צרות: חקירה נגד המיליארדר החרדי דן גרטלר בארצות הברית ובשוויץ

העיתון הגרמני זידויטשה צייטונג דיווח: הממשל האמריקני פנה לשוויץ בבקשה לקבל רישומי פעולות בנקאיות של איש העסקים מבני ברק • פרקליטיו עתרו נגד הבקשה - אולם בית משפט שוויצרי דחה העתירה • סוכנות 'בלומברג': גם רשות הפיקוח על המגזר הפיננסי בבריטניה חוקרת את פעילותו
יוני גרין
י"ב שבט התשע"ח / 28.01.2018 12:41

הרשויות בארה”ב ובשוויץ משתפות פעולה בחקירה נגד איש העסקים החרדי דן גרטלר, תושב בני ברק ומגדולי הפלנטרופים של הציבור החרדי.

לפי דיווח בזידויטשה צייטונג הגרמני, משרד המשפטים הפדראלי של שוויץ אישר כי הממשל האמריקני פנה אליו עוד בשנת 2016 כדי לקבל פרטים על "גרטלר ואישים נוספים".

לפי דיווח של רן אברמסון ותומר גנון  ב'כלכליסט', בין המסמכים שביקשה ארה"ב משוויץ נמצאים גם רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר משנת 2012.

לפי הדיווח, פרקליטיו של דן גרטלר עתרו נגד הבקשה האמריקנית, אולם בית משפט שוויצרי דחה את בקשתם ופרסם את פסק הדין, מה שחשף את העובדה כי הרשויות בארה"ב עקבו אחר פעולותיו של גרטלר במשך שנים.

בדיווח נאמר עוד, כי פסק הדין של בית המשפט בשוויץ מגלה כי הרשויות בארה"ב ביקשו לבדוק תשלום חשוד של 25 מיליון דולר מחשבון בנק בציריך למספר חשבונות בנק שלכאורה קשורים לחברות בבעלות גרטלר.

בית המשפט ציין בפסיקתו כי בקשת שיתוף הפעולה של האמריקנים עוסקת ב"פשעים חמורים", וכי מחובתה של שוויץ לסייע לחקירה ככל שניתן.

כפי שדווח בחרדים 10, בסוף חודש דצמבר כלל משרד האוצר האמריקני את דן גרטלר,  ברשימת 52 אישים ואנשי עסקים שמעורבים לכאורה במעשי שחיתות ברחבי העולם, שעליהם הטילה ארה"ב סנקציות. שמו של גרטלר הופיע בצמרת הרשימה המפוקפקת.

במסגרת ההחלטה נאמר, כי יוקפאו נכסים של אישים אלה, הנמצאים בתחום השיפוט של ארה"ב, וכמו כן ייאסר על אמריקנים לקיים עמם יחסי מסחר.

לפי הודעת משרד האוצר האמריקני, העסקאות למתן רישיונות כרייה שבהם היה מעורב גרטלר הסבו לממשלת קונגו נזק מצטבר של 1.36 מיליארד דולר, בין 2010 ל-2012.

לפי סוכנות הידיעות בלומברג, גם רשות הפיקוח על המגזר הפיננסי בבריטניה (SFO) חוקרת את פעילותו של גרטלר וביקשה סיוע מצידה של שוויץ.

עורך דינו של גרטלר, מארק בונה, מסר ל'כלכליסט' בתגובה לפרסומים: "האמריקאים לא יצליחו למצוא כל פעולה לא חוקית של גרטלר".

תגיות

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    מלך הארץ דן
    29/01/2018 19:56
    משה אבינו
  1. לדן בן חנה היקר והצדיק מכל. לא יעונה כל רע בזכות הצדקה והחזקת התורה שאני לא מכיר תקדים כזה בהיסטוריה.וההפך הוא הנכון הוא עוד יהיה ברשימה הצפופה של המליארדרים ההגדית-החמשיה הפותחת .סך הכל הוא צעיר ואפריקה והעולם כולו לפניו .ואם יגמר בקונגו. לא נורא יש באנגולה ועוד.
    ולא לשכוח להמשיך להתפלל עליו דן בן חנה שיעשה מליארדים בקלות וללא צער .והרבה נחת מכל יוצ"ח