הרב יוסף קמינר חשף בבית שגריר בריטניה את ה'ויקיפדיה החרדית'

נוחי גולד
|
א' טבת התשע"ח / 19.12.2017 12:00
אתר 'המכלול', המשמש מעין 'ויקיפדיה חרדית', פועל במטרה לבנות ולקדם מארג רחב של תחומי ידע הנדרשים לחרדי בן זמננו, בצורה נקיה וכשרה למהדרין • עד כה קיימים בו כבר כ-50,000 ערכים עדכניים

ה'ויקיפדיה החרדית' הוצגה ביום חמישי בערב בבית השגריר הבריטי, במעונו הרשמי ברמת גן.

האירוע נערך ביוזמת איציק קרומבי מנהל 'ביזמקס', מתחם עסקים לגברים חרדים. במעמד השתתפו רבנים, אישי ציבור חרדים ויזמים מתחום ההייטק.

במרכז האירוע הוצג אתר 'המכלול', המשמש מעין ויקיפדיה חרדית, הפועל במטרה לבנות ולקדם מארג רחב של תחומי ידע הנדרשים לחרדי בן זמננו, בצורה נקיה וכשרה למהדרין.

הרב יוסף קמינר, ראש המכון לאוריינות וידע כהלכה והיוזם של המכלול, הציג בפני סגן השגריר הבריטי בישראל טוני קיי את פרויקט המכלול.

בדברים שנשא, אמר הרב קמינר כי המאבק עם חכמת יוון הוא לא רק דבר שהיה בימים ההם, אלא נמשך גם בדורנו בזמן הזה. לצערנו הרב, רבים הם שסרו מן הדרך היחשפותם לידע הגלובלי ולאתר וויקיפדיה. הוא ציטט את בעל ה'שפת אמת', המבאר כי "כל הבעייתיות של 'חכמת יון' היא לא בעצם החכמה גופה, אלא במעטפת התרבותית של 'תרבות יוון' שהחכמה נתונה בה. חכמת יוון כשלעצמה, כשהיא מחולצת מהקליפה הטמאה שעוטפת אותה, היא טובה וראויה ואנו מברכים עליה ברוך שנתן מחכמתו האלוקית לבשר ודם".

הוא הוסיף: "גם בימינו הבעייתיות היא לא בעצם הידע הגלובאלי עצמו, אלא במעטפת התרבותית המערבית שהידע נתון בו, ו'המכלול' פועל לחלץ את כל הידע הגלובלי מהמעטפת הבעייתית שבו הוא נתון, ומציג אותו בניקיותו וטהרתו כטפל ובטל לאמיתות ומרכזיות התורה".

בין השאר סיפר, כי בעוד שבוויקיפדיה העברית ישנם כיום כ-200,000 ערכים, במכלול כבר קיימים קרוב לרבע – כ-50,000 ערכים עדכניים ונקיים.

בסיום דבריו פנה לשגריר ואמר: "אנו אומרים בפניך, כי בשנה הבאה שנעמוד פה היו במכלול עוד יותר ערכים מוויקיפדיה העברית!"

סגן השגריר הביע התרשמות והתעניינות רבה בפרויקט ואמר, כי "החברה החרדית היא אחת מתחומי העניין החשובים שלנו, ואנו רואים בקשר עם החברה החרדית ערך חשוב ומרכזי".

לאחר הדברים פנה סגן השגריר לרב קמינר והעניק לו את כרטיס הביקור שלו עם הבטחה כי בית השגרירות מעוניין לעמוד לימין 'המכלול', לשתף פעולה ולסייע למכלול ככל שנדרש.