אודי אדם: "כל אחד יכול להתחמק – בת"א משתמטים יותר מהחרדים"

האלוף המיל' אודי אדם מודה כי גיוס החובה בישראל לא אפקטיבי: יש יותר מיועדים לשירות ביטחון שלא מתגייסים מסיבות שונות, בהשוואה לאלו שאינם מתגייסים מסיבות דת • "הרבה נוער מתל אביב לא משרת"
חיים טוויל
כ"ב אדר התשע"ח / 09.03.2018 12:00

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי אדם, מותח ביקורת על נתוני הגיוס בתל אביב.

בחדשות 2 פורסמה הקלטה מהשיחה של אדם, בה אמר: "היום כל אחד יכול להתחמק, מי שלא רוצה לשרת לא משרת – מה שלא יהיה".

בהקלטה אומר גם מנכ"ל משרד הביטחון בהתבטאות חריגה: "הרבה נוער מתל אביב גם כן לא משרת. אחד זה מטעמים דתיים והשני זה מטעמים אחרים. לדעתי יש יותר כאלה שלא משרתים מטעמים אחרים".

הוא התייחס גם לשילוב החיילים החרדים בצבא-  ואמר: "היום רואים אותם בצנחנים, בגבעתי, בחיל אוויר ובמקומות אחרים. אני חושב שזו הצלחה בלתי רגילה. עכשיו אנחנו כמערכת לדעתי צריכים לאפשר יותר. דיברתי עם הרמטכ"ל, למשל, דיברנו אולי לפתוח גדוד שריון".

בחדשות 2 מציינים, כי בניגוד לדברים של אדם, נתונים אותם הציג צה"ל מראים תמונה שונה מזו שתיאר.

על פי נתוני צה"ל, שיעור הגיוס בתל אביב עומד על 69.4% לעומת שיעור של 72% בממוצע, ואילו שיעור הגיוס במגזר החרדי עומד על כ-40% משנתון המתגייסים לצה"ל או לשירות לאומי (המגיעים מכמה מחזורי גיוס יחד. בני 18-24, כך שהנתון בפועל נמוך בהרבה).

עוד עולה כי רק 13% מאלו שלא התגייסו קיבלו פטור מסיבות שאינן דתיות.

במשרד הביטחון אמרו בתגובה: "מנכ"ל משרד הביטחון מקיים מעת לעת שיחות ומפגשים עם עמותות המעודדות גיוס לצבא, נושא בו הוא רואה חשיבות לאומית. במסגרת השיחה עם אנשי עמותת נצח יהודה, העוסקת בעידוד לגיוס חיילים חרדים, פרש המנכ"ל את האתגרים העומדים בפני מערכת הביטחון בנושא, בהם אי גיוס אוכלוסיות שונות מטעמים מגוונים, רפואיים, מצפוניים, טעמי דת ואחרים. משרד הביטחון ימשיך לפעול כל העת להעלאת אחוזי הגיוס לצה"ל".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    גיוס או שירות לאומי למדינה . נתת תקבל ברחת בחירה רעה ולא תקבל . צריכים את כולם מי למובחרים ומי לשירות למען ציבור שזקוק לעזרה ח.
    09/03/2018 20:25
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. הכי כף לשרת את המדינה תרומה. וזריעה לשנים שיבואו אחר כך . תרמתי קשה לא קל להיות לוחם ומבצע שירות לאומי . ואחי ו הערבים חובה עליהם שירות לאומי למען הציבור שלהם בעיקר בפשיעה ועזרה לז׳קנים ולבתי חולים מרפאות ועוד ועוד . השבוע פרשת – ת ר ו מה . לכו ותספרו אחר כך מה עשיתי כדי לתת למדינת ישראל ואחר כך תבקשו במצפון נקי ושלם מה מגיע לי ממדינת ישראל וזה נכון – כדי לעודד תרמת תקבל . הלוואי שכל אזרח ישראלי יתן מה שהוא יכול או בגיוס או בשירות לציבור שהוא אוהב . .בלי זה האדם נחשב לכלי ריק משהו שמוצא דרכים נלוזות פחדניות ומשתמש בכל תירוץ למה ולמה לא . הרוב אומר כן וחובה להגדיל את ההתנדבות כדאי מאוד כדי להחשב אדם .