'אם אתה בעל תשובה וגם ספרדי, אכלת אותה, חביבי' • ראיון כאוב

החרדית שסירבו להשכיר למשפחתה דירה בשל מוצאה, בראיון לחרדים 10: "בעבר התגוררנו שם ארבע שנים, אבל ברחנו. הכל היה קר ומנוכר" • "לבעלי תשובה יש אשליה שבגלל שחזרו בתשובה כל החרדים מחכים רק לחבק אותם. אבל לא קיבלנו אפילו נימוס אלמנטרי" • ומדוע ביקשו לחזור?
אליעזר היון
י"ז אב התשע"ז / 09.08.2017 19:46
קרית ספר

סיפורה של האשה החרדית ממוצא מזרחי, שבעל דירה בעיר מודיעין עילית סירב להשכיר לה ולבעלה דירה בשל מוצאם, זעזע את הרחוב החרדי וגרר שובל ארוך של תגובות, בעיקר מזדהות אך גם גנטיביות.

כפי שדווח בחרדים 10, בעלה של האשה יצר קשר עם בעל דירה בקרית ספר – ואמר לו: 'שלום, זה בקשר לדירה שפרסמת'. בעל הדירה שאל בתגובה: 'איזה משפחה אתם?', וכשהאיש השיב וציין שם בעל צליל מזרחי, הגיב בעל הדירה בישירות: 'השכנים לא מסכימים שיהיה שכן ספרדי בבניין'.

חרדים 10 שוחח עם האשה, שהפתיעה וסיפרה כי בעבר התגוררה בעיר החרדית, אך עזבה אותה לאחר ארבע שנים.

האשה ובעלה, בעלי תשובה חרדים, החליטו  עם נישואיהם להתגורר בעיר החרדית: "מיד אחריי שהתחתנו עברנו לגור בקרית ספר, בעלי למד שם בישיבה ידועה לחוזרים בתשובה". הישיבה, היא מספרת, בעלת סגנון ליטאי ולכן איש לא הציק להם בפומבי.

אלא שמתחת לפני השטח ניתן היה, לדבריה, להבחין היטב ביחס של השכנים אליהם. "נתקלנו, שמענו וראינו מיד את כל האפליות וחוסר ההגינות כלפי הספרדים שלא לדבר על בעלי תשובה ספרדים. הגענו למקום כדי ללמוד מהם, מסתבר שיש להם הרבה מה ללמוד מאיתנו. זה בכל מקום: בבנק, בסופר, בהשכרת דירה, שלא לדבר על תלמודי תורה".

• למה עזבתם את העיר?

"לא עזבנו, עפנו משם, בגלל מה שראינו. המבטים המוזרים שלהם, חוסר הארת הפנים שלהם, חוסר החמימות, חוסר הרצון לקבל את האחר, הכל היה שם קר ומנוכר…"

היא נזכרת כי כאשר עזבו את הדירה, בדרך אל המשאית, "רצה אחרי אחת השכנות בחיפזון עם מתנה ביד כשהיא ממלמלת מילות חנופה… בושה".

כעת היא מוסיפה כמעט בדמעות: "תבין, אנחנו בעלי תשובה! נשארנו המומים ופעורי פה… לבעלי תשובה יש מעין אשליה כזו שבגלל שהם חזרו בתשובה כל העולם החרדי מחכה רק לחבק אותם, רק שיבואו… אז חיבוק לא קיבלנו, אבל גם לא חיוך ולא בוקר טוב ולא ולא ולא שום דבר שקשור לאהבת חינם. למען האמת, מה אנחנו מדברים בכלל על אהבת חינם, נימוס אלמנטרי!"

האשה מדגישה כי לא 'כולם' כאלה וישנם גם "צדיקים וטובים" שאוהבים ספרדים ובעלי תשובה, אך "האווירה הכללית מגעילה".

"השאלה הרלוונטית הראשונה", מדגישה האשה בכאב, "ולא משנה לאן אתה נכנס או באיזה תחום מדובר היא 'מי אתם?'. כלומר במילים אחרות: מה שם המשפחה שלכם? לפי שם המשפחה תקבל את התשובות שמתאימות לך. זו צריכה להיות גולת הכותרת של הכתבה שלך".

העיר התפתחה מנטלית

חלפו שש שנים בעיר לוד, בשכונה 'דתית-חרדית' או כפי שהאשה מגדירה אותה 'שושנה בין החוחים', ובני המשפחה בחרו לחזור להתגורר בעיר החרדית עם ילדיהם הגדולים.

• למה בעצם ניסיתם לחזור לעיר הזו?

" הילדים גדלו, הדרישות השתנו, החברה שלהם השתנתה, החברים שלהם הם כבר לא תינוקות מהבניין או מהגן, הם ילדים גדולים וזקוקים לחברה מתאימה. השכונה שלנו בלוד טובה, אך היא קטנה ומצומצמת וכבר לא כל כך מתאימה לצרכים שלנו.

"במקביל, שמענו שקרית ספר השתנתה והתפתחה מנטאלית-חברתית מאז שעזבנו. כבר לא מסתכלים על גברים שיוצאים לעבוד ולומדים בערב כעל פגומים, קיימת פתיחות גם לבני אדם שאינם נחשבים קטגורית ל'ליטאים' וכן הלאה".

היא ביקשה לשכנע את בעלה כי כדאי לחזור למודיעין עלית, אך הוא הזכיר לה כי לאור צלקות העבר – נדר שלא יעשה זאת. רק לאחר הפצרות, התייעצויות ולבטים, קיבלו בני הזוג את ההחלטה וניסו לשכור דירה ברחוב קהילות יעקב.

"הרצון הכנה והתמים שלנו נגמר עם הפצצה – 'השכנים לא מוכנים שספרדים יגורו בבניין', קשה להם מאד שספרדים גרים שם, עוד יותר קשה להם כשהם מצליחים. אם אתה גם בעל תשובה וגם ספרדי, אכלת אותה, חביבי".

התשובה הקשה של בעל הדירה, הכחידה את רצונם של בני הזוג להתגורר בעיר והם ויתרו על המעבר.

"אני לא רוצה לחשוף את הילדים שלי לרוע כל כך טהור וצרוף והחלטתי פשוט לוותר על החלום הזה", היא אומרת.

לא מעוניינת להכפיש את הציבור החרדי

לאחר פרסום הפוסט ברשת החברתית, פנו אל האשה עיתונאים רבים וביקשו לראיין אותה, אלא שהיא סירבה. "אני ממש לא מתכוונת לשתף פעולה כשהמטרה היא לבזות את הציבור החרדי! ממש ממש לא", כתבה בפוסט שהעלתה מיד אחרי שהפרשה פורסמה כאן לראשונה.

לחרדים 10, כאתר חרדי, היא ניאותה לספר את סיפורה.

"לשם שמים, אני מתירה לכם לפרסם את השיחה הזו. המטרה שלי היא לעורר ולהתעורר, יהי רצון שזה באמת יביא תועלת ושהשם ירחם עלינו, עד הגאולה עוד היום בעזרת ה', עוד היום ממש".

הדפס כתבה

14 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  כל השנאת חינם הכל בשם התוירה - בושההההההההההההההההההההההההה
  09/08/2017 21:03
  המגיב
  • בוריס' כרשינא   09/08/2017 23:10

   חל89ם

 1. שנאת חינם
  09/08/2017 22:32
  אני
 2. פשוט שנאת חינם …אין מילים כמה עצוב

 3. אחרי שדרעי הגנב נתפס שוב
  09/08/2017 22:38
  מגיבה
 4. כל הספרדים שנואים בגלל דרעי העבריין אסיר שחזר לסורו

 5. עצה טובה לבעלת התשובה מחרדי אמיתי
  09/08/2017 22:53
  טלפון כשר-פרוץ
 6. שלום לך.

  אני חרדי אמיתי ממשפחה טהורה וגבוהה רוחנית מדורי דורות. ארון הספרים הוא מקום מצויין להחביא בו טלויזיה ולצפות בסתר.

  נשלח מהטלפון הכשר-פרוץ שלי.

 7. ברשותך אליעזר כמה נקודות...
  09/08/2017 23:06
  נטע
 8. א. מעניין לדעת איך העצניקים היו מתייחסים אליהם
  ב. רבים מה-חוזרים בתשובה נשארים באותו סטטוס ולא נהיים חרדים מה הכוונה? הם אמנם הולכים ונראים כמו חרדים אבל ההתנהגות שלהם מזכירה לא פעם התנהגות חילונית זה יכול לבוא בצורת סגנון דיבור גס וזול (כאילו בטעות לא בכוונה) זה יכול לבוא בצורת לבוש לא הולם (בגדים מדאי צנועים ובולטים) זה יכול לבוא בצורה של החזקת אינטרנט בבית שהוא לא הכי מוגן וכשר
  וכל זה במקרה הטוב
  ג. ישנן לא מעט ערים חרדיות ביתר עלית רובע ג׳ ד׳ ז׳ו-ח׳ באשדוד אלעד בני ברק (פרדס כץ וקרית הרצוג) יש גם אופקים ונתיבות בדרום הר יונה רכסים וחיפה בצפון.

 9. תור הזהב
  10/08/2017 09:18
  משכיל
 10. הם מקדשים את הראשונים והאחרונים (כמובן שמחמת הבורות אינם מכירים את כולם) הספרדים ולומדים יום יום ברטנורא , שוע , אור החיים , רמבם, רשבא וכו. ממילא כאשר מאמינים התורת הגזע שלא ילמדו את תורת הספרדים כלל ויחזרו לגרמניה שפ נאנסו ונרצחו לצערנו הרב באכזריות, כאן זו ארץ הקודש שמראשית עליית הרמבן נמצאו בה רק ספרדים עד עליית הגרא , כאן במרא דאתרא (מרן)הוא ספרדי כידוע. מי שלא מתנהג בהתאם שיחזור לארץ מוצאו ויפסיק ללמוד את תורת הספרדים.

 11. יש לי שכנים בעלי תשובה שמגדלים כלב בבניין.
  10/08/2017 11:44
  אברך ספרדי
 12. ראשית אני עצמי מגיע ממשפחה של בעלי תשובה מנתניה, לכך אף אחד לא יכול להאשים אותי בחוסר הערכה אליהם.
  אבל אני יכול מאוד להבין את הרתיעה של הציבור החרדי מבעלי תשובה, לא פעם ולא פעמיים הוכח שלא כל בעלי התשובה מבינים את המנטליות של סביבתם החרדית, והם עושים דברים שמטרידים באופן קיצוני את סביבתם.
  דוגמאות: מוזיקה חפלואתית בשעות הקטנות של הלילה, גידול כלבים, צעקות מהבית, ילדים שבבניקים, לא משלמים וועד בית, ועוד ועוד.
  אינני בטוח כלל שמשפחתי המורחבת שכאמור הם בעלי תשובה מתאימים לאזור חרדי.
  כמובן שאינני בא להכליל את כולם, עוד ברצוני להוסיף שלא באתי לדבר על הדרגה הרוחנית, אלא אך ורק על שינויים מנטליים.

 13. שינאה שינאה. ... אבל לא בחינם
  10/08/2017 13:14
  חינם נמכרנו
 14. אני לא רוצה להכליל. אבל הסבל שאנחנו סובלים ממשפות בעלי תשובה שהגיעו מרמלה ולוד הוא לאו דווקא בגלל רמת הדתיות אלא בעיקר רמת האנושיות.
  א. לא משלמים תשלומי ועד בית
  ב. הילדים מציקים לכל ילדי השכנים וכן גורמים נזקים ברכוש. סתם מתוך מושחתות.
  ג. יש לפעמים צרחות בין בני הזוג שגורמים אי נעימות לכל הבניין.
  יש עוד דוגמאות רבות.
  אני לא רוצה להכליל וודאי שיש גם משפחות ספרדיות בעלות תשובה שתופעות אלו לאקיימות אהל מה אפשר לעשות שיד כם משפחות רבות מידי שתופעות האלו כן קיימות

 15. בעלי תשובה ספרדים
  11/08/2017 00:48
  זלמן
 16. כאשר אנו שואלים את עצמנו מדוע ולמה הגויים שונאים אותנו… התשובה נמצאת בחברה החרדית הגזענית.. שלא מוכנים לקבל את האחר… ושונאים את השונה מהם… הגיע הזמן לשלול מהחוצפנים האילו את כל הזכויות… במיוחד את הזכות למוסדות חינוך יחודיים… אין להם זכות לחנך את הדור הצעיר לגזענות נטו…

 17. שיעברו לאזורים של חב"ד חסידים אוהבי ישראל!יש הבדל!
  11/08/2017 06:24
  אופיר פנחסי
 18. הבדלים ענקיים בין החסידים לבין החרדים הליטאים ביחס!החסידים מקרבים אותכם לרב"י באהבת ישראל לבאבא סאלי ולרב כדורי זצוק"ל!!!יש חיבור גדול בין החסידים!כאן יהיה לכם תפקיד לבעל ולאשה שליחות מיוחדת ביותר מטעם שליחי הרב"י!ב"ה ברכה לדרך צלחה!

 19. בעלי תשובה
  11/08/2017 10:47
  אהרון
 20. כבעל תשובה לפני יותר מעשרים שנה אני מרשה לעצמי להשיב לטענות שאני שומע הרבה פעמים מבעלי תשובה.הרבה בעלי תשובה משנים את לבושם לשחור לבן ,ציצית ,כיפה שחורה וזהו אני חרדי.וכאשר הסביבה לא מקבלת אותם הם מתחילים להאשים את כל העולם בגזענות.כדי להתקבל לחברה החרדית יש צורך בשינוי עמוק ומהותי של כל אורחות החיים כדי להיטמע בתוך הציבור ולא להיות יוצא מהכלל דבר שהרבה מבעלי התשובה לא מוכן אליו, מה שבטוח את היחס המנוקר קנו בעלי תשובה ביושר בחוסר רצון להתאמץ ולשנות את אורח חייו ולהסתפק בשינוי קוסמטי

 21. קרית ספר??? איכססס!!! למה לכם?
  11/08/2017 15:51
  פיני
 22. לא חסרים מקומות.
  כאיש חינוך המתמצה בתחום, דעו לכם שרמת הפדופיליה בקרית ספר היא הכי גבוהה בארץ..

 23. ספרדי או אשכנזי
  13/08/2017 21:45
  צביה
 24. אני חושבת שמשפחות של בעלי תשובה צריכות לעבור לחב״ד ששם יש אהבת ישראל אין קטלוג בין ספרדי אשכנזי , אך ורק אהבת ישראל , גם בתורה הקדושה לא מוזכר אשכנזי ספרדי בצווי הוא מצוות עשה ולא תעשה ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה ,