סערה בכפר חב"ד: במטבח מוסדות החינוך הוכנס בשר בלי פיקוח הרב

במטבח המספק אוכל לילדי מוסדות החינוך בכפר חב"ד, הכניסו מוצרי בשר שלא בהשגחת הרב הגר"מ אשכנזי • בערב לנשים התריע: "שינו הרגלי כשרות באוכל של הילדים בלי לעדכן אתכם. אינני יכול להיות אחראי על מה שנכנס לפיות שלהם"
יוסף גרינבוים
כ"ג שבט התשע"ח / 08.02.2018 10:20

בערב לנשות כפר חב"ד נשא אמש (רביעי) רבו של כפר חב"ד, הגאון רבי מאיר אשכנזי, נאום תקיף ונוקב על הפרת הרגלי הכשרות שהיו נהוגים עד היום לגבי האוכל המוגש לילדי מוסדות החינוך ביישובכ החסידי הממוקם במרכז הארץ.

"בצורה כזאת אינני יכול להיות אחראי על מה שנעשה במקום, ועל מה שנכנס לפיות של הילדים היקרים שלכם", צוטט הרב באתר חב"ד-col. "אני משקיע מאמצים רבים כדי שהכול יהיה באופן המושלם ביותר. כולנו יודעים איזו השפעה יש לאוכל, כאשר רוצים שהילד ילמד, שהילד ירצה לשמוע דבר שבקדושה – ולכן כאן בכפר משקיעים הרבה כוחות שמה שנכנס לפיות של הילדים במוסדות החינוך יהיה במאת האחוזים, בסייעתא דשמייא כמובן".

הרב המשיך: "אבל היום קרה דבר חמור ואני מוכרח להודיע לכם, שבמצב הזה אינני מסוגל להשגיח על האוכל שמוכנס לפיות של הילדים. את האוכל מכינים כידוע במטבח – שם מכינים את האוכל לצהרונים, לגנים, לתלמוד תורה, לחיידר ולכל מקום. עד היום היה שם פיקוח הדוק, הייתה שם השגחה שלי, ושמעו כל מה שאמרתי. אבל היום הכניסו לשם מוצר לא בהשגחה שלי, בלי לתאם איתי, ובלי לשאול את האמהות של כפר חב"ד – האם הן מסכימות שיכניסו את המוצר הזה".

הרב הדגיש: "אני בצורה כזאת לא יכול להמשיך להיות אחראי על מה שנעשה שם, ואני חושב שכאבא הייתי מרים טלפון ודורש להחזיר את הסדר בנושא הזה.

"פניתי למנהל הת"ת שמיד אמר שלא יכניס עופות שאינם בהשגחה שלי וגם בחיידר אמרו שלא ייקחו. פנו למנהלת בית הספר ליידע אותה, ומיד אמרה שלא יתכן שאצלנו ייקחו ממה שלא בהשגחת הרב. אבל כאשר זה הגיע למעונות, הם אמרו: קיבלנו הוראה שלא יכנס בשר בהשגחת הרב, ולמי שיש בעיה שיתקשר למי שצריך".

יצוין, כי המעונות נמצאים תחת ניהול ועד כפר חב"ד.

הרב הוסיף: "היום זה בשר ומחר יכול להיות משהו אחר ואין לדבר סוף, וזו עיקר הבעיה. כהורים אתם משלמים מספיק כסף כדי שהילדים שלכם יקבלו אוכל מהדרין בהשגחת הרב, ושהרב יכול לסמוך ידיו עליו. האוכל הזה הוכן היום, ועומדים להגיש אותו לילדים שלכם מחר, ומחובתי ליידע אתכם בעניין הזה.

"אני מקווה שכל אחד מאיתנו יאזור כוחות למלא תפקידו שהילדים שלנו יגדלו כמו שצריך להיות חסידים ירא שמים ולמדנים מתוך שמחה והרבה אהבת ישראל".

מעמותת כפר חב"ד נמסר בתגובה:

"המרא דאתרא אמר כי למפעלינו נכנס מוצר שאינו 100% מבחינה כשרותית, מוצר (עופות) שאינו בהשגחתו. משום "והייתם נקיים מה' ומישראל", הננו להבהיר את העובדות בקצרה:

הרב שליט"א מינה משגיח למפעלינו, הלא הוא הרה"ח ר' מנחם מענדל שי' אשכנזי. כל אחד יכול להשיגו בנייד 052-6770801, וישמע ממנו ברורות שכל המוצרים הנכנסים למפעלינו הם כולם – מהדרין מן המהדרין.

העופות ש'בעין הסערה', ועל הכנסתם הלין הרב שליט"א, הם משחיטת ליובאוויטש מהודרת, בהשגחתם של הרבנים הגאונים מזכיר בי״ד רבני חב״ד הגה״ח הרב ירוסלבסקי שליט״א והגה״ח הרב הבלין שליט״א, חבר בי״ד רבני חב״ד וראש ישיבת חב״ד קרית גת.

לו הוציא הרב שליט"א מכתב האוסר הכנסת עופות אלו, היה מקום לתלונתו. אבל כשבשר בקר בהשגחת הרב ירוסלבסקי (שהרב שליט"א סומך על השגחתו [של הרב ירוסלבסקי]), נמכר ברחבי הכפר באישורו של הרב שליט"א, מדוע לא נוכל להכניס עופות אלו למפעלינו?

שאלתנו אם כן, מדוע בשר בקר בהשגחת הרב ירוסלבסקי, אין בו חשש של טמטום מוח אנ"ש וילדיהם, ובעופות יש גם יש חשש, עד שהרב שליט"א אינו מוכן לקחת אחריות על הפיות שאוכלים את העופות הנ"ל.

הרי זו ההשגחה של העופות שילדינו (ביניהם גם ילדי כפר חב"ד!) אוכלים בחלק מהישיבות החב"דיות ברחבי ארצנו הקדושה!

לכן, הרינו דוחים בזאת את האשמתו של הרב שליט"א כי במפעלינו יש מוצר שאינו 100% מבחינה כשרותית. העופות אמנם אינם בהשגחתו, אבל הם בהשגחת הרבנים ירוסלבסקי והבלין שליט"א, כאמור לעיל.

אם למרות כל האמור לעיל, יחליט הורה שאינו מעוניין שילדו יאכל מהעופות בהשגחת הרב ירוסלבסקי והרב הבלין, שישלח מחר פתק, ואנו נספק עבור ילדו מזון חלופי".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    הלוואי על כל אחד שיאכל את הכשרות של הרב הקדוש הרב ירוסלבסקי
    11/02/2018 23:40
    איריס מיכל
  1. מי שיאכל את הכשרות של הרב ירוסלבסקי מובטח לו שיחשוב טוב ילמד טוב ידבר טוב ויהיה לו אהבת ישראל ותיהיה לו שמירה לא רק למה שמכניס לפה גם למילים שיוציא מפיו ולא תיהיה לו תקלה לעולם אשרי כל מי ששומע בעצתו של הרב ירסלבסקי שליטא