יש קשר בין י"ט בכסלו להכרזה של טראמפ על ירושלים כבירת ישראל?

אלפי שנים חכמינו מפצירים בנו לזכור: יש רמה מסוימת ואיכות מסוימת שעלינו לשמור עליהן בארצנו • וכאן בדיוק מגיעה היהדות, החסידות - ודורשת מאיתנו ליצוק גם תוכן פנימי לחזרה שלנו לכאן בדורנו
סיון רהב מאיר
י"ט כסלו התשע"ח / 07.12.2017 09:26

בי"ט בכסלו הכריז טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. בי"ט בכסלו מציינים את שחרורו של מייסד חסידות חב"ד מהכלא הרוסי. כלומר, חוגגים את האישור הרשמי שניתן החל מיום זה להפיץ את התורה ואת החסידות בפומבי ובגלוי, בלי פחד.

האם יש קשר בין שני התאריכים המשמחים? לדעתי כן.

נשיא המעצמה החשובה בעולם אמר דברים פשוטים ויסודיים: הטרור והאלימות לא יקבלו פרס, לעם היהודי ולמדינת ישראל יש בירה אחת, עתיקה ונפלאה.

אבל טראמפ דיבר רק על זכותנו על הארץ. האתגר האמיתי הוא חובתנו על הארץ. אם לא נהיה ראויים לישראל ולירושלים, לא נהיה כאן. את הלקח הזה כבר למדנו בעבר, כשיצאנו לגלות בעקבות שנאת חינם, שפיכות דמים, גילוי עריות ועבודה זרה.

אלפי שנים חכמינו מפצירים בנו לזכור: יש רמה מסוימת ואיכות מסוימת שעלינו לשמור עליהן בארצנו. וכאן בדיוק מגיעה היהדות, החסידות, המורשת שלנו – ודורשת מאיתנו ליצוק גם תוכן פנימי לחזרה שלנו לכאן בדורנו.

לא להסתפק רק בהכרה דיפלומטית, אלא לנסות ליצור פה תרבות חדשה, להגשים את הפסוק "כי מציון תצא תורה, ודבר ה' מירושלים".

בי"ט בכסלו נוהגים לעסוק בדיוק בזה – לא בהצהרות בינלאומיות אלא בנשמה שלנו, לא בנאומים אלא בתיקון עצמי. זוהי תזכורת לכך שאנחנו לא מגיעים לירושלים רק בתחושת "מגיע לי", אלא בתחושה של "אני מקווה להיות ראוי". טראמפ אמר אתמול שמגיע לנו, עכשיו תורנו – הלוואי שנהיה ראויים.

• מתוך דף הפייסבוק של סיון רהב מאיר

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  נכון אמת.
  07/12/2017 10:47
  שרה
 1. שנהיו ראויים לירושלים -= ירא שלם [ד"ה הר – תענית טז, א (מב"ר פנ"ו, יו"ד)]

 2. חזק
  07/12/2017 19:24
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 3. מי שלומד חסידות יבין את זה בחסידות הכול קשור להכול אני גם לומד חסידות