כץ מציג: זה הפתרון שלי לתחבורה ציבורית בשבת • החרדים יסכימו?

שר התחבורה והמודיעין הציג בריאיון שהעניק ליעקב אילון באתר וואלה את הפתרון שלו לסוגיית התחבורה הציבורית בשבת: "אני בקשר עם שר האוצר והוא מגלה רוח חיובית לאפשר רפורמה מקיפה שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות"
אריה ריבקינד
כ"א תשרי התשע"ח / 11.10.2017 13:31
מוניות

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ העניק ריאיון ליעקב אילון באתר וואלה ונשאל, בין היתר, על התחבורה הציבורית בשבתות. כץ הסביר את עמדתו – והעלה הצעה: לאשר רפורמה מקיפה, שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות במהלך שבתות וחגים. האם הנציגים החרדיים יעניקו את הסכמתם למהלך?

הנה קטעים מהראיון:

למה אתה נלחם נגד תחבורה ציבורית בשבת?

אני מותקף משני הכיוונים. מצד אחד מותקף על ידי הציבור החרדי, מדוע יש עבודות שמתבצעות גם בימי המנוחה ובשבת, ואני אומר להם שהחוק, שאני לא אחראי עליו, מאפשר מכל מיני סיבות לבצע עבודות אם הן חיוניות. לא נאמר בחוק שזה רק פיקוח נפש, אתם אומרים את זה. אתם רוצים – תשנו את החוק. אבל זה החוק, פועלים לפי החוק והיועץ המשפטי לממשלה נתן עכשיו אישור. מצד שני, באים ציבורים ושואלים למה אין אוטובוסים בשבת, למה אין תחבורה ציבורית מלאה בשבת? אני אומר להם – זה החוק. החוק מעוגן בסטטוס קוו. אתם רוצים – תשנו את החוק. אני מקיים את החוק לשני הכיוונים.

אתה שר הדתות או שר התחבורה?

אני שר התחבורה ואני שר בממשלה ואני מקיים את החוק.

אז תושבי פריפריה שרוצים בסוף השבוע להגיע למרכז תקועים בגלל זה בבית, חיילים בחופשה לא יכולים לזוז בסוף השבוע, ורק אצל מי שיש לו כסף למוניות או מחזיק כלי רכב הכול בסדר

אני יודע שיש הרבה ציבורים שכן רוצים תחבורה ציבורית בשבת אבל יש חוק. אני אומר בצורה גלויה, גם כשלפיד היה בממשלה הוא לא הציע לשנות את החוק, וכשהרצוג היה מועמד הוא אמר "אני עם החרדים".

אבל יש גם יוזמות פרטיות שאתה נלחם בהן.

לא, אני אסביר, כרגע זה בבדיקה. גם בעניין העבודות, מצד אחד זה מקומם ציבורים גדולים ומצד שני, בעניין האוטובוסים, אם מישהו רוצה – הוא צריך לשנות את החוק. זה מה שבג"ץ אומר, ואנו מכבדים את בג"ץ. כל השופטים אמרו עכשיו לעותרים שעליהם למשוך את העתירה – אם אתם רוצים, תשנו את החוק.

עם זאת, אני כן דוחף לפתרון, והפתרון הוא מוניות השירות, הן לא מסובסדות בסוף השבוע והן כן יכולות לפעול. כשרון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, העלה את זה, עניתי לו – והוא יודע את האמת. כשהוא אומר למצלמות 'תחבורה ציבורית בשבת', הבקשות שהוא הגיש הן למוניות שירות, ובצדק – כי הוא בעצמו חתום עם המפלגות הדתיות על הסכמים קואליציוניים והוא רוצה שאנשים יוכלו לחיות ביחד.

אז מה נבין מזה, יהיו מוניות שירות בשבת?

כן, זה הפתרון. יהיו מוניות שירות שיוכלו לתת שירות למי שירצה. אין אף עירייה היום שהגישה בקשה לאוטובוסים בשבת, גם לא עיריית תל אביב. אני בקשר עם שר האוצר והוא מגלה רוח חיובית לאפשר רפורמה מקיפה שתאפשר תחרות עם שפע מוניות שירות.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מוניות השרות
  12/10/2017 23:48
  דהן גבריאל
 1. מוניות השרות הפתרון היחידי של השר בשבת ואם היו ימים רגילים ואין שבת מעניין איזה פתרון היית נותן למוניות השרות את השר לא מעניין שבת ולא מוניות השרות .עצה קטנה לשר השבת מחכה לכל יהודי שיגיע ויתקרב רק תזהר שהיא לא תתקרב אליך כי היא לא ברירת מחדל אל תשחק עם השבת יותר.לפני שהיא תתחיל לשחק איתך .במיוחד אני פונה אליך אדוני השר כי אתה יודע מה זה שבת יותר מכל אחד מי כמוך בוגר ישיבת אור עציון (מועצה אזורית שפיר)חזור בך מהר ותתן למוניות השרות פתרונות בימי החול ואל תדרבן אותם לעבוד בשבת אל תקח את זה עליך. מי שרוצה לעבוד בשבת שיעבוד. אך אל תציע את זה כפיתרון אפילו.ולסיום שר יקר השבת היא שייכת לבורא עולם .אז תחשוב איך לעשות קואליציה רק עם בורא עולם אתה תגיע לפתרונות מוצלחים יותר לבל תשכח אפילו לרגע. שמלכים ושרים ביד ה" יתברך שבוע טוב ומבורך.

 2. והעליוית ? לותיקים כמו בימי חול תהיה הנחת ותיק או שמא בשבת יהיה עלי לשלם כפול מביום חול ? יש ערים שאין בהן מוניות שירות כמו כפר סבא האן בעקבות ההסדר החדש תהיינה מוניות שירות בכל יום ? והלא ברור
  13/10/2017 12:08
  שרון
 3. שהחרדים לא יסכימו לשום שינו בסטטוס קוו (שבמקורו לא גדבר בו ולא נכתב על אי תחב"צ בשבת ובחגים…אז לצה שיכימו כעת ? הם לא מסכימים כי מאפשרים להם שלא להסכים אבל מה עם זכויות הציבור הלא חרדי ? גם אנחנו אזרחים בארץ הזאת ואולי אפילו אזרחים ממושמעים ויעילים יותר …עובדים למחייתנו ותורמים לכלכלת המדינה, משרתים בצה"ל ולא יולדים ילדים מעבר ליכולה הפרנסה שלנו ולא חיים מקצבאות שאחרים ממנים אותן …אז אולי לנו מגיעות זכויות ואפילו זכויות יתר …