"חושבים שיש לליצמן אופוזיציה. אבל אני זה שאומר לרב'ה מה קורה"

הוא לווה כספים ומאמין שהקב"ה יחזיר לו כל פרוטה. הוא מתרוצץ בין בתי הרבנים, ומלקט ברכות ותמיכה • שרי רוט פגשה את קובי ברמר, מוביל המאבק לסגירת המרכולים בשבתות בליל יום שני המתוח - וניסתה להבין מה סוד הלהט שלו סביב השבת • בין לבין, היא גילתה דברים מפתיעים
כ"ו כסלו התשע"ח / 14.12.2017 14:19
קובי ברמר

1.

קובי ברמר, יו"ר פורום המכולות  ומי שהוביל את המאבק לסגירת המרכולים בשבת, ישב ביום שני האחרון על הספות המהודרות המשקיפות אל הדלתות הגדולות של לשכת ראש הממשלה – והמתין בחרדה.

באותו בוקר הגיע אך הגר"ח קנייבסקי, כדי לספר לו שהנציגים החרדיים ויתרו על השבת בתל-אביב, ושאינם עושים מספיק למען השבת. פגשתי אותו כשהוא מודאג מאוד.

יעבור החוק? – שאל בדאגה גדולה.

היה זה בשעות הערב היותר מוקדמות, עוד בטרם היה ברור לכולם שיהיה רוב לחוק המרכולים. הצגתי לו ידיעה שפורסמה ב'חרדים 10'. הוא קרא, ושאל: זה רציני? זה ליצמן שמתעקש על חוקי הסיגריות?

אל חדרו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן הוכנסו בדיוק אז מוטי בבצ'יק, עוזרו של ח"כ יענקל ליצמן ומי שמנהל כיום בפועל את משרד הבריאות, יחד עם הח"כ הסורר יהודה גליק -  כשביטן (ובעיקר חני בלייווייס, המנוע העיקרי שמזיז דברים בליכוד) מנסה לגשר ולפשר.

גליק התעקש: אם חוק העישון שלי, האוסרת מכירת טבק וסיגריות לבני פחות מגיל 21, אין הצבעה שלי בעד חוק המרכולים.

זמן קצר קודם לכן, במזנון הח"כים, שאלתי אותו איך יתכן שח"כ דתי לא יתמוך בחוק שבת -  והוא הזדעק: "פיקוח נפש, דוחה שבת".

כעת ניתן לספר, כי כששאלתי את אותה שאלה את ח"כ אורן חזן – "אתה מסורתי, אורן, איך יכול להיות שלא תצביע בעד השבת" – הוא לחש לי: "אל תגלי, אני מתכוון להצביע. נראה לך שאני לא אתמוך בשבת?"

אורן רק רצה קצת להלחיץ את המערכת, שנוטה לעיתים לזלזל בח"כים 'פשוטים' ולא ממש לבוא לקראתם, והכריז כי יצביע נגד.  האם יקיימו החבר'ה במשרד ראש הממשלה את ההבטחה שנתנו לו לפגישה עם נתניהו? ימים יגידו. אבל הוא את שלו למען השבת עשה.

כששוחחתי עם גליק, חלף חזן במקום.

יהודה גליק

יהודה גליק. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"תוריד את הכיפה", צעק לגליק. "השתגעת? לא תצביע לשבת?" גליק החל התפלסף איתו על פיקוח נפש, אבל אורן לא נרגע.

2. 

אבל נחזור אל קובי ברומר, שזה עתה קלט שהבעיה שלו היא שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, ולא יהודה גליק.

את רואה? הצביע לי על אנשי הקשר בטלפון שלו, כשהוא מציג בפניי איש קשר משמעותי מאד בבית האדמו"ר מגור. "כולם חושבים שיש לליצמן אופוזיציה בגור. אבל זה אני שמספר לרב'ה שלו בדיוק מה קורה. כבר מחר בבוקר אסע אליו ואספר לו על מה שקראתי כעת אצלך בכתבה", אמר.

אל מול מצלמתי הוא גם דיבר בגלוי. אתה עומד פה מתוח, מול חדרו של ראש הממשלה, מה המידע שלך, החוק יעבור?

"הולך להיות רוב, אני מקווה שזה יעבור, ואני מקווה שהם יכניסו גם את תל אביב לתוך ההסכם. אני מאד לחוץ מזה שתל אביב תישאר בחוץ, ואם היא תהיה בחוץ – אז אין שום דבר".

• כלומר, זה יהיה בג"צ שיגישו שוב ושוב…

"בדיוק. ואנחנו צריכים להבין כמה השבת חשובה".

• כמה שנים אתה סביב הדבר הזה?

"11 וחצי שנים, את כל החיים שלי אני שם על הדבר הזה. אין לי מושג למה, אבל כל הגוף שלי בוער סביב הנושא הזה".

• קיבלת היום ברכה מהרב קניבסקי.

"כן, ואיך הוא אמר? שהם יקבלו מכות. ואני מאמין שאם הרב קניבסקי אומר שהם יקבלו מכות, אזי הוא יודע מה הוא אומר. ואני מציע להם שיחזרו בתשובה לפני זה, כדי שימנעו את רוע הגזירה".

• המפלגות החרדיות לדעתך עושות מספיק? אני רואה את דרעי שנכנס פה לדבר עם נתניהו, הם מנסים לפחות…

"הם מנסים, אבל אני לא יודע מה אמת ומה לא אמת. אני לא כל כך מאמין, כי כשהייתה לו ההזדמנות לעשות את הדבר הזה לפני בג"צ, הם גררו רגליים ורצו לברוח".

• אולי כי הנציגים החרדים מפחדים שזה יתפרש ככפייה חרדית?

"אם הם לא יילכו על האמת שלהם, לא יישאר מהם כלום. הם לא יכנסו לקואליציה. אנשים צריכים ללכת על האמת שלהם, ואז אנשים יבחרו בהם בגלל האמת שלהם. לא בגלל הצגה. הצגה? הולכים לתיאטרון. זה הדעות שלך, אנחנו בוחרים בך כי אנחנו מאמינים בדעות שלך. ואני מאמין שאפילו חילונים מסורתיים, שיש להם לב חם ליהדות, כשיראו את האמת – יגידו: אנחנו רוצים לבחור בכם. אני רואה את זה בשטח".

עיניו בורקות כשהוא מדבר על השבת.

מה לא עשו לו? הניחו לו רימון נפץ מתחת לרכב, הוא עבר לחצים שונים ומשונים, אבל שום דבר לא הצליח לכופף אותו. הוא מספר לי, שבהתחלה נכנס לנושא כחילוני שמבקש לנוח בשבת. אבל אז החל לעלות לבתי גדולי ישראל, ונשאב לגמרי לנושא, מתוך אמונה דתית. כיום הוא שומר תורה ומצוות, מתפלל 3 פעמים ביום, מקפיד ללמוד דף יומי, רק כיפה טרם הניח לראשו, וגם זה, מתוך אמונה שככה נכון יותר להופיע במאבק שלו.

"אני עושה הרצאות באוניברסיטאות, בצבא, בבתי ספר, אנשים מזמינים אותי כי רוצים לשמוע על מאבק השבת שלי. וכשאני מספר להם שהסבא שלהם בשואה או במרוקו, היו אומרים לו תחלל שבת – היה אומר: תכרתו לי את הראש ולא אחלל. כשהיו אומרים לו תאכל לא כשר – היה מוכן להרוג את עצמו ולא לעבור…"

• והם מתחברים?

"כן, פתאום הם חושבים על הסבא שלהם. אני מסביר להם שארץ ישראל בלי היהדות אין לה ערך".

3.

אני מנסה לגלגל איתו תיאוריה לפיה יאיר לפיד ויש עתיד הם המרוויחים הגדולים מכל הסאגה הזו, והוא חולק עלי מכל וכל.

"יאיר לפיד כשמו כן הוא, הוא יהיר מצפון תל אביב, שקיבל ג'וב מאבא שלו, בית מאבא שלו, והוא חושב שבגלל אבא שלו מגיע לו. אבל אנחנו אנשים שמרוויחים בעשר אצבעות שלנו, ואין דבר שיותר חורה לנו, מזרחיים, מסורתיים, אנשים של בית אבא, אנשים שמרגישים שהארץ באמת שלנו, נקנתה עוד על ידי אברהם אבינו – לנו אין שום פחד מיאיר לפיד".

• לדעתך, הוא לא ייקח מנדטים מהליכוד?

"לא, מה פתאום. הוא ייקח מנדטים מכולנו, מהמחנה הציוני, אפילו ממרץ, ועדיין הוא לא יצליח להרכיב קואליציה".

• אבל סיפרת לי שבשיחות שלך עם  השר יריב לוין הוא מעלה את החשש הזה.

"כן, הוא מעלה את זה, אבל אני חושב שיריב לוין לא בא בכלל ממקום מסורתי והוא לא מבין מה זה איש מסורתי. איש מסורתי, כשיש סכנה, כולם מתאחדים ביחד. זה כמו עדר של פרות, מרגישים סכנה, לא חושבים וכולם יחד. מגוננים אחד על השני. לא מפקירים לא אחד את השני ולא את השבת, זה הערך שלנו כליכודניקים".

4.

האמת, קשה לעמוד מול העוצמה שלו ולא להשתכנע. בסופו של לילה, אי-שם לקראת שעות הבוקר, עבר חוק המרכולים וברמר סימן לעצמו 'וי' ענק. לא, הוא עדיין לא נח על זרי הדפנה. עוד עבודה רבה לפניו, דרך ארוכה.

הוא מעולם לא חשב להקים עמותה, מעולם לא התחבר לעמותות קיימות, זה רק הוא והשבת.

"לוו עלי ואני פורע לכם", ככה למדתי, ובזה אני מאמין, הוא אומר, ושולף מארנקו צ'ק שקיבל רק היום מגמ"ח. "ככה אני מגלגל, המאבק עולה לי הרבה כסף".

למה לא תאסוף תרומות? – אני ספק שואלת, ספק מציעה.

אבל הוא מביט בי בתימהון גדול. תרומות בשביל מאבק על השבת? זו הזכות שלי! במשך שנים הוציא, לדבריו, מיליונים על המאבק הזה, ועדיין הוא מאמין שיום יבוא ואלוקים יחזיר לו כל פרוטה – ובגדול.

 

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  קובי תחליט מי אתה ומה אתה,
  14/12/2017 16:29
  יעל
 1. בהתחלה אמרת שאתה שומר שבת, אח"כ (לפני כמה חודשים בלבד) באחד הראיונות איתך אמרת שאתה הולך בשבת לים עם ילדיך, עכשיו אתה כן שומר שבת, לא הבנתי ! אתה שומר שבת או לא שומר שבת ?

 2. עוד נצחון כזה
  14/12/2017 20:43
  ליכודניק חילוני
 3. ולפיד ראש ממשלה.
  הוא שוכח שאחוז גבוה ממצביעי הליכוד הם חילונים, ואם ידרכו עליהם חזק מידי יצביעו בסוף ללפיד וזה יהיה סוף המאבק שלך