מעצרי שווא, חקירות, מכות: ארבעה נערים תובעים מהמשטרה 120,000 שקלים

ארבעה נערים תובעים את המשטרה בגין ופגיעה בזכות המחאה, כאשר הגיעו להפגין מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז • עו"ד יאדו: "בוצעו עוולות רבות נגד הקטינים" • המשטרה: הפרטים אינם מדויקים
חיים טוויל
כ"ה חשון התשע"ח / 14.11.2017 16:31

ארבעה נערים, שניים מהם קטינים, הגישו תביעה כנגד משטרת ישראל על סך 120 אלף שקלים בבית משפט השלום ברמלה, לאחר שנעצרו כשהיו בדרכם למחות ליד ביתו של אלוף פיקוד המרכז, רוני נומה, המתגורר בשכונת רמת-חן ברמת גן.

הנערים הגיעו למחות בעקבות צווי הגבלה מנהליים שהוציא כנגדם האלוף.

הצו המנהלי מטיל בלא משפט מגבלות קשות על חירות האדם, כגון מעצר בית, הגבלות על חופש התנועה וההתקשרות – זאת בלא שתימסר למקבל הצו הסיבה, וההסתמכות בנתינת הצווים היא על בסיס חומרים חסויים בלבד.

בצווים שקיבלו הנערים נאסר עליהם, בין השאר, לשהות ברחבי יהודה ושומרון.

העילות בגינן תובעים הנערים את המדינה הן עיכובים וחיפושים בכליהם ועל גופם ברחוב ללא עילה מוצדקת, מעצרי שווא שכללו המתנות ממושכות בתא קטן או על ספסל למשך הלילה כשהם אזוקים בידיהם ורגליהם, חיפושים בעירום ללא הסכמתם, כשאחד מהנערים אוים כי יופשט בכוח באם יסרב.

כמו כן הנערים טוענים כי הופעלה כלפיהם אלימות משטרתית – שהתבטאה בין היתר במכות לבטנו של אחד מהנערים בעודו אזוק בתחנת המשטרה, אי מתן מזון ושתייה ושיחת שב”כ כפויה.

הארבעה שוחררו ביומיים שלאחר ערב המעצר.

בית המשפט המחוזי בירושלים, שאליו פנה אחד התובעים לערר למחרת היום העביר ביקורת חריפה על המשטרה ועל דרך התנהלותה.

בכתב התביעה נאמר: “המעצרים כולם השיגו כך נראה את עיקר תכליתם (הלא חוקית ולא הוגנת) למנוע מבעד התובעים לבטא מחאה הוגנת מול בית האלוף, ובתוך בכך בוצעו סדרה של מעצרי שווא שזכו לתגובה הולמת של בתי המשפט ועוולות משנה רבות שחלקן עולות כדי התעללות ופגיעה לא סבירה בכבוד האדם ובפרט בקטינים”.

כל אחד מהתובעים דרש פיצוי של 30 אלף ש”ח, וסך הכל עומדת התביעה על סך 120 אלף ש”ח ושכר טרחת עורך דין.

עו”ד מנשה יאדו מארגון ‘חוננו’, שייצג את התובעים בתיק: “מדינת ישראל לא אמורה לפעול כרפובליקת בננות, כך שמי שמפגין מול בית של מפקד צבאי בכיר – ייעצר, במיוחד אם אין עילה כלשהי בדין לעצור אותו. זה מה שהיה כאן, ואגב כך בוצעו עוולות רבות נגד הקטינים, תוך דריסת החוק וניצול ציני של סמכויות שיטוריות”.

משטרת ישראל נמסר לערוץ 7: ”כתב התביעה טרם הומצא למשטרה. לכשיתקבל אנו נלמד אותו ונשיב לו באמצעות הפרקליטות כמקובל. יחד עם זאת נציין כי הפרטים המופיעים בפנייתכם אינם מציגים את התמונה המלאה והמדויקת של השתלשלות אירוע זה”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות