משרד התחבורה לח"כים החרדים: לא יכולים לעצור את 'קווי השבת'

אריה ריבקינד
|
כ"ב תמוז התשע"ז / 16.07.2017 21:04
אוטובוס, דן
הח"כים חרדים דרשו לצמצם את מספר קווי התחבורה הציבורית הפועלים בשבת, אבל מנכ"לית התחבורה טוענת: אין למשרד סמכות • הבהירה: אין קשר בין קווים שפועלים ביוזמות פרטיות לקווים שזכו בהיתר • מקלב: "כשחרדים הפעילו קווי נסיעה פרטיים, המשרד פעל בתוקף כדי לסגור אותם"

משרד התחבורה דחה את דרישת חברי צוות הח"כים החרדים שמונו כ'ועד מפקח' – לצמצם את פעילות התחבורה הציבורית בשבת. כך דווח הערב (ראשון) יקי אדמקר בוואלה.

הח"כים פנו לפני כשלושה שבועות למשרד התחבורה, וביקשו להפחית את מספר קווי התחבורה הציבורית המורשים לפעול בשבת בערים שבהן מפעילות העיריות קווים הפועלים גם בסוף השבוע.

בתגובה,  מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר-אייל שיגרה אליהם תשובה: "אין בסמכותו של משרד התחבורה לבטל את ההיתרים שניתנו בעבר על ידי השר".

את הדרישה לעצור את פעילות קווי התחבורה הציבורית בשבת העלו הח"כים – יואב בן צור, אורי מקלב, ישראל אייכלר ומיכאל מלכיאלי – הפועלים במסגרת צוות שהוקם לפני כחודש מטעם הסיעות החרדיות, ותפקידו לעקוב אחר היתרי העבודה בשבת או עבודות המתקיימות בשבת.

הח"כים התייחסו לקווים ציבוריים הפועלים בשבתות וטענו כי פקודת התעבורה מאפשרת "לשר התחבורה להציל את כבודה של השבת ולהפחית את חילול השבת הציבורי".

בתגובה, טרנר-אייל מתחה ביקורת מרומזת על שהח"כים קישרו בין שתי פעילויות: קווים עירוניים הפועלים ביוזמת עמותות פרטיות מטעם הרשות המקומית, באופן שאינו מנוגד לחוק, ובין קווים ציבוריים שקיבלו בעבר היתרים לפעול בשבת.

"מדובר בפעילויות שונות באופן מובהק", כתבה טרנר-אייל. "הן אינן תחליפיות ואינן משרתות את אותן המטרות והן שונות לחלוטין בהיבט התפעולי".

במכתב ששיגרו ביקשו חברי הכנסת לבדוק כיצד מתנהלת החקירה במשרד התחבורה על הפעלת קווים אלטרנטיביים והאם החלו באיסוף ראיות לצורך הגשת כתב אישום – השיבה המנכ"לית: "על פניו, היות שנראה כי מדובר בהסעה פרטית, הרי שפעילות זו אינו מנוגדת לדין, אך אנו נבחן את ההיבטים ונעדכנכם בדבר תוצאות בחינה זו".

ח"כ אורי מקלב אמר לוואלה כי "התשובות של מנכ"לית המשרד לא מספקות ולא עונות".

לטענתוו, משרד התחבורה לא פועל כדי להפסיק את פעילות הקווים בשבת. "כשהציבור החרדי הפעיל קווי נסיעה פרטיים, המשרד פעל בתוקף כדי לסגור אותם. האכיפה הסלקטיבית והשינויים, פוגעים במדיניות שהייתה קיימת עד עתה במשרדי הממשלה".