ניסוי ראשון באתר החרמון: תותח המייצר שלג בימים שהוא נמס • צפו

התותח מדגם 10 TF, במשקל 750 ק"ג, בנוי על מתקן נייד שניתן לשינוע • במהלך ייצור השלג התותח מסתובב ב-180 מעלות, ויכול להעיף שלג למרחק של כ-60 מטר
שלמה בן חיים
ט"ז שבט התשע"ח / 01.02.2018 12:00

חדש בחרמון: לראשונה יובא לאתר למטרת ניסוי ראשון, תותח שלג מייצור איטלקי.

מדובר בטכנולוגיה החדישה ביותר שקיימת בתחום תותחי השלג שפועלים בכל אתרי הסקי המובילים בעולם.

תותח השלג עובד בצורה אוטומטית בהתאם לטמפרטורות ולאחוזי הלחות – נוסחה שמייצרת שלג על ידי התותח.

לדוגמא: הבוקר נמדדו 3 מעלות באתר ו-30% לחות, שילוב זה מאפשר ייצור שלג למרות שהטמפרטורה הייתה מעל האפס.

הנתון המשמעותי לייצור השלג הינו אחוזי הלחות הנמוכים – לרב בחרמון הטמפרטורה אינה מהווה בעיה, אבל אחוזי הלחות לא תמיד מספיק נמוכים. המים לייצור השלג נלקחים ממי המאגרים הנמצאים במתחם מזחלות האקסטרים, בתנאי מזג האוויר בחרמון, כאשר התותח צורך בין ליטר וחצי לשני ליטרים לשנייה. ככל שיש תנאים טובים יותר, הוא פותח יותר ברזים על מנת לייצר יותר שלג.

בתנאים טובים התותח מייצר בין 2 ל-3 מטר מעוקב.

קיים קושי למדוד את כמות השלג שהתותח ייצר, אך בהחלט המטרה היא לנצל את תנאי מזג האוויר וייצור תוספות שלג בתקופות קרות, בהן השלג נמס.

התותח מדגם 10 TF, במשקל 750 ק"ג,  בנוי על מתקן נייד שניתן לשינוע. במהלך ייצור השלג התותח מסתובב ב-180 מעלות, ויכול להעיף שלג למרחק של כ-60 מטר.

יריב ברוך, סמנכ"ל התפעול באתר החרמון: "ניסוי התותח הוא שלב ראשון בבחינה אותה מבצעת הנהלת אתר החרמון במטרה למצוא פתרונות לייצור שלג בין מערכות חורף ותגבור וחידוש השלג הקיים. מדובר במערכות בהן נעשה שימוש בכל אתרי הסקי בעולם. בתור אתר סקי יחיד בישראל חשוב לנו לחדש ולהיות מעודכנים בחידושים עולמיים".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות