העיתונאי אברי גלעד נגד קמפיין ההדתה: 'מעציב נורא, מריח משנאה'

בפוסט שהעלה איש התקשורת בדף הפייסבוק שלו הוא מותח ביקורת על קמפיין ההדתה: "מה האינטרס לקרוע אותנו איש מרעהו? למה שנשתף עם זה פעולה?"
אבי כץ
כ"ב תמוז התשע"ז / 15.07.2017 23:41
אברי גלעד

העיתונאי אברי גלעד יוצא כנגד קמפיין ההדתה וטוען כי נודפות ממנו שנאה ופחד.

בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק שלו, כותב איש התקשורת כי ללא היכולת להכיל האחד את השני לא ניתן יהיה לשגשג במדינת ישראל.

"גדלתי בבית אתאיסטי לגמרי.. עם זאת, הוריי שלחו אותי לגן ילדים דתי למהדרין, אוהל יעקב, בשכונת ילדותי – קטמון, ירושלים", מספר גלעד, "כל בוקר היינו שרים 'אדון עולם', והייתי מחויב לחבוש כיפה באופן קבוע.

"האם מישהו דיבר על הדתה? לא. האם הפכתי לדתי? ממש לא. למה? כי הוריי ידעו שלא משנה מה ילמדו אותי בגן או בבית הספר, משקלו של החינוך בבית הוא המכריע, וכל גוון אחר אינו מאיים על החינוך הביתי, רק מוסיף הכרות וחיבור עם אנשים אחרים שחולקים את המרחב הישראלי איתנו. לא פחדנו מהם, אלא לקחנו מהם את מה שידעו לתת, במקרה שלנו את גן הילדים הטוב ביותר בשכונה, וזהו".

לדבריו, "כל קמפיין ההדתה מעציב אותי נורא. הוא מריח משנאה ומפחד. שנאה שבנויה על אי הכרות עם המגזר הדתי שעם כל חסרונותיו הוא אחד המנועים החזקים בישראל היום, בנתינה, בערכיות, בקהילתיות, באנושיות, ופחד שכל רוח קלה מחוץ לבית תמוטט את הסמכות ההורית להנחיל את הערכים שההורים מאמינים בהם. אולי גם פחד שאין ערכים כאלה ולכן כל ערך יכנס לוואקום בבית וישתלט".

גלעד טוען כי למרות שישנן תופעות של דתיים שמבקשים להחזיר בתשובה חילונים במוסדות הלימוד – מדובר במיעוט. "לא שאין דוסים שנכנסים למוסדות חינוך עם יומרות מיסיונריות, ברור שיש, והם צריכים להיזרק בתקיפות החוצה, אבל אלה המיעוט. הרוב – אנשים ונשים טובים וטובות, שרוצים לתת ממה שהם למדו לאלה שצריכים מישהו שיראה להם את השורש המשותף של קיומנו כאן. ללא יהדות על צדדיה ההיסטוריים, הטקסיים, התרבותיים, אין לנו שורש משותף, וכל קבוצה לנפשה. כך לא נשרוד, כך לא נשגשג כאן".

גלעד מספר עוד: "אני חילוני גם היום. לגמרי. ועם זאת יודע פרשת השבוע, עורך קידוש, לומד חסידות, מחזיק חברים על הספקטרום הדתי, מדתיים לייט עד רבנים נחשבים. זה מוסיף לי המון, זה מחזק את הקשר שלי לארץ הזאת , זה נוטע בי תקווה שגם מול קשיים נוראיים שיגיעו משכנינו החינניים, נעמוד ביחד".

והוא חתם את הפוסט בשאלה: "מה האינטרס לקרוע אותנו איש מרעהו? למה שנשתף עם זה פעולה?"

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  הדתה? מארב לדה ליגיטימציה של ממשלת הימין ששורדת ושורדת למורת רוחם של השמאל
  16/07/2017 01:23
  מירה
 1. זה לא התוכן, זה מגמת האנטי המתמשכת ללא הרף וללא לאות של השמאל, הפעם כנגד בנט -שר החינוך! שהוא חלק ממשלת הימין! וכל אימת שניתן לנגח את הימין -ינגחו!!! זה לא חשוב מה יאמר ומה יעשה!!! אילו שולמית אלוני הייתה תומכת, והיא הרי הבינה שהתנ"ך היא עגלה מלאה … הדבר היה מתקבל בחיוב- ללא עוררין ולא כתהליך הדתה. אבל הימין בשלטון והדבר לצנינים בעינהם! וכל שיעשה וכל שיאמר -גם הטוב והראוי לילדי ישראל, לתלמידיה -פסול הוא מלכתחילה! אחדות העם אינה בראש מעיינהם! הורדת הימין מהשלטון היא היא כל מאוויהם !

 2. כל הכבוד לאברי גלעד! אוהבים אותך!
  16/07/2017 08:39
  טובי
 3. חזק ואמץ במלחמתך בשמאל הצבוע ולא אמתי ולא ליברלי!.