צפו: הפשיטה על 'קווים' באלעד • תלונות: "למה דווקא בשעת השיא?"

בלשים ושוטרים פשטו על אוטובוסים באלעד: בכ-20 מהם נמצאו ליקויי בטיחות חמורים והם הורדו מהכביש • נהג חושף: "יש ליקויים מפה עד הודעה חדשה. מסתירים התקלות ממשרד התחבורה" • מחזיק תיק תחבורה: "לא התחשבו בציבור. הטענות על ליקויים צריכות בדיקה - מדובר בצי חדיש"
חיים טוויל
כ"ד תמוז התשע"ז / 18.07.2017 15:17

בלשים ושוטרים פשטו הבוקר (שלישי) על כ-40 אוטובוסים פעילים של חברת 'קווים' בעיר אלעד,  והפסיקו את פעילותם של כ-20 אוטובוסים, בהם נגלו ליקויי בטיחות ותקינות חמורים. 20 נהגים של החברה עוכבו לחקירה. לפי המשטרה, בהמשך צפויים להיחקר גורמים נוספים ב'קווים'.

הפשיטה התקיימה הבוקר בעקבות חומרי חקירה שהצטברו בתקופה האחרונה במשטרת ישראל, על ליקויי בטיחות חמורים באוטובוסים של 'קווים', המסיעים נוסעים בכבישים עירוניים ובינעירוניים.

הפעילות נגד החברה החלה בחקירה סמויה שהתנהלה במשטרה, ובשעות הבוקר המוקדמות פתחו שוטרי ובלשי אגף התנועה בפעילות אכיפה גלויה באזור העיר אלעד, על מנת לאתר את האוטובוסים ולבצע בדיקות תקינות ובטיחות בכלי הרכב.

לפי המשטרה "שוטרי אגף התנועה המתינו לנהגים לפני עלייתם להגה, בכדי למנוע את נסיעתם עם ליקויי בטיחות ובכך למנוע מלסכן את הנהג ונוסעיו, במקרים נוספים איתרו השוטרים אוטובוסים שהיו בנסיעה והובילו אותם למתחם שבו ביצעה המשטרה את הבדיקות הנדרשות".

במהלך הפעילות בדקו בוחנים של משטרת ישראל, המתמחים באיתור תקלות מכניות ובטיחותיות בכלי רכב, ומצאו בכ-20 אוטובוסים ליקויים במערכות ההיגוי והבלימה, דלתות מוטרדות, תקלות חשמל, מושבי נוסעים לא תקינים ועוד עבירות תקינות נוספות.

בסיום בדיקות המשטרה, עוכבו כאמור, לחקירה במשרדי החקירות של אגף התנועה 20 נהגים בחשד לנהיגה ברכבים ציבורים עם ליקויי בטיחות.

מהחקירה עולה, כי הליקויים דווחו בעבר לגורמים בחברה וככל הנראה בחלק מהמקרים לא טופלו כנדרש.

בשיחה של  ד', נהג באזור רמלה ולוד, עם ליאור קינן מחדשות 10 – הוא  על המתרחש וחשף את הליקויים באוטובוסים שמשרתים את עמיתיו.

"יש ליקויים מפה עד הודעה חדשה. נזילות אוויר באוטובוסים, כל מיני תקלות", סיפר ד'.

אוטובוס, קווים, אלעד

הוא העיד כי כאשר נודע לעמיתיו מראש על ביקורת של משרד התחבורה – הם מתארגנים כדי להסתיר את התקלות. "אצלנו בסניף ידעו שמשרד התחבורה יבואו לביקורת, הודיעו להם מתי, הכינו להם 60 אוטובוסים ואת השאר הבריחו".

התקלה החמורה ביותר אשר ד' נתקל בה, לדבריו, היתה "שנהג יושב על כיסא נדנדה". לדבריו, "הכיסא עושה מה שהוא רוצה, לא מה שהנהג רוצה. יש אוטובוסים שאם יבדקו אותם יורידו אותם מהכביש".

כאשר נשאל מדוע ליקויים האלו לא זוכים לטיפול, הסביר ד': "יש את שיטת 'המיטה החמה': אני מסיים את המשמרת, בא נהג ויוצא לעבודה שאין לו אפילו זמן לעשות סיבוב ולראות שהכל שלם. לנהג בקושי יש לו הפסקה לעצמו. מורידים אותי, בא הנהג הפראייר התורן ויוצא לעבודה.

"אני לא ידוע להגיד למה לא מתקנים את הליקויים". לדבריו, רק כשיש ליקוי חמור – האוטובוס מורד מהכביש, אך מדובר בעניין נדיר.

אוטובוס, קווים, אלעד

מחברת 'קווים' נמסר בתגובה לחדשות 10: "במהלך שעות הבוקר, ערכה המשטרה אכיפה ובדיקה ממוקדת באזור אלעד ונבדקו עשרות אוטובוסים. מתוכם, נמצא כי בשמונה התגלו ליקויי בטיחות אשר הועברו לטיפול מידי. בנוסף, בעוד מספר אוטובוסים התגלו ליקויים קלים שהועברו אף הם לטיפול מידי. חברת קווים פועלת אל מול התקנות וההוראות של היצרן בתחזוק וטיפול הכלים ואל מול תקנות משרד התחבורה, ותמשיך לעשות כן".

מי שזעמו הבוקר על המשטרה, מלבד הנוסעים,  היו אנשי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה – על שהפשיטה נעשתה בבוקר ולא בשעות הערב ולילה, באופן שיצמצם את הפגיעה בנוסעים.

גם מחזיק תיק תחבורה בעיר אלעד, שמואל גרוסברד, אמר ל'קול ברמה': "המשטרה לא התחשבה בציבור הנוסעים וערכה את הבדיקות בשעת שיא. הטענות על ליקויים צריכות בדיקה. מדובר בצי אוטובוסים חדיש".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    בטיחות באוטובוסים
    18/07/2017 17:19
    דוד
  1. כל הכבוד למשטרה תמשיכו גם בדן לעשות סדר