אייכלר דרש: פתיחת קברי ילדי תימן רק באישור הרבנות ופיקוח הלכתי

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן: ח"כ נורית קורן מצהירה כי פסק הלכה שתכתוב הוועדה לכבוד המת של הרבנות הראשית יוצמד להצעת החוק לפתיחת קבר לצורך זיהוי גנטי
אריה ריבקינד
י"ד אלול התשע"ז / 05.09.2017 16:08
אייכלר

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן קיימה היום (שלישי) את הדיון השלישי על הצעת חוק פתיחת קבר של קטין יוצא תימן, המזרח או הבלקן לצורך ביצוע בדיקה גנטית לקשרי משפחה.

בדיון השתתפו יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן, ח"כ אמיר אוחנה, ח"כ ישראל אייכלר, ח"כ אורי מקלב, נציגי משרד המשפטים, הבריאות, האוצר ומרשם האוכלוסין. כמו כן  השתתפו נציגי המשפחות חברה קדישא, זק"א, ומומחים באיתור נעדרי צה"ל.

בפתח הדיון סיפרה עידית בן שימול על החלטת בית המשפט שלא לאפשר למשפחתה לפתוח את הקבר, שם על פי הרישומים ועל פי החברה קדישא, קבור בן המשפחה.

בפסק הדין שהתקבל רק לאחרונה קבעה השופטת, כי היות והמשפחה פנתה לאחר זמן ולאור הספק בהצלחת הפקת DNA ולאור החשש בפגיעה בכבודו של מת אחר – המשפחה לא רשאית לפתוח את הקבר.

יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן אמרה כי פסק הדין מחדד את הצורך בחקיקת החוק שינחה את בתי המשפט להורות על פתיחת קברים, בדיוק במקרים בהם יש ספקות – וזאת על מנת לאפשר למשפחות מנוחה, ישיבת שבעה במקרים בהם לא ישבו שבעה ואף הקמת מצבה.

עו"ד נירה לאמעי, היועצת המשפטית של הוועדה הסבירה כי הנוסח המונח בפני הוועדה הוא התוצאה של הישיבות הקודמות והערות שהועברו ממשרדי הממשלה.

היועצת המשפטית הוסיפה: "מטרת החוק היא לאפשר את חקר האמת לגבי מותם ומקום קבורתם של קטינים יוצאי תימן, המזרח והבלקן אשר הודעה על מותם נמסרה לבני משפחותיהם מבלי שהתאפשר להם לזהותם ולהביא אותם לקבורה".

היא הדגישה כי הנוסח של הצעת החוק נועד מצד אחד להקל על בני המשפחות לקבל את ההיתר לפתיחת הקברים בצורה הרחבה ביותר אך מצד שני קיים הרצון שלא להרחיב את תחולתו של החוק לנקברים שאינם קשורים לפרשיית היעלמות הילדים.

"הנוסח של החוק נועד לחסוך מבית המשפט את הדיון העקרוני על פתיחת הקברים המיוחסים לפרשייה ולצמצם את הדיון רק לנסיבות המיוחדות שיובאו בכל מקרה", סיכמה עו"ד לאמעי.

ח"כ ישראל אייכלר דרש להכניס לחוק סעיף ברור שההליך כולו ייעשה בהתאם לפסיקה הלכתית של הרבנות הראשית ובפיקוח צמוד. "לא יתכן כי משפחות ילדי תימן המאמינים בהשארת הנפש ובתחיית המתים, יעברו כעת פגיעה רגשית וערכית נוספת בפתיחת קברי יקיריהם ללא היתר הלכתי ברור. קבורה יהודית היא עניין הלכתי. יש עמים ששורפים גופות ואינם מתייחסים בחרדת קודש לקברים. היהודים לא פותחים קברים כלל".

ח"כ אייכלר הקריא את פסק ההלכה של הגר"ע יוסף זצ"ל שהתיר לפתוח קברים לצורך מצווה, אך הדגיש כי לכל מקרה מאפיינים משלו. לכן יש להכפיף את חוק פתיחת הקברים לפסיקה מיוחדת של הרבנות הראשית שתבדוק את הפרטים ואת הפיקוח ההלכתי בשטח בכל מקרה בנפרד.

יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן התייחסה לחשש שהעלה אייכלר ואמרה כי לבקשתה יכנס הרב הראשי את ועדת כבוד המת. חברי הוועדה יציגו בפני הוועדה את נוסח הצעת החוק – ופסק ההלכה שתכתוב הוועדה יוצמד אל החוק. "למרות פסקי ההלכה הקיימים – הצעת החוק תאושר גם בפסק הלכתי של הוועדה לכבוד המת של הרבנות הראשית".

"הצעת החוק תאפשר להביא לבירור ולסגירת של חלק מהיעלמות הילדים תוך הקפדה על ליווי ופיקוח הן של הרבנות הראשית והן של המכון לרפואה משפטית על מנת להבטיח את כבוד המת ואת מקסימום הסיכויים לזיהוי הילדים הקבורים", סיכמה קורן.

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות