גפני: "אחרי 'עובדה' הוא לא יכול להישאר מפכ"ל! הוא לא יכול!"

יו"ר ועדת הכספים במתקפה חסרת תקדים על רוני אלשיך: "כמו אחרון העיתונאים מקיים מסיבת עיתונאים. לפי דעתי המפכ"ל היה צריך להתפטר יום אחרי התוכנית 'עובדה'. אני פשוט לא מבין. המפכ"ל התראיין, דיבר על מזג אויר? יש לו אג'נדה לחפור מתחת לאדמה כל דבר שיכול לפגוע בנתניהו"
אריה ריבקינד
כ"ט שבט התשע"ח / 14.02.2018 14:03

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני תקף היום (רביעי) במליאת הכנסת בחריפות את מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

גפני הסביר מדוע אסור היה למפכ"ל להעניק ראיון לתוכנית 'עובדה – רגע לפני פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו, ולטעון בראיון שנתניהו שלח חוקרים פרטיים כדי לעקוב אחר קציני משטרה.

"המפכ"ל צריך להיות האיש הכי סודי. האיש שהכי פחות מדבר, שהכי הרבה עושה… ככה ידענו במשך כל השנים", אמר גפני. "המפכ"ל צריך להיות אדם שאנחנו צריכים להיות משוכנעים, מימין ומשמאל, שהוא עושה את מלאכתו נאמנה והוא לא מגיע עם אג'נדה שרוצה או להתפרסם בתקשורת או לפגוע במישהו.

"מה שקרה זה שפתאום בא מפכ"ל, וכמו אחרון העיתונאים מקיים מסיבת עיתונאים והוא מתחיל להסביר שחקרו… את העניין הזה… צריך לומר את האמת: סטינו בעניין הזה של תפקיד המפכ"ל. לפי דעתי הוא למחרת היה צריך להתפטר…

"אחד מהשניים: או שעקבו אחרי קצינים במשטרה ויודע את זה המפכ"ל, קצין מספר אחד במשטרה, בבקשה, חקירת משטרה הייתה צריכה להתקיים. זה דבר חמור שפוגע באושיות הדמוקרטיה. אני פשוט לא מבין. המפכ"ל התראיין, דיבר על מזג האויר? במדינה דמוקרטית שמפכ"ל אומר שעקבו אחרי קצינים במשטרה – למה לא חקר כשזה קרה? אני לא מבין אתכם. אתם רוצים את שלטון החוק, כמו שאני רוצה… במדינה דמוקרטית מפכ"ל לא היה יכול להמשיך ככה. רק במדינה דיקטטורית…

"חקרו קצינים, עקבו אחריהם, את אלו שחקרו את ראש הממשלה… לנו אין סמכות לחקור… ואם לא חקרתם, מה אתה מפרסם את זה בציבור? משמעות הדבר שיש לך אג'נדה, אתה רוצה לחפור מתחת לאדמה כל דבר שיכול לפגוע בראש הממשלה".

גפני קבע: "הוא לא יכול להישאר מפכ"ל! הוא לא יכול! כל אחד מאיתנו מתראיין, אומר את דעתו, זה בסדר. מותר אולי, אפילו חובה לומר את דעתו אבל מפכ"ל? שעומד בראש המערכת שתפקידה לחקור? לשמור על הסדר?… אני חושב שמשטרת ישראל מצוינת, עושה עבודתה נאמנה. המפכ"ל?? לא מתאים!"

השר גלעד ארדן אמר בתשובה לשאלת ח"כ גפני: "אני לא ישן מזה טוב בלילה, אני קורא מכאן ליועץ המשפטי לממשלה לא להשאיר את הסוגיה הזו בחלל האוויר."

על המלצות המשטרה אמר השר ארדן במליאת הכנסת: "לא הציבור הוא זה שיכריע, לא העיתונאים, לא הפוליטיקאים והאמירות שלהם הם אלה שיכריעו, אלא רק עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה".

הוא הוסיף: "אני מגבה את משטרת ישראל וכל גורמי אכיפת החוק. ויחד עם זאת, גם מגבה את ראש הממשלה, כי עמדת המשטרה היא לא העמדה הקובעת לפי החוק. מציע לכולנו לנהוג באיפוק ובסבלנות".

 

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מעניין
  14/02/2018 17:51
  אני
 1. לידיעת הרב גפני, יש מקומות בעולם בהם פוליטיקאים גם נוהגים לעשות את מלאכתם ולשרת את כלל הציבור. בניגוד למר גפני

 2. גפני, לא התבלבלת?
  15/02/2018 13:38
  אבי ד.
 3. היגיון גפני, המפכ"ל לא יכול להמשיך בתפקידו , ראש הממשלה דווקא כן.

 4. הכל בידי השם
  21/02/2018 20:25
  ידידיה דבש
 5. מתפלא אני על גפני

 6. לפני יש חשבון עם המפכ"ל
  23/02/2018 10:31
  יוצמח פורקונה
 7. רוני אלשיך לא קיבל את דרישתו של גפני למנות לרב המשטרה את מקורבו לכן הוא תוקף אותו בכנסת. איש קטן שלא רואה שום דבר חוץ מטובתו האישית.