כץ מציג: זה הפתרון שלי לתחבורה ציבורית בשבת • החרדים יסכימו?

אריה ריבקינד
|
כ"א תשרי התשע"ח / 11.10.2017 13:31
מוניות
שר התחבורה והמודיעין הציג בריאיון שהעניק ליעקב אילון באתר וואלה את הפתרון שלו לסוגיית התחבורה הציבורית בשבת: "אני בקשר עם שר האוצר והוא מגלה רוח חיובית לאפשר רפורמה מקיפה שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות"

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ העניק ריאיון ליעקב אילון באתר וואלה ונשאל, בין היתר, על התחבורה הציבורית בשבתות. כץ הסביר את עמדתו – והעלה הצעה: לאשר רפורמה מקיפה, שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות במהלך שבתות וחגים. האם הנציגים החרדיים יעניקו את הסכמתם למהלך?

הנה קטעים מהראיון:

למה אתה נלחם נגד תחבורה ציבורית בשבת?

אני מותקף משני הכיוונים. מצד אחד מותקף על ידי הציבור החרדי, מדוע יש עבודות שמתבצעות גם בימי המנוחה ובשבת, ואני אומר להם שהחוק, שאני לא אחראי עליו, מאפשר מכל מיני סיבות לבצע עבודות אם הן חיוניות. לא נאמר בחוק שזה רק פיקוח נפש, אתם אומרים את זה. אתם רוצים – תשנו את החוק. אבל זה החוק, פועלים לפי החוק והיועץ המשפטי לממשלה נתן עכשיו אישור. מצד שני, באים ציבורים ושואלים למה אין אוטובוסים בשבת, למה אין תחבורה ציבורית מלאה בשבת? אני אומר להם – זה החוק. החוק מעוגן בסטטוס קוו. אתם רוצים – תשנו את החוק. אני מקיים את החוק לשני הכיוונים.

אתה שר הדתות או שר התחבורה?

אני שר התחבורה ואני שר בממשלה ואני מקיים את החוק.

אז תושבי פריפריה שרוצים בסוף השבוע להגיע למרכז תקועים בגלל זה בבית, חיילים בחופשה לא יכולים לזוז בסוף השבוע, ורק אצל מי שיש לו כסף למוניות או מחזיק כלי רכב הכול בסדר

אני יודע שיש הרבה ציבורים שכן רוצים תחבורה ציבורית בשבת אבל יש חוק. אני אומר בצורה גלויה, גם כשלפיד היה בממשלה הוא לא הציע לשנות את החוק, וכשהרצוג היה מועמד הוא אמר "אני עם החרדים".

אבל יש גם יוזמות פרטיות שאתה נלחם בהן.

לא, אני אסביר, כרגע זה בבדיקה. גם בעניין העבודות, מצד אחד זה מקומם ציבורים גדולים ומצד שני, בעניין האוטובוסים, אם מישהו רוצה – הוא צריך לשנות את החוק. זה מה שבג"ץ אומר, ואנו מכבדים את בג"ץ. כל השופטים אמרו עכשיו לעותרים שעליהם למשוך את העתירה – אם אתם רוצים, תשנו את החוק.

עם זאת, אני כן דוחף לפתרון, והפתרון הוא מוניות השירות, הן לא מסובסדות בסוף השבוע והן כן יכולות לפעול. כשרון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, העלה את זה, עניתי לו – והוא יודע את האמת. כשהוא אומר למצלמות 'תחבורה ציבורית בשבת', הבקשות שהוא הגיש הן למוניות שירות, ובצדק – כי הוא בעצמו חתום עם המפלגות הדתיות על הסכמים קואליציוניים והוא רוצה שאנשים יוכלו לחיות ביחד.

אז מה נבין מזה, יהיו מוניות שירות בשבת?

כן, זה הפתרון. יהיו מוניות שירות שיוכלו לתת שירות למי שירצה. אין אף עירייה היום שהגישה בקשה לאוטובוסים בשבת, גם לא עיריית תל אביב. אני בקשר עם שר האוצר והוא מגלה רוח חיובית לאפשר רפורמה מקיפה שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות.