נתניהו יקדים את הבחירות? • סקר: 'שותה' לשס את הקולות והעם איתו

במערכת הפוליטית נערכים לאפשרות שנתניהו יחליט לבקש מנדט מחודש מהעם - ויכריז על הקדמת הבחירות • סקר שנערך שלשום עבור הליכוד: עלייה בכוחה של המפלגה • אבל אבי גבאי כבר מכריז: "תם עידן נתניהו"
אריה ריבקינד
ו' אדר התשע"ח / 21.02.2018 01:26

במערכת הפוליטית גוברת הערכה כי אחת האפשרויות העומדות כעת בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו במישור הפוליטי היא הקדמת הבחירות. כך טוען העיתונאי מתי טוכפלד מישראל היום.

טוכפלד מציין, כי להערכת רבים, נתניהו לא יפרוש מתפקידו כתוצאה מהחקירות הפליליות, אלא יבקש להקדים את הבחירות על מנת לקבל מנדט מחודש מהעם.

העובדה כי הליכוד נוסק בסקרים עשויה לסייע לו לקבל החלטה כזו.

עם זאת, במערכת הפוליטית חלוקים בשאלה האם יעדיף לעשות זאת כבר כעת או להמתין להתפתחויות אצל היועץ המשפטי לממשלה.

ההערכה היא כי במידה שיחליט להקדים את הבחירות, כך שהוא יישאר עדיין ראש הממשלה, יוכל לקבל מנדט מחודש מהעם – מה שיוריד את הטענות נגדו במישור הציבורי.

אולם, כל עוד ריחפו מעל נתניהו רק פרשות 1,000 ו־2,000, ההערכה היתה כי במישור הציבורי הוא צלח את המשוכה וכי אין בכוונתו להקדים בשל כך את הבחירות, למרות מתקפות האופוזיציה וחלקים נרחבים בכלי התקשורת. אלא שאמש חלה התפתחות דרמטית בתיק 4000, כאשר שלמה פילבר חתם על הסכם עד מדינה – מה שאולי משנה את כל 'התמונה'.

השיח הער שעבר בשורות הליכוד ובמערכת הפוליטית עסק בשאלת הקדמת הבחירות על ידי נתניהו, ולחלופין על ידי אחת מהשותפות הקואליציוניות. עם זאת, לפי טוכפלד, התרחיש הסביר ביותר הוא שלא אחד מראשי המפלגות בקואליציה יציב אולטימטום לנתניהו, אלא שראש הממשלה עצמו יקדים את הבחירות.

בתוך כך, מסקר של מכון גיאוקרטוגרפיה שנערך שלשום עבור הליכוד עולה: נתניהו 'שותה' לש"ס את המנדטים - והעם איתו.

מהסקר עולה כי הליכוד מקבל 34 מנדטים – הנתון הגבוה ביותר מאז הבחירות האחרונות לפני כשלוש שנים, בהם קיבל 30 מנדטים. יאיר לפיד מקבל 20 מנדטים, הבית היהודי מזנק עם 14 מנדטים, המחנה הציוני קורס ל-12 מנדטים, ישראל ביתנו עם 6 מנדטים, כולנו – 7 מנדטים, יהדות התורה – 9 מנדטים, מרצ – 6 מנדטים, הרשימה המשותפת – 12 מנדטים. ש"ס לא עוברת את אחוז החסימה.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שיגר הלילה מכתב לחברי סיעתו בצל ההתפתחויות בחקירות שבהן מעורב ראש הממשלה נתניהו או אנשיו הקרובים. "תם עידן נתניהו", הכריז גבאי. "עלינו להיערך לבחירות בקרוב".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  עוד סקר מומצא
  21/02/2018 01:55
  אלי
 1. אין מצב שהליכוד מגיע ל-20 מנדטים

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   23/02/2018 13:40

   מקווה לימדו אותך בבית ספר לספור עד 34 מנדטים לליכוד.

 2. כמה עוצמה יהודית מקבלים?
  21/02/2018 13:29
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 3. כמה עוצמה יהודית מקבלים?