גבאי מצהיר: “אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, עוול חברתי חמור”

אבי גבאי ועמיר פרץ, המועמדים המתחרים על ראשות העבודה, השיבו לשאלות גולשי 'הארץ' • פרץ על תחבורה ציבורית בשבת: "מאחר שמדובר בשינוי של הסטטוס-קוו, אני מתכוון לעשות שינוי הכרחי תוך דיאלוג הגון עם המתנגדים" • אבי גבאי: בנט משתמש בכסף ציבורי להחזרה בתשובה
אריה ריבקינד
ט"ו תמוז התשע"ז / 09.07.2017 15:47

שני המועמדים לראשות מפלגת העבודה –  אבי גבאי ועמיר פרץ – ענו לקראת הסיבוב השני שיערך מחר על תפקיד יו”ר העבודה, לשאלות גולשי אתר ‘הארץ’.

השאלה הראשונה שנשאלו השניים עסקה בטענה כי שר החינוך נפתלי בנט משלב תכנים דתיים במערכת החינוך.

המועמד אבי גבאי השיב: “הדתה היא אחת התופעות החמורות בחברה הישראלית כיום. שר החינוך ומפלגתו משתמשים בכסף הציבורי ובמערכת החינוך כחלק מזרוע ההחזרה בתשובה וממוקדים בהגדלת הפערים בין מערכת החינוך הדתית לחילונית. אני מתחייב לשים לכך סוף.

גבאי הביע את עמדתו גם על תחבורה ציבורית בשבת: “אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור. אני תומך בהפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת שתקבע על פי הרשות המקומית על פי צרכי ואופי האוכלוסייה, תוך הבטחה שזכויות העובדים ישמרו באופן מלא.

על נישואין אזרחיים אמר: “אני מאמין שחובתה של מדינה דמוקרטית מודרנית להעניק לאזרחיה את הזכות להינשא ולהתגרש בדרך בה יבחרו לעשות כן, ואפעל לאפשר זאת באופן מוחלט”.

המועמד עמיר פרץ השיב: “ביום שאבחר לראשות הממשלה, אביא לישיבת הממשלה הראשונה את ביטול כל החוקים האנטי-דמוקרטיים ומחיקת כל התכנים הפוליטיים שהוכנסו למערכת החינוך על מנת לשמור על החינוך הממלכתי עצמאי ונפרד מזה הממלכתי הדתי.

“נפתלי בנט, איילת שקד וזאב אלקין יכולים לחוקק מה שהם רוצים ולשכתב את ספרי הלימוד – את כל זה אני מתכוון לבטל בתוך 100 ימים מיום בחירתי לראשות הממשלה”.

פרץ טען כי הוא “רוכש כבוד רב לערכי היהדות ובתנ”ך אני רואה את המסמך הסוציאליסטי החשוב ביותר, אשר שומר על כבוד האדם העובד וזכותו ליום מנוחה שוויוני”.

על התחבורה הציבורית בשבת אמר: “אני בעד תחבורה בין עירונית ותחבורה עירונית במתכונת מצומצמת, תוך שמירה על זכויות העובדים ופגיעה קטנה ככל האפשר בפרהסיה. מאחר שמדובר בשינוי של הסטטוס-קוו, אני מתכוון לעשות שינוי הכרחי זה תוך דיאלוג הגון וכן עם מתנגדי התחבורה הציבורית בשבת”.

על הנישואין אזרחיים אמר: “אני אישית אשמח לראות את ילדיי מתחתנים כדת משה וישראל, אך איני מאמין שיש לכפות זאת על אף אחד והאלטרנטיבה של נישואין אזרחיים צריכה להיות זמינה לכולם”.

השניים נשאלו גם:  אם למרבה הצער תעמדו בסיטואציה בה תצטרכו לבחור בין נתניהו כראש ממשלה ומפלגת העבודה באופוזיציה, לבין יאיר לפיד בראשות הממשלה ומפלגת העבודה בקואליציה – האם תתמכו בלפיד כדי להחליף את נתניהו?

עמיר פרץ: “אני היחיד שניצח את נתניהו בכל מעוזי הליכוד, הביא לתבוסתו ב-2006 ואנצח אותו שוב. לא נלך עם נתניהו לשום ממשלה. לגבי אפשרויות אחרות, אני מתכוון להציע שראש המפלגה הגדולה מבין אלו שלא ימליצו על נתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה. כמובן שאני מתכוון לעמוד בראש הסיעה הגדולה בגוש המרכז-שמאל, להגדיל את כוחו של המחנה הציוני לשלושים מנדטים ולזכות להרכיב את הממשלה הבאה”.

תשובתו של אבי גבאי: “המשימה העיקרית שלנו היא להחליף את שלטון נתניהו ולנצח בבחירות הבאות. הניצחון הזה מתחיל מחר.

“מפלגת העבודה בראשותי לא תחבור לקואליציה בראשות נתניהו. מפלגת העבודה בראשותי תחזור להיות מפלגה רלוונטית, חזקה, משפיעה ומובילה במדינת ישראל. שם מקומה. אני מאמין שמפלגת העבודה בראשותי תנצח את הבחירות הבאות ותרכיב את הקואליציה הבאה. יחד עם זאת, המטרה שלנו ברורה – להחליף את נתניהו. מפלגת העבודה לא תהיה גורם שימנע את השינוי הכל כך מתבקש הזה למדינת ישראל”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות