כך מרצה טורקי וערבי-ישראלי סייעו לחמאס בהקמת 'צבא'

אזרח טורקי ותושב אום אל-פחם, שגויסו על ידי מחבל משוחרר בעסקת שליט, נעצרו בחודש שעבר בחשד לפעילות טרור: סייעו לגייס כספים בטורקיה • המטרה העיקרית: להוציא אל הפועל פיגועים ולרצוח יהודים • בבית הערבי הישראלי נתפסו 91,000 אירו שהתכוון להעביר למחבלים
חיים טוויל
כ"ז שבט התשע"ח / 12.02.2018 17:02
חמאס

במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל נעצרו במהלך החודש האחרון שני חשודים בגיוס לפעילות חמאס שמקורה על אדמת תורכיה.

לפני כחודש נעצר לחקירה כמיל טקלי, אזרח תורכי ומרצה למשפטים, בחשד שסייע לפעילי טרור צבאיים של החמאס בתורכיה.

כעבור שישה ימים, נעצר לחקירה דרע'אם ג'בארין, אזרח ישראלי ותושב אום אל פחם.

בחקירה התברר כי השניים גוייסו בתורכיה על ידי בכיר החמאס זאהר ג'בארין, שהשתחרר בעסקת שליט.

ג'בארין משמש אחראי על תקציב ארגון הטרור חמאס, ובמקביל פועל לקידום מעשי טרור בכל רחבי יהודה ושומרון, בהנחייתו של סאלח ערורי, המשמש כסגן יו"ר חמאס.

חקירת כמיל טקלי העלתה כי תורכיה תורמת להתעצמות הצבאית של חמאס, בין היתר באמצעות חברת SADAT שהוקמה בהנחיית עדנאן בשא, יועץ המקורב לגורמי ממשל תורכי. החברה הוקמה כדי לסייע בגיוס כספים ורכישת אמצי לחימה להקמת 'צבא פלסטין' שייעודו  להילחם נגד ישראל.

אחד מעובדי החברה אף סייע לבכירי חמאס לבקר בתערוכת נשק בתורכיה בשנת 2015, במהלכה הביעו עניין ברכישת מזל"טים.

בחקירה התברר, כי חמאס מקיים קשר ישיר עם הרשויות הטורקיות באמצעות ג'האד יע'מור, מחבל שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן הי"ד ושוחרר גם הוא במסגרת עסקת שליט.

מהחקירה עלה עוד, כי בשנת 2012 התבקש טקלי לסייע לפעילי חמאס שהגיעו לתורכיה להתבסס בה אישית וכלכלית.

פעילי הטרור להם סייע טקלי, רובם משוחררי עסקת שליט, היו מעורבים בפיגועי טרור שבהם נרצחו יהודים.

טקלי סייע להם בהשגת אשרות שהיה, בשכירות ורכישה של נכסי נדל"ן למגורים ולעסקים, ברכישת רכבים מפוארים וכן בהתבססות עסקית בתורכיה, באמצעות רישום חברות על שמו.

ממצאי החקירה חשפו פעילות ענפה של חמאס להלבנת הון בתורכיה, בהנחייתו של זאהר ג'בארין, תוך העלמת עין של הרשויות לגבי מקור הכספים.

בחקירה התברר, כי פעילי חמאס מחזיקים בבעלותם חברה בשם IMES, ששימשה את החמאס להסוואת פעילות הלבנת הון בהיקף של מליוני דולרים, שהועברו לרצועת עזה ולמדינות שונות.

חשיבותה של חברת IMES עבור החמאס נחשפה גם בחקירת החשוד השני שנעצר – דרע'אם ג'בארין.

מחבלים, טורקיה

הפנייה אליו בוצעה בחסות פעילותה העסקית של חברת IMES. במשך כשנה וחצי הגיע דרע'אם לביקורים תכופים בתורכיה, והתבקש על ידי מפעיליו להעביר כספי חמאס מתורכיה לשטחי איו"ש.

דרע'אם קיבל ממפעיליו בתורכיה מאות אלפי יורו עבור ייזום תשתיות טרור צבאיות של חמאס, והוא דאג להטמינם בנקודת מסתור באיו"ש.

בחיפוש בביתו של דרע'אם נתפס סכום של 91,000 אירו, אותם התכוון להעביר למחבלים.

החקירה חשפה כי פעילותו של דרע'אם בוצעה בהנחיית בכירי החמאס זאהר ג'בארין ויד ימינו, סלאמה מרעי, שהשתקעו בתורכיה בסיוע טקלי. גם מרעי שוחרר בעסקת שליט, לאחר שריצה עונש מאסר בגין רצח חייל צה"ל.

כמיל טקלי גורש מישראל בתום חקירתו. דרע'אם ג'בארין יועמד לדין בימים הקרובים.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות