הרבי מסאטמר: “לא מכירים בהכרזת הנשיא טראמפ על ירושלים כבירה”

הרבי מסאטמר במעמד 'יום ההצלה': "מכריזים בשם היהדות החרדית - ירושלים עיר הקודש לא תהיה עיר הבירה של המדינה הציונית" • "מי ששמח בשמחת הציונים, לא יזכה לראות בשמחה האמיתית בביאת משיח" • תקף את ה'פלג' ואת יהדות התורה: "שניהם שקרנים. הכל פוליטיקה פנימית"
יוסף גרינבוים
כ"ב כסלו התשע"ח / 10.12.2017 11:01

אלפי חסידי סאטמר חגגו אמש, באולם ‘ניו יורק אקספו” ברובע ברונקס שבניו יורק, את ‘יום ההצלה והשחרור כ”א כסליו’ – 73 שנה להצלת האדמו”ר בעל ה’דברי יואל’ מסאטמר זצ”ל מצפורני הנאצים.

הרבי מסאטמר נשא באירוע את המשא המרכזי, ובו דברי הודאה והדרכה.

בין הדברים חיזק האדמו”ר את שיעורי התורה של הקהילה ותקנות החתונה. האדמו”ר גם יצא נגד חוסר הצניעות השורר לאחרונה בחתונות – בעיקר בעת ה’מצוה טאנץ’, וביקש לבטל את צילום התמונות המשפחתיות בחתונות.

בשלב זה עבר הרבי לשאת דברים על המתרחש בארץ הקודש.

האדמו”ר ביכה על המצב של גזירת הגיוס, כאשר לדבריו, נכנסה לתוך המאבק “פוליטיקה זולה” במחלוקת בין שתי המפלגות – מפלגת יהדות התורה מול מפלגת בני תורה, שרבים ביניהן. “מפלגה אחד טוענת שרק על ידי הפגנות הם יצליחו להגדיל את המפלגה שלהם, ומפלגה שניה טוענת שהכל טוב ויפה ואין כלום, ושותקים ומשקרים לציבור”.

הרבי הדגיש: “שניהם שקרנים – מתקיים מאמר חז”ל בעקבתא דמשיחא האמת תהא נעדרת. הם לא מספרים את האמת על המצב הקשה במציאות, ואומרים שהכל טוב, בדיוק כמו המפלגה השנייה שרוצה לעשות הפגנות בשביל פוליטיקה פנימית. הסוגיה של ההתייצבות בלשכת גיוס כבר קיימת 70 שנה וכל גדולי ישראל אמרו להתייצב, אבל מצד שני הוסיפו לאחרונה תקנות שמקשה על התייצבות – והצד השני שותק”.

האדמו”ר קרא: “למה אין עצרות תפילה? מנייני תהילים לבטל גזירת הגיוס?! כבר עברו 3 חודשים מאז שהבג”ץ פסל את חוק הגיוס, שזה רבע מהזמן של שנה. בעוד 9 חודשים יצטרכו מעל 40 אלף בני תורה להתגייס לצה”ל. מה היה קורה אם מישהו היה מקבל מכתב שהבנק מעקל את ביתו בעוד 9 חודשים – כשהוא ילך לעסקנים והם ירגיעו אותו שיהיה טוב. האם הוא ישן רגוע בלילה? האם הוא יגיד בטח הם יודעים מה הם עושים? או שהוא ירוץ מעסקן לעסקן?

“כאן מדובר על 40 אלף אברכים ובחורים שבעוד 9 חודשים יצטרכו להתגייס. האם מספיק לנו שחברי הכנסת אומרים יהיה טוב? אולי יצליחו? אולי יעשו פשרות? למה לא מתפללים ולא עושים עצרות תפילה שלא ינוח שבט הרשע. זה רק בגלל הפוליטיקה הזולה בין המפלגות שמנסים להשתיק הכל”.

האדמו”ר התייחס גם להכרזה של הנשיא טראמפ: “בקשר למה שקרה השבוע בהכרזת הנשיא על ירושלים – אצלנו עיר הקודש ירושלים, היא עיר קודש, עיר של יראת שמים. ציונות היא היפך יראת שמים ותורה – ולא קשור כלל לעיר ירושלים”.

הרבי קרא: “אנחנו מכריזים בשם היהדות החרדית: ירושלים עיר הקודש לא תהיה עיר הבירה של המדינה הציונית, עוקרי הדת, אפילו אם נשיא ארה”ב יכריז שזה עיר הבירה, ובדיוק כמו בשנת תש”ח – היהדות החרדית לא הכירה בהכרזת נשיא ארה”ב טרומן
שארץ ישראל היא המדינה של היהודים, והיהדות החרדית לא הכירה בו – וגם עכשיו, 70 שנה אחרי זה, בשנת תשע”ח היהדות החרדית לא מכירה בהכרזת נשיא ארה”ב טראמפ על ירושלים כעיר הבירה”.

הרבי אמר עוד: “הגאון רבי יונתן אייבשיץ, בספרו אהבת יהונתן, אומר שאפילו אם אומות העולם יעשו קיבוץ גליות – התורה הקדושה אוסרת על קיבוץ גלויות לפני ביאת משיח – ולא אכפת לנו מה נשיא ארה”ב אומר. אנחנו מחכים לקיבוץ גלויות על ידי משיח ועל ידי הקב”ה בכבודו ובעצמו”.

הרבי הדגיש: “כל יהודי חרדי צריך לכאוב את כאב הקב”ה, ואסור לו לשמוח בשמחת הציונים – ומי ששמח בשמחת הציונים, לא יזכה לראות בשמחה האמיתות בביאת משיח”.

הדפס כתבה

6 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  עם דבר אחד אני מסכים
  10/12/2017 11:33
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. הוא צודק לגבי הגיוס – זה נבלה וזה טריפה

 2. מאמינים לאריז"ל, ולא מאמינים סטמר כלל וכלל. לא שנא ארונים לא שנא זלונים.
  10/12/2017 11:46
  מאמין.
 3. מאמינים לאריז”ל, שקבע [בספרו על מגילת רות. וצדיק יסוד עולם. על הפסוק וגאלתיך אנוכי חי ה’, שכבי עד הבקר בקר בלא וו דייקא] את ה’ באייר דייקא שנת ה.תש”ח דייקא, וברובם חילונים דיקא. לתאריך אחרון [חי ה’-נשבע] של ראשית צמיחת גאולתינו. כל ישר, מאמין אריז”ל, ולא מאמין סטמר. מה עוד שכך הייתה המציאות.

 4. ירושלים עיר הבירה
  10/12/2017 13:24
  לייזר פרנקל
 5. לפי דברי רבינו….
  אז למי כן שייך ירושלים עיה”ק… לקרית יואל??

 6. שלא ימרדו באומות
  10/12/2017 21:07
  משה
 7. שלוש שבועות השביע הקב”ה את ישראל ובהם שלא ימרדו באומות…. כנראה שבסאטמר נהיו רפורמים וכבר לא איכפת משלושת השבועות. כשנוח למרוד באומות עושים זאת יופי שם…

 8. פחחח
  11/12/2017 19:05
  יהודה
 9. סאטמר הופכים לבדיחה עצובה

 10. אל תכיר לא שאלו אותך
  12/12/2017 08:51
  הרצל
 11. אל תכיר זה בסדר.
  הגוי מכיר. הוא לא מכיר