סערה באבן יהודה: בנה סוכה בגינה ציבורית – ועוכב לחקירה במשטרה

תושב המועצה המקומית אבן יהודה הקים סוכה בגינה ציבורית - ועוכב לחקירה • המפיק רונן פלד, תושב היישוב: "יהיה פה חופש דת, לא צריך את האישור של הפריץ לבנות פה סוכה" • המועצה: "חבל שגורמים שונים מנסים לפלג, לסכסך וליצור מהומה מיותרת"
חיים טוויל
י"ח תשרי התשע"ח / 08.10.2017 16:27
אבן יהודה

סערה ביישוב אבן יהודה: בערב שבת עוכב לחקירה על-ידי משטרת ישראל תושב היישוב שמשון רחמן פור, לאחר שהמועצה המקומית התלוננה על סוכה שהקים בגינה ציבורית. הסוכה פורקה על ידי עובדי המועצה המקומית.

המפיק רונן פלד, תושב היישוב, כתב על שהתרחש בפוסט בדף הפייסבוק שלו:

"יהיה פה חופש דת באבן יהודה, לא צריך את האישור של הפריץ לבנות פה סוכה.

לפני 48 שעות, המשטרה לקחה את שמשון רחמן פור תושב היישוב אבן יהודה לעיכוב חקירה,בגלל שבנה סוכה במדינת ישראל היא מדינת היהודים המדינה הדמוקרטית.

בושה וחרפה, אבדנו את הגבול ובעיקר את עצמנו. אבל לא ניתן לזה לקרות, כאן ביתנו, ולא יקרה עוד שיהודי ירצה לחיות את אורח חייו כיהודי והוא לא יוכל לעשות זאת.

לא כאן ולא בכל מקום אחר בארץ ישראל. במדינת ישראל קיים עקרון של חופש הדת.

מגיע לנו יותר! התקציב לתרבות תורנית ולשירותי דת באבן יהודה הנו פחות מאלפית מתקציב המועצה.

אנו התושבים המסורתיים, הדתיים והחרדים בישוב דורשים את מה שמגיע לנו, כולנו משלמי מיסים, מגיע לנו לבנות סוכה בסוכות, להקים בתי כנסת בכל שכונה ושכונה, מקוואות, גני ילדים מסודרים, מגיע לנו שהרבנים שלנו יבקרו בגני הילדים ובבתי הספר ויספרו לילדים שלנו על החגים ועל אורח החיים היהודי.

אין לנו כל עניין פוליטי אלא פשוט לחיות את חיינו כיהודים, ושאף אחד לא ידבר על מרחב ציבורי, אנחנו חלק גדול מהציבור ולכן גם מהמרחב.

מצד אחד יפה עשתה המועצה שביטלה את התלונה, כי הבינה את גודל הטעות ולכן שמשון לא נחקר אבל הוא נלקח לתחנת המשטרה ובינתיים את הסוכה השנה המועצה בסוף פירקה.

וזה שוב לא יקרה. אנחנו קהילה חיה ותוססת ואנחנו דורשים את זכויותינו לקיום אורח חיים יהודי. בינתיים אנחנו הציבור המאמין סובל. הפעם לא נסכים לשתוק".

• רונן פלד, היכן הוקמה הסוכה?

"בגינה הציבורית בה הקהילה מקיימת אירועים כי אין בית כנסת".

• אין בית כנסת במועצה המקומית?

"יש. אבל בשנים האחרונות אבן יהודה מאד צמחה ואין מענה בשכונות החדשות".

תגובת המועצה המקומית אבן יהודה לחרדים 10:

"הניסיון לייצר מלחמת תושבים בין חילוניים לדתיים אינה במקום ורחוקה מהמציאות. חבל שגורמים שונים מנסים לפלג, לסכסך וליצור מהומה מיותרת שאינה מתאימה ולא מאפיינת את המושבה אבן יהודה.

לאורך השנים שמרנו באבן יהודה על חיי חברה וקהילה טובים ומצויינים תוך שמירה על סטטוס קוו.

כך נמשיך גם בעתיד.

המועצה המקומית אבן יהודה פועלת תמיד על פי החוק וכללי המנהל התקין.

בשישי בבוקר, החליט תושב המושבה לפעול על דעת עצמו, ליצור פרובוקציה ולעורר בכוונה תחילה מחלוקת מיותרת והקים סוכה בגן משחקים בשטח ציבורי, ללא תאום וללא אישורים מתאימים.

המועצה אישרה את בקשת חב"ד להקים סוכה קהילתית לטובת ציבור התושבים בגן הציבורי שבספרייה.

עובדי המועצה פעלו כמתבקש, יצרו עימו קשר וביקשו ממנו בדרכי נועם לפרק את הסוכה.

התושב סירב והחל לצעוק, לקלל, לגדף ולהשמיץ את עובדי המועצה.

על מנת להימנע מעימות מילולי ופיזי הוזמנה ניידת משטרה והתושב נלקח לתחנת משטרת שדות.

הסוכה פורקה מהשטח הציבורי והמצב חזר לקדמותו. לא הוגשה תלונה כנגד התושב.

בנוסף, באבן יהודה פועלת מועצה דתית האמונה על מתן שירותי הדת ביישוב. במושבה פועלים 20 בתי כנסת המספקים מענה לכלל התושבים והזרמים ביישוב. המועצה מעבירה למועצה הדתית 700,000  ש"ח בשנה עבור פעילויות ואירועי הדת בישוב.

כמו כן, יו"ר המועצה הדתית חבר במרכז הקהילתי ודואג לכל פעילות הדת בישוב.

רב המושבה, אהרון בדחי, בקשר רציף עם מחלקת החינוך מנהלי בתי הספר והגנים וכולם פועלים בשיתוף פעולה למען כל התושבים.

אנו במועצה קשובים לתושבים כולם, מקבלים בפתיחות ובסובלנות דעותיהם של האחר ובעד פלורליזם, חופש הביטוי ואיש באמונתו יחיה, אך לא ניתן לאף תושב לעבור ולקחת את החוק לידיים ולעשות כרצונו, תוך פגיעה בכלל ובשטחים הציבוריים".

מהמשטרה לא התקבלה תגובה.

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  משקרים בשם האל
  08/10/2017 17:20
  אודי
 1. וזה הסיפור הנכון .
  חב"ד ביקשו מהמועצה אישור לבניית סוכה ציבורית וקיבלו , ערב סוכות הבן של רב חב,ד החליט לבנות סוכה ליד ביתו על חניות ציבוריות של מכוניות חלק מהתושבים התנגדו והמועצה ביקשה ממנו להזיז את הסוכה וכך עשה , יומיים אחרי ( בערב שישי ) החליט החכמולוג לבנות סוכה כנקמה על כך שהסוכה של הבן של החבדניק הוזזה משטח ציבורי לשטח פרטי , כל מטרת הסוכה היתה להראות כמה הוא גבר ושהוא יעמוד בפני המועצה, לא הפריע לו שהוא מטריח את המשטרה והפקחים בערב שישי קיבל הזהרה לפרק ומאחר שהתנגד עוכב לחקירה .

 2. בושה
  08/10/2017 18:20
  עזרא עבודי
 3. יהודי כשר בונה סוכה בארץ יהודים כשרה והעיריה מפרקת את הסוכה הכשרה בושה וחרפה לשילטון מסוג כזה מי שמפרק סוכה בישראל ללא אישור מבעלי הסוכה זה בושה וחרפה

 4. סוכת הסערה באבן יהודה.
  10/10/2017 12:35
  נחמה מחיוט
 5. לצערי מספור זה נודף ריח חריף של פרובוקצה פוליטית על רקע דתי.
  אם "הצדיק" היה נלחם לבנות סוכה על מנת לזכות את הרבים במצווה חשובה זו הוא היה בונה את הסוכה ביום רביעי לכל המאוחר, אך הוא מצא בפעולת הזזת הסוכה של חב"ד הזדמנות וקרקע פורייה להפוך את המצב
  לקרע בין דתים לחילונים, ולהעלות אמירות מהן משתמע כאילו הציבור הדתי חרדי לא מקבל תקציבים, אפילו הטענה לכאורה שאין מספיק בתי כנסת הינה שיקרית.
  לצערי היום אין כבוד, אין דין ואין דיין, והכל יעשה למען מטרות פוליטיות.

 6. פירוקה - זוהי הקמתה.
  11/10/2017 10:38
  יחזקאל
 7. מה אעשה ועיני צדו את הכותרת שסמוכה למדור התגובות: 'פיוס בערד'… למעשה החוק הישראלי הולך יותר להכללת והכלת החוק התורני מאשר להדרתו. קיים קונצנזוס ברור שלא רואה סתירה בין 'יהדות' ו 'דמוקרטיה'.