מאסר עולם למחבל שרצח את מיכל חלימי הי"ד בגלל שהייתה יהודיה

מוחמד חארוף, מחבל תושב שכם, הודה במסגרת הסדר טיעון ברצח של חלימי הי"ד, שהייתה בהיריון - בשל היותה יהודיה כתב האישום המתוקן נגדו קבע שהרקע לרצח לאומני • במקביל ירצה עוד חמש שנות מאסר בחופף למאסר העולם
חיים טוויל
י' אדר התשע"ח / 25.02.2018 15:58
מחבל, חארוף, רצח חלימי

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) את עונשו של המחבל מוחמד חארוף, תושב שכם, שהורשע ברצח מיכל חלימי הי"ד בשל היותה יהודיה, לאחר שהודה במסגרת הסדר טיעון לפיו הרקע לרצח היה לאומני.

בית המשפט גזר על חארוף מאסר עולם, מאסר של חמש שנים בחופף למאסר העולם, וקנס אותו ב-258 אלף שקלים.

חלימי הי"ד, שהתגוררה בישוב אדם בבנימין, הייתה בהריון בעת הרצח.

השופטים מתחו ביקורת חריפה על הסדר הטיעון: "יש לראות בחומרה יתרה רצח שמתבצע ממניעים גזעניים. הנאשם זכה להקלה של ממש בעונשו, נוכח העובדה כי לא נענש על תיקים ועבירות נוספות שאוחדו בתיק זה".

בתחילת החודש בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את חארוף, במסגרת הסדר טיעון שנחתם בין הפרקליטות לבין הנאשם, ובו הוא הודה שביצע את המעשה על רקע לאומני.

לפי כתב האישום המתוקן, בו הודה המחבל, במועד שאינו ידוע, נכנס המחבל לישראל ושהה בה שלא כדין. במשך תקופה בלתי ידועה, היה הנאשם בקשר עם חלימי.

ב- 25.5.17 או בסמוך לכך, לאחר חילופי דברים בין המחבל לבין המנוחה בשיחה טלפונית, גמלה בליבו ההחלטה לרצוח את המנוחה – ממניעים לאומניים ועל רקע היותה יהודיה.

לפני הרצח הוביל ח'ארוף את חלימי הי"ד למקום מבודד סמוך לפארק המים "ימית 2000" בחולון – ושם רצח אותה, כאשר הוא חנק אותה למוות במשך דקות ארוכות, וגם הטיח בה שתי לבני בטון בראשה ובגופה.

לאחר מכן, כך נכתב בכתב האישום, הוא כיסה את גופתה בעפר ובצמיג כדי להסתיר את הגופה, גנב את רכבה ואת כרטיס האשראי שהיה ברשותה ונמלט ברכב לטייבה.

על פי הסדר הטיעון, הצדדים עתרו במשותף לעונש של מאסר עולם. באשר לפיצוי – הפרקליטות ביקשה כי יוטל על הנאשם פיצוי מקסימאלי של 258,000 שקל. ההגנה ביקשה כי לא יוטל עליו פיצוי כלל או לחילופין שיוטל עליו פיצוי מינימאלי.

משפחתה של חלימי הי"ד הוכרה כנפגעת טרור.

עו"ד אלעד רט ועו"ד מוחמד מחאג'נה, עורכי דינו של ח'ארוף מטעם הסנגוריה הציבורית מסרו: "כבר בחקירתו במשטרה הנאשם הודה ברצח, והסביר שהרקע למעשה היה לאומני-ביטחוני. רשויות האכיפה ובראשן המשטרה לא האמינו לו, וסברו שהרקע למעשה הוא יחסים רומנטיים, שנטען שהתקיימו בינו לבין המנוחה – כך גם נכתב בכתב האישום המקורי.

"בעקבות פגישה שקיימנו עם פרקליטת המחוז הוחלט לקבל את טענות הנאשם, ולשנות את עובדות כתב האישום בהתאם לגרסתו במשטרה ובאופן שמבהיר שהמניע לרצח אכן היה לאומני".

חלימי

מיכל חלימי הי"ד. צילום: דוברות המשטרה

גיטה זילברמן, אמה של מיכל חלימי הי"ד, אמרה לאחר ההרשעה: "היום הוכח שכל מה שאמרנו מההתחלה היה אמת. הוכח שכל העוול שנגרם לנו ולשם הטוב של בתנו היה מופרך. הבת שלי הייתה בהיריון והייתה בתקופה מאושרת, אבל בימים האחרונים שלה היא הייתה מאוד לחוצה ומאוימת ואפילו החליפה את תמונתה ב'ווטסאפ' לרישום באנגלית שבו נכתב 'תזכרו שאני אוהבת את כולכם'.

"עוד לפני הגשת כתב האישום היינו משוכנעים שהרקע לרצח היה לאומני, ועכשיו גם בית המשפט קובע את זה. מבחינתנו, ברגע שהרוצח נשפט לעונש של מאסר עולם ומורשע ברצח על רקע לאומני, זו הוצאה של האמת לאור, והיום אפשר להגיד – נעשה צדק למיכל ולשם שלה".

האם הוסיפה בכאב: "אני מקווה שזה לא יקרה לאף אחד במדינה, אבל מה שקרה לנו יכול לקרות לכל אחד".

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    רק עונש מוות
    25/02/2018 16:19
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. עש שלא יבוצע עונש מוות כלפי מפלצות דו רגליות שאינן יכולות להיקרא בני אדם ,לא תהיה הרתעה אלא בית הבראה על חשבון משלם המיסים והלפת שבויים בעתיד והלוואי ולא.