הגר"א לנדא במתקפה נגד מנהלי ישיבות ובית דין רבני חב"ד • צפו

ראש ישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד, תקף בחריפות את הסדר הגיוס שחתמו חלק מישיבות חב"ד וצה"ל • 'בחור ישיבה זה כמו נישואין עם התורה. לא יתכן לחתום שמסתלק מלהיות בן ישיבה' • תקף גם את בי"ד רבני חב"ד: 'אף אחד לא יגיד לבחורים מה לעשות. רק הנהלת הישיבה קובעת' • צפו
יוסף גרינבוים
ט"ז אלול התשע"ז / 06.09.2017 23:22

באירוע המרכזי של חב"ד, לציון יום היווסדה של רשת ישיבות 'תומכי תמימים' לפני 120 שנה על ידי האדמו"ר החמישי בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד, רבי שלום דובער זצ"ל, בהשתתפות ראשי הישיבה, רבני חב"ד, משפיעים ואורחים –  נשא דברים חריפים ראש הישיבה המרכזית בכפר חב"ד, הגאון רבי אליהו לנדא.

במהלך משאו, חיזק אש הישיבה את מאות התלמידים שנכחו באולם המרכזי של הישיבה הגדולה בכפר חב"ד, וזעק מקירות ליבו בחריפות נגד הסדר הגיוס עליו חתמו חלק מישיבות חב"ד עם שלטונות צה"ל – ונחשף בחרדים 10 – לפיו תלמידי הישיבות יתגייסו מגיל 24 או 26, כאשר בתמורה מתאפשר להם לצאת לשנת 'קבוצה' (-ההסדר של ישיבות חב"ד לפיו תלמידים יוצאים ללמוד שנה במרכז חב"ד בניו יורק). לפי ההסדר, עם יציאתם ל'קבוצה' מאבדים התלמידים את 'מעמד בן ישיבה'.

ראשי הישיבה בכפר חב"ד הובילו את ההתנגדות להסכם.

בצעקות רמות הוא קרא: "לא יכול להיות מצב שבחור, תמים, מי שגדל והתחנך בישיבות שלנו, חותם על 'הסדר' עם הצבא. הרבי במשך קרוב ליובל שנים שהיה רבי לא הסכים לכזה דבר מעולם!

"רחמנא ליצלן בזמננו קרה משהו שקצת נוגד לזה. כבר הזכרתי פעם בהזדמנות אחרת את לשון הגמרא 'מחיצת הכרם שנפרצה אומרים לו גדור' – וישיבה היא כרם דיבנה. ובאיזושהי נקודה מחיצות הכרם נפרצה. אנחנו לומדים עכשיו סוגיה של סילוק. אחרי שזכיתי אני לא יכול להסתלק. כולנו מכירים את הסוגיה? אחרי שנעשיתי בחור ישיבה זה כמו נישואין עם התורה. לא יכול להיות דבר כזה שאני אחתום שאני מסתלק מלהיות בן ישיבה!!!

הוא הוסיף: "איך מעיזים בחורים לחתום ולהצהיר שהם לא בחורי ישיבה יותר, שהם פורשים ממעמד של 'בן ישיבה'. וכי ככה נוסעים ל'קבוצה', להיות שנה שלימה בישיבה של הרבי, כשחותמים על נייר של הצבא שהוא פורק את העול של תורה ושל יראת שמים? זו פירצה במחיצות הכרם שנפרצה!!! ברוך ה' אנחנו לא שם!!!"

הגר"א לנדא התייחס גם לכך שבית הדין של רבני חב"ד הוביל את אישור ההסדר – ואמר כי אל להם להתערב בהחלטות הנהלת הישיבה: "לא כל מי שרוצה ואומר 'אני בעל הבית להחליט מה יהיה בישיבה פלונית' – יכול. ואין זכות לאף אחד להגיד לבחורים בישיבה מה לעשות.

"הרב'ה נתן את זה להנהלת הישיבה – והיא קובעת! אנחנו לא שם! כמו שכתוב, 'אני וביתי נעבוד את ה"! אנחנו לא נלך בדרך של פרצות!" הוא הדגיש: "דעתה של הנהלת הישיבה ברורה, שאסור לשום בחור לחתום על הסכם כזה או אחר, המוביל אותו להתגייס".

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  צודק
  07/09/2017 00:33
  איתו
 1. זה נגד הרבי..

 2. ההסכם עם צה"ל גרוע
  07/09/2017 01:45
  אמא של תמים
 3. ב"ה ועד הישיבות מוריד בהוראת צה"ל מעמד בן ישיבה למי שנמצא מעל שנה בחו"ל. ועד הישיבות הוא זה שלא מקבל את העובדה שהמדינה ב770 היא ישיבה לכל דבר ושבחורי חב"ד נוסעים ללמוד. לא רבני חב"ד אשמים. הם התפתו להסכם כדי להסדיר את נסיעת הבחורים לשנת קבוצה עם צה"ל כדי שאלו לא יכנסו לכלא בחזרם ארצה. אלא, שההסכם גרוע מיסודו.
  המאבק היה צריך להיות מול ועד הישיבות, שהישיבה ב770 ברוקלין תחשב כהמשך לימודים ולבחור ישיבה לא ירד מעמד של בן ישיבה.
  רימו את הרבנים, רימו את אנשי חבד, רימו אותנו!!!

 4. ומדוע שלא תתגייסו ותשתתפו בהגנה על המולדת ?
  12/09/2017 01:44
  לוחם
 5. מצווה אדירה היא לשמור על המדינה מפני אויביה .בואו הצטרפו אלינו .

 6. ראוי להערכה רבה!
  13/09/2017 12:17
  יהודה
 7. כל הכבוד, עשוי ללא חת!