ההקלטה המביכה של אייכלר ב'קול בעלז': "הפרענקים הולכים לצבא"

בריאיון שהעניק חבר הכנסת ל'קול בעלז', הוא תקף את אנשי הפלג הירושלמי: "באים חבר'ה, ומחממים ו'מדליקים' את הפרענקים שכאילו אנחנו שולחים את הפרענקים לצבא" • לשכתו: בקש להתנצל בפני כל מי שנפגע. אוהב את הציבור הספרדי מימים ימימה"
אריה ריבקינד
י"ג תמוז התשע"ז / 07.07.2017 12:53

חבר הכנסת ישראל אייכלר, שביקש להסביר מדוע חרדים ממוצא מזרחים מתגייסים לצה"ל, כינה אותם בדברים שנשא בקו של חסידות בעלזא בביטוי המעליב: "הפרענקים".

אייכלר העניק לפני כחודש ראיון ל'קול בעלז', קו טלפון של חסידות בעלז. כעיתונאי במקצועו, אייכלר נוהג להשמיע שם סקירה תקופתית על ענייני השקפה ומדיניות המונחים על סדר היום.

לפי דיווח במקור ראשון, לקראת העצרת נגד גיוס חרדים לצה"ל שהתקיימה בניו יורק אמר אייכלר למאזיניו: "יש באמת הרבה מהפרענקים שהולכים לצבא בגלל המכסות", אבל לדבריו, "זה מפני שלמרבה הצער יש אצלם רפיון. יש שם הרבה כאלו".

אייכלר, שדיבר ביידיש, המשיך: "זה תלוי ברקע ממנו הם באים, מאיזה בתים ומאיזה סבים. יש למרבה הצער גם לא רק ספרדים, אלא גם אשכנזים שרוצים ללכת לצבא".

אייכלר הפריך בדבריו את טענת פעילי 'הפלג הירושלמי' כי מגמות הגיוס אצל הציבור החרדי מעמיקות בגלל מחדליהם של הפוליטיקאים החרדים. אייכלר האשים את אנשי הפלג: "באים חבר'ה, ומחממים ו'מדליקים' את הפרענקים שכאילו אנחנו שולחים את הפרענקים לצבא, כדי שהחרדים האשכנזים יוכלו ללמוד. זו עלילה!".

אייכלר הסביר כי לרבים מהחרדים הספרדים יש רקע משפחתי שגורם להם להתייחס לגיוס לצה"ל בצורה אוהדת יותר. אבל לדבריו, השלטונות בארץ "לא רוצים יהודים אדוקים בצבא ואף פעם לא רצו אותם בצבא. אין שום חשש וסכנה שאף אחד מאלו שיושבים ולומדים יצטרך ללכת לצבא".

מלשכת ח"כ אייכלר נמסר לחרדים 10: "מכחישים בכל תוקף כאילו בדבריו היה צליל של זלזול באמירה כאילו יש  רפיון בציבור הספרדי המתגייס לצבא.

מי שישמע את הקלטת שיחת הטלפון בקול בעלזא באידיש, יווכח בבירור שהוא מפריך שם את תעמולת 'הפלג' שהאשכנזים שולחים את הספרדים לצבא למלא להם את המכסות של 'גזירת הגיוס'.

בשיחה הדגיש מפורשות ש'אין גזירת גיוס' אלא גזירת נשירה מהישיבות. יש רפיון אצל אשכנזים וספרדים בארץ ובאמריקה לא פחות מכאן.

"למרות האמת הזאת ח"כ הרב אייכלר הצטער מאד על  העיוות ובקש להתנצל בפני כל מי שנפגע מה'פייק ניוז', שגרם לפגיעה בקוראים הספרדים ובח"כ אייכלר עצמו, שאוהב את הציבור הספרדי מימים ימימה".

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  דווקא הספרדים צריכים לצאת להגנת
  07/07/2017 13:44
  אני
 1. אייכלר. כל ההסטוריה הפוליטית של שס הם היו חברים הכי טובים. בעלז ושס והרב עובדיה והאדמור מבעלזא.
  זו התבטאות מקובלת אצל האשכנזים

 2. כל האשכנזים גזענים.נקודה.
  07/07/2017 17:44
  ישיבשר
 3. אנחנו הספרדים צריכים להפסיק להתבכיין ולהתרגש מכל אשכנזי גזען.
  אתכם לא נוכל לשנות לצערינו….
  אנו גאים במי שאנחנו וכבר מזמן הפסקנו לחפש לגיטימציה מכם…..
  גזענות היא דבר מכוער ולכן אתם בבעיה לא אנחנו.

 4. מרוב שהוא מדבר משתחררים לו הרבה דיברי טפשות והבל
  09/07/2017 08:37
  Jacobo
 5. מדובר באדם לא חכם בכלל לפעמים אני שומע אותו מדבר ברמת גנון לא יודע למה לא מחליפים אותו כבר עבר זמנו אולי אין בחסידות הזאת מישהו חכם?

 6. מה אלוהים יעשה לכל הגזענים?
  09/07/2017 21:09
  יובל
 7. אלוהים ישלח את המשיח ויעשה להם כך: רְאֵה הִפְקַדְתִּיךָ הַיּוֹם הַזֶּה עַל הַגּוֹיִם וְעַל הַמַּמְלָכוֹת לִנְתוֹשׁ וְלִנְתוֹץ וּלְהַאֲבִיד וְלַהֲרוֹס לִבְנוֹת וְלִנְטוֹעַ.

  אייכלר לתשומת לבך הריק. זה בסדר. המורים שלך היו האשמים. גם ההורים שלך.