ראש הישיבה הטיח באטיאס: "ריבונו של עולם, למה מסרת אותנו ביד הרשעים האלה?"

קבוצת ראשי ישיבות ספרדיים קיימה לפני שבועיים עימות קשה בבית נשיא 'המועצת', עם השר לשעבר אריאל אטיאס - מי שמרכז מטעם ש"ס את 'חוק הגיוס' • "איך יש עשרת אלפים מגויסים - ומתוכם שמונת אלפים ספרדים?" הטיח ראש הישיבה. "אתם רוצים שהספרדים ימלאו את היעדים"
אריה ריבקינד
י"ט אב התשע"ז / 11.08.2017 12:15

ועדת החוץ וביטחון של הכנסת אישרה לאחרונה, ומתחת לרדאר, תקנות חדשות לחוק גיוס החרדים. הח"כים החרדים רואים בחוק הגיוס המתוקן ובתקנות שממשות אותו הישג גדול, אבל מתברר כי לא כולם מרוצים, בלשון המעטה.

לפי דיווח של העיתונאי יאיר שרקי בחדשות 2, קבוצת ראשי ישיבות ספרדיים חשובים, הגיעה לפני שבועיים אל ביתו של נשיא 'המועצת' חכם שלום כהן, ובמקום התפתח עימות קשה בינם לבין השר לשעבר אריאל אטיאס – מי שמרכז מטעם סיעת ש"ס את חוק הגיוס.

במהלך הפגישה, שערכה שעתיים וחצי – ותוכנה הגיע לידי חדשות 2 – נשמעו צעקות וביטויים קשים מאוד בחלל החדר.

הטענה המרכזית של ראשי הישיבות היא שישנה פגיעה ממשית בתלמידי הישיבות הספרדיות. הם סיפרו כיצד הם רואים יותר ויותר תלמידים שמתגייסים לצה"ל, וטוענים כי דווקא בישיבות המזרחיות משלמים את המחיר בשביל המגזר כולו.

"אתם רוצים שהספרדים ימלאו את היעדים", הטיח באטיאס אחד מראשי הישיבות. "זה לא סוד, הח"כים האשכנזיים אמרו את זה. שהספרדים והחלשים ימלאו את היעדים. זו בדיוק התשובה למה הספרדים מסובכים. איך יש עשרת אלפים מגויסים ומתוכם שמונת אלפים ספרדים?"

אטיאס ענה לרבנים והזדהה עם כאבם.

"אני לא יודע לענות לכם על הספרדים", אמר השר לשעבר. "הדבר המעשי שאתם מציגים הוא כואב מאוד. אני יודע שהצבא מפעיל יכולת שכנוע או כספית. החוק דואג למי שלומד תורה. מי שלא לומד שילך לצבא. מחילה הרב, אני רוצה להבין אז על מי הטענה? על הצבא? על החוק? על המגיסיים? על מי הטענה?"

בתגובה אמר הגאון רבי יהודה כהן כי מדובר בכפיה.

אטיאס

"אתה שואל אותי על מי הטענה? הקב"ה ישאל אותך על מי הטענה. ריבונו של עולם למה מסרת אותנו ביד הרשעים האלה? למה השארת אותם עלינו. אתה מקבל עליך אחריות, אני עכשיו קורע את הבגדים יוצא בחוץ והולך. מה זאת אומרת על מי הטענה? עלינו הטענה, אנחנו יודעים את הדברים וכולם שותקים וממלאים פיהם מים.

"עשרת אלפים בחורי ישיבות תוך 4 שנים גויסו, שומו שמים. באים לוקחים את מיטב הילדים שלנו. תגיד לי, אם זה היה הילד שלך גם היית שואל את השאלה הזאת?"

במהלך הפגישה נתן חכם שלום לראשי הישיבות להתעמת עם אטיאס ולא אמר את דעתו באופן ברור.

הרבנים מצידם לא הסתפקו רק בשחרור הקיטור על כרוז בו הם תוקפים את התקנות שקידמו הח"כים החרדים, מכנים אותן ״תקנות מרושעות״ וקוראים לתלמידי הישיבות להתעלם מהן.

אטיאס

אטיאס

הדפס כתבה

8 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  אטיאס עשה צחוק מחכם שלום
  11/08/2017 12:33
  זימרי
 1. בושה תכסה פנים איך אטיאס מדבר אל ראשי הישיבות כאחרון השבאבניקים דרעי מצא את מי לשלוח לערבב את חכם שלום

  • המגיב   13/08/2017 00:16

   שאטיאס עושה את מלאכתו הכפוי טובה על הצד הטוב ביותר. ומי שמתגייס הם בחורים שלא בדיוק לומדים…אני מכיר כמה כאלו ועדיף שיהיו בצבא

  • בוי בוי   13/08/2017 12:34

   ענימ

 2. הספרדים הולכים לצבא כי הם יודעים שזה הדבר הנכון לעשות
  11/08/2017 15:23
  שלמה זלמן
 3. וכשהרבנים הספרדים מדברים נגד הצבא, הבחורים יודעים שהם מדברים שטויות

 4. הרב יהודה כהן
  12/08/2017 20:56
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 5. הרב יהודה כהן אין לו להלין אלא על עצמו, הוא מתנהג בישיבה כמו דיקטטור מצפון קוריאה וזורק בחורים לרחוב, ואח"כ הוא מתלונן שהם הולכים לצבא.
  הוא רוצה שאחרים יעבדו ומעצמו אינו דורש דבר.
  בושה!

 6. כישלון של התלמודי תורה שלא משקיעים מספיק בילדים ואז הם נופלים מהתורה ונושרים. הם מעדיפים את העילויים בתלמודי תורה חבל מאוד ואז הילדים במקום ללכת לישיבה גדולה רק תורה הם הולכים לישיבות עם מקצועות ומשם הדרך לצבא .וכל צוות התלמודי התורה יתנו את הדין על זה. חבל חבל חבל.תשקיעו בחלשים בתלמודי תורה חברי כנסת חרדים במקום להשקיע מה הם יקבלו בצבא הטבות וכו .
  13/08/2017 00:32
  ש.כ
 7. כישלון של התלמודי תורה שלא משקיעים מספיק בילדים ואז הם נופלים מהתורה ונושרים. הם מעדיפים את העילויים בתלמודי תורה חבל מאוד ואז הילדים במקום ללכת לישיבה גדולה רק תורה הם הולכים לישיבות עם מקצועות ומשם הדרך לצבא .וכל צוות התלמודי התורה יתנו את הדין על זה. חבל חבל חבל.תשקיעו בחלשים בתלמודי תורה חברי כנסת חרדים במקום להשקיע מה הם יקבלו בצבא הטבות וכו .

 8. אריה מוריד את קרנו של אטיאס
  13/08/2017 01:28
  דרעי
 9. שלא יחשבו חלילה על הרעיון להחליף את אריה באטיאס

 10. לשלוח יהודים שלמדו לצבא זה מצוה
  28/08/2017 08:18
  יהודי פשוט
 11. בצבא יהודי שנלחם נגד שונאי ישראל צריך זכויות וצריך יהודים וכל הרבנים שנגד זה אם היו דוד המלך ומשה רבינו הרי שהיו מעמידים רבנים אלו ומוחקים כל זכר בינם לבין יהודים
  האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשארו פה רשעים בכסות