משאל רחוב בתל אביב בדק: מי הרבנים שאתם מכירים • מה יצא?

האם מדובר בבורות של החברה בישראל או שהציונות הדתית הפסיקה להצמיח גדולי תורה? • הציבור בישראל לא מכיר רבנים דתיים-לאומיים • מייסד קרן 'אחד לאחד' הרב יצחק נריה: "כאב לי עד מאוד לראות את התוצאות של הסרט" • ואת מי כן הכירו?
שלמה בן חיים
י"ט תמוז התשע"ז / 12.07.2017 22:42

משאל רחוב ביוזמת קרן 'אחד לאחד' שמסייע בתמיכה כלכלית לאברכים לומדי תורה מהציונות הדתית בדק: 'איזה רבנים מוכרים לציבור הישראלי וכמה רבנים בולטים – מזוהים עם הציונות הדתית'.

התוצאה: מרבית הנשאלים מכירים היטב רבנים ומנהיגים חרדים מהעבר ומההווה ואילו רבני המגזר הדתי-לאומי כמעט שאינם מוכרים לציבור.

האם מדובר בבורות של החברה בישראל או שהציונות הדתית הפסיקה להצמיח גדולי תורה?

משאל הרחוב בוצע במרכז תל אביב, בהשתתפות עשרות עוברי אורח וסועדים בבתי קפה ובמסעדות. הנסקרים – גברים ונשים, דתיים וחילונים, התבקשו להשיב איזה דמויות רבניות מוכרות להם ואיזה רבנים לדעתם השפיעו ומשפיעים על עיצוב החברה בישראל – והתשובות המפתיעות: מרבית הנשאלים ציינו רבנים שמזוהים כמנהיגי החברה החרדית, דוגמת הרב עובדיה יוסף, הרב שלום אלישיב והרב אליעזר מנחם שך ואילו רבני הציונות הדתי כמעט לא נזכרו בקרב הנשאלים.

כך לדוגמה הזמר ארקדי דוכין ציין את המקובל הרב ברוך אשלג והרב מיכאל לייטמן, משיבים אחרים הזכירו מנהיגים חצרות חסידים דוגמת הרבי מלובביץ' ורבי נחמן מברסלב.

מייסד קרן 'אחד לאחד' הרב יצחק נריה: "ברור לכל מי שמכיר את עולם התורה שהיו ויש בציונות הדתית ענקי רוח ותלמידי חכמים עצומים. כאב לי עד מאוד לראות את התוצאות של הסרט. אבל זו המראה הציבורית ואי אפשר להתעלם ממנה.

"מצער מאוד כי הציבור הרחב לא רואה את זה אצלינו. כל מי שאוהב את הציונות הדתית ועולם התורה שלה צריך להיות מוטרד מזה שהציבור הכללי לא כל כך סופר אותנו, ובעיקר מעניין כי את הרב קוק זצ"ל רואה הדורות – זוכרים ומעריכים. אנחנו חייבים להתגייס ולתרום לחיזוק וביסוס עולם תורה ציוני גדול וחזק ולהצמיח מקרבנו גדולי תורה שישפיעו על כלל ישראל".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    ארקדי דוכין ציין ג ם את הרב ברוך אשלג ו ג ם את הרב יהודה אשלג בנוסף לרב לייטמן
    13/07/2017 14:00
    קורא
  1. אבל שימו לב שלמרות שהם באים מהזרם החרדי, גם יהודה אשלג וגם ברוך אשלג (ממשיך דרכו של יהודה אשלג) היו מ א ו ד ציוניים וגם הרב לייטמן יבדל"א.