חדש: המשקפיים המיוחדות יאבחנו את בריאות האדם על פי עפעופים

על המשקפיים מותקנת מערכת של חומרה ותוכנה המנטרת את תנועות העפעפיים של המשתמש ומפענחת אותן • המפתחים: "התנועות האלה יכולות להעיד לא רק על מחלות עיניים אלא גם למשל על מחלות נוירולוגיות"
קובי פינדרוס
כ"א כסלו התשע"ח / 09.12.2017 19:05
בדיקת עיניים

עליית מדרגה באבחון בריאות האדם: פיתוח חדש יאפשר לאבחן מחלות על פי עפעופים. כך נחשף באתר NRG.

הפרויקט הייחודי פותח על ידי פרופ' לוי שכטר והדוקטורנטית עדי חנוכה. כבר בשלבי הפיתוח זכה המכשיר בכמה פרסים בינלאומיים וכן דורג בעשרים המקומות המובילים בתחרות בינלאומית של חברת Texas Instruments. בשנתיים האחרונות משמש המכשיר בניסויים קליניים במרכז הרפואי "העמק" בעפולה.

"תנועות העפעפיים מוסרות מידע משמעותי על מצבו הבריאותי של הנבדק", מסבירה חנוכה, "התנועות האלה יכולות להעיד לא רק על מחלות עיניים אלא גם למשל על מחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון ועל מחלות אוטו-אימוניות כגון מחלת גרייבס. לבקשת ד"ר דניאל בריסקו, מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי 'העמק', פיתחנו מכשיר המותקן על משקפי אופטומטריסט סטנדרטיים המשמשים בבדיקות עיניים".

איך זה עובד?

על המשקפיים מותקנת מערכת של חומרה ותוכנה המנטרת את תנועות העפעפיים של המשתמש ומפענחת אותן.

מאז קבלת אישור ועדת הלסינקי לניסויים בבני אדם נאספו מדידות של כ-100 נבדקים במטרה להגדיר דפוסי עפעוף (תדירות ומהירות סגירה) של אדם בריא. ניתוח מדדי העפעוף נעשה באמצעות אלגוריתם לעיבוד אותות שנכתב על ידי ארבע סטודנטיות בפקולטה: טל ברקוביץ, מיכל ספקטור, שיר לאופר ונעמה פרל.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות