: 6 חודשי מאסר לויספיש ו-2 חודשי מאסר לזילברברג וטעפ, תוך שהודגש שלא יעלה על הדעת שסירוב נאשם לבחינת עניינו על ידי הממונה על עבודות שירות ייזקף לזכות נאשם ויביא להקלה בענישה.

כמו כן הושתו פיצויים לטובת הרב ואשתו בסך 10,000 שקלים.

במסגרת פסק הדין, הודגשו ההבדלים בין זכויות היסוד החוקתיות – חופש ביטוי, חופש הפגנה ומחאה וכו', כמו גם זכות המשיבים להפגין בסוגיית גיוס בני הישיבות, לין מעשי המשיבים שמרכז הכובד בעניינם אינו מצוי בהתקהלות האסורה, כי אם בפגיעה בפרטיות הרב ומשפחתו תוך שחללו את פרטיות והטילו אימה על רעייתו.

התיק נוהל בבימ"ש השלום ע"י עו"ד רווית מרום ובמסגרת הערעור טיפלה בתיק עו"ד תהילה גלנטה, שתיהן מפרקליטות מחוז דרום-פלילי.

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות