סגל: העלמת מס? דרעי: עומד כעת בפני חקירה מחודשת? • ראיון סוער

יו"ר ש"ס העניק ראיון ראשון מאז נחקר במשטרה, לירון דקל ועמית סגל בגל"צ • סגל: אתה יכול לומר לנו, לא הייתה העלמת מס? דרעי: "מה שיש לי לענות עניתי במשטרה" • דקל: מה החקירה עושה לך? דרעי: "לא רוצה לעסוק ברגשות" • סגל: השרים טוענים שרימת אותם בחוק הגיור. תשובתך? דרעי: "הייתי ממליץ לגלעד ארדן ולאלשיך לשים אותך כחוקר, הם לא שואלים שאלות קשות כל כך" • ולמה הוא שמח שמשה כחלון עולה בסקרים?
חרדים 10
י"ב תמוז התשע"ז / 06.07.2017 15:48
אריה דרעי

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי העניק הבוקר (חמישי) ראיון ראשון מאז נחקר במשטרה, לעיתונאים ירון דקל ועמית סגל בגלי צה"ל, התייחס לחקירה, לאלי ישי, למשה כחלון, לבחירות ולרפורמים.

חרדים 10 עם התמליל של הראיון הסוער.

עמית סגל: אחרי 20 שנה אתה שוב מתיישב בחדר החקירות. איך זה מרגיש?

אריה דרעי: עמית, אתה היית ראשון שסיפר גם לי שיש חקירה, לפני כ16 חודשים, אני חושב, אולי יותר. מאז אני ממשיך לעשות את העבודה שלי. חיכיתי למעלה משנה עד שפנו אלי, הייתי שם כמה פעמים, עניתי על השאלות, אני ממשיך לעבוד והם עושים את עבודתם. אני מכבד אותם והם מכבדים אותי, הכל בסדר גמור, זהו. זה מה שיש לי להגיד, יותר מזה אין לי מה להגיד.

ירון דקל: אני רוצה להתעכב על משהו אחד שלא דיברת עליו, זו התחושה האישית שלך. איך מרגיש?

דרעי: בשביל מה? אני לא רוצה לענות על זה. זו התחושה, אני ממשיך לעבוד, אני מרגיש ב"ה טוב מאד, אני מרגיש בטוח, עוד יותר בטוח אחרי השאלות ואחרי התשובות, ואני אומר, תנו להם, לחברים הטובים שם, לעשות את עבודתם, ואני אעשה את עבודתי.

דקל: אני אגיד לך למה אני שואל. כי אתה גם בן אדם, אתה לא רק פוליטיקאי. ואני בטוח שזה עושה משהו.

סגל: פוליטיקאי זה גם בן אדם? לא ידעתי.

דקל: גם וגם. ואני בטוח שזה עושה משהו, גם בתך דסי וגם אשתך יפה (סגל: ואחיך מומו) נחקרו, זה עושה משהו. ואני מנסה לשמוע ממך מה זה עושה לך.

דרעי: חברים, אני לא אגיד מילה אחת מעבר למה שאמרתי עכשיו. לא רוצה לעסוק ברגשות, לא הייתי מטריח אתכם ואתם לא הייתם מטריחים אותי בשביל שיחה על רגשות. יש לי נושאים הרבה יותר מהותיים. ובנושא החקירה כבר אמרתי את מה שהיה לי לומר.

סגל: אוקי. אז רק כדי להבהיר: האם העלמת מס כפי שחושדת המשטרה?

דרעי: אני עכשיו עומד בפני חקירה מחודשת?

סגל: סימולציה, אם אתה רוצה.

דרעי: טוב, בואו חברים.

סגל: לא, את זה אתה יכול להגיד לנו. אתה יכול לומר לנו, לא הייתה העלמת מס, לא היה ולא נברא ואפילו משל לא היה, שקל לא העלמתי.

דרעי: מה שיש לי לענות אני עניתי במשטרה, למי שאני חייב לענות, ולמי שככה הדבר הנכון ביותר, שמי שהתפקיד שלו לשאול שואל ומי שהתפקיד שלו לענות עונה, והלאה, אני ממשיך בתפקיד שלי, במשרד הפנים ובמשרדים האחרים, אני עושה את מה שאני מחויב לעשות.

דקל: והפעם ענית על כל השאלות. נכון?

דרעי: לחזור על מה שעניתי בהתחלה? שעניתי על כל מה שנשאלתי.

סגל: ישראל היום אתה קורא, נכון?

דרעי: לא.

סגל: אז אני אבשר לך. לפני כמה שבועות, כשנחקרת, הכותרת שם אמרה שבכירים בש"ס פנו לאלי ישי כדי שיעמוד בראשות ש"ס במקרה שאתה תעזוב. שמעת על זה?

דרעי: כנראה שישראל היום מכירים בכירים בש"ס שאני לא מכיר.

סגל: אין דבר כזה, אתה לא דואג. אתה יכול לומר הבוקר הזה לאלי ישי? ידידי אלי, אתה יכול להמשיך לנוח.

דרעי: בלי המילה ידידי, אני מקבל את מה שאמרת (צוחקים שניהם)

סגל: חברים, אפשר גם חברים.

דקל: או יריבי. התחושה שלך שהבחירות קרבות, השר אריה דרעי?

דרעי: לא, לא, אני לא חושב, אני לא רואה אף אחד ממרכיבי הקואליציה הזו שרוצה בחירות, הקואליציה מתפקדת טוב מאד.

דקל: מה זאת אומרת אתה לא רואה?

סגל: השלטים של 'נטו כחלון' תלויים בכל ירושלים.

דקל: בכל הארץ.

דרעי: ישמע לכם מוזר, אני מאד שמח בכל פעם כשאני רואה, אתמול ראיתי, שכחלון מתחזק בסקרים, זה רק לטובתנו. מכיוון שבישראל לא מספר המנדטים של המפלגות קובע, אלא הגוש שאתה מצליח ליצור. וכשכחלון נחלש, כל הגוש שלנו נחלש, וכשהוא מתחזק, כל הגוש שלנו מתחזק. אז אני מודה לידידי משה כחלון, באמת אני מודה לו, על הקמפיין. מכיוון שכשהוא יתחזק זה טוב לנו.

דקל: גם אם הוא יקח לנו מנדטים אני מברך אותו על כך.

דרעי: בלי ה'גם'. הוא לא לוקח מנדטים והוא לא יקח.

סגל: כן, אבל האף שלו, יש לו חוש ריח לא פחות טוב ממך ומנתניהו, וכשבן אדם עושה קמפיין, ומוריד מיסים כמו בקמפיין, אז אולי אנחנו בקמפיין כבר?

דרעי: לא, אני לא חושב שזו המטרה שלו. אני חושב שבצדק משה עושה דברים טובים, והוא רצה לתת להם במה, כולם ראו שהוא ירד בסקרים בשנה האחרונה והוא מצא דרך לחזק את המפלגה שלו, שהמפלגה שלו חזקה. אל תשכחו, המפלגה שלו חלשה, והוא רוצה לשדר שהוא ממשיך עם המפלגה הזו.

ושוב אני אומר: האינטרס שלי ושל כל מרכיבי הקואליציה הוא שכחלון יתחזק משום שהוא מביא מנדטים גם מגושים אחרים, והוא מביא את זה לגוש שלנו.

דקל: מה שאתה אומר, אריה דרעי, שהממשלה יכולה להשלים את מלוא כהונתה עד 2019.

דרעי: אני לא רואה סיבה שלא.

דקל: אבל זו לא כותרת שאתה אומר: נמשיך עד הסוף. הכותרת הייתה אם היית אומר שב-2018 נהיה בבחירות.

דרעי: בסדר, אני מבין את הרצון שלכם לדבר על בחירות, אבל הציבור, כן, עם כל הכבוד, רוצה ממשלה שתשלוט 4 שנים, 5 שנים, תראו מה שקורה בכל העולם, אין שום סיבה שאצלנו שנה אחרי הבחירות כבר נתחיל לדבר על בחירות. זה לא לעניין, זה לא טוב, לא לכלכלה, לא ליציבות הממשל.

סגל ודקל: טוב, שוכנענו.

סגל: תגיד, למה זה כל פעם קורה לכם? פעם בכמה שנים המפלגות החרדיות מקבלות תיאבון יתר, לוקחות ולוקחות, וזה נגמר תמיד באופוזיציה. האם לא הגיע הזמן להרגיע?

דרעי: טוב, במה אתה רוצה להתחיל?

דקל: נתחיל בגיור. לא שיערתם את עוצמת הפגיעה שזה יגרום ליהדות התפוצות, למשל. לא קראתם את המפה נכון.

דרעי: זה אחד ממסעי ההסתה הגדולים ביותר שראיתי בימי חיי, ואתם יודעים שאני אחד מהוותיקים במערכת הפוליטית, נער הייתי וגם זקנתי, ואני לא זוכר מסע כזה מתוזמן ומתוכנן ואגרסיבי ובעיקר שקרי.

דקל: שמי הניע אותו?

דרעי: עוד מעט נגיע לזה. קודם נסביר למה. המפלגות החרדיות, ואני מדבר לא כמפלגה חרדית אלא כשר פנים, כי אני מופקד על התשובות לבג"צ.

יש עתירה כבר מ-2015 של התנועות הרפורמיות והקונסרבטיבים ועותרים פרטיים, שעתרו נגד משרד הפנים – שייתן להם מעמד בחוק השבות.

אנשים לא מבינים על מה מדובר: אנחנו מדינת ישראל, אנחנו המדינה היחידה שיש לה זכות השבות, אין שום מדינה שבה, אם אתה נוצרי יש לך זכות שבות. ובגלל שהחילונים לא מבינים, וגם אתה ירון דקל לא מבין, ואני יכול לעשות לך מבחן אם אתה רוצה, תנו לי בבקשה להשלים. אנחנו מדינת ישראל, ובצדק, בגלל שאנחנו מדינת היהודים, רצינו אחרי השואה לשדר ליהודי העולם שמתי שירצו לעלות המדינה פתוחה בפניכם.

בחוק הזה כתוב, שמי שהוא יהודי ואמו יהודיה רשאי לעלות לארץ. בחוץ לארץ אין בית דין רבני.

דקל: הרב סתיו לא חרד למעמד היהדות?

דרעי: עמית דקה.

דקל: זה לא עמית, אבל התפוח אינו נופל רחוק מהעץ.

דרעי: (צוחק) כדאי להבהיר את הדברים, פעם אחת לעשות סדר, תנו לי רק לסיים. כדי שיבינו: כל יהדות התפוצות כל מי שמתגייר בכל קהילה בחוץ לארץ אם היא מוכרת ולא משנה אם היא קונסרבטיבית או רפורמית ומביא את התעודה לפה – זה מוכר. בזה לא נגענו. באו הקונסרבטיבים והרפורמים ולא הסתפקו בזה וביקשו לעשות גיורים גם בארץ.

דקל: נכון. אם אתם מכירים בגיורים שלהם בחו"ל למה לא להכיר בגיורים שלהם בארץ?

דרעי: הקמנו פה מדינה ויש פה חוקים ויש פה ממלכתיות. כל המדינה הזו נבנתה על סטטסו קוו, עם כל הכבוד.

דקל וסגל: אההה, אההה….

דרעי: אתה רוצה שננהל פה פנקסי קהילות כמו בחוץ לארץ? בשביל זה יש ממלכה, נכבד אותה, הקימה רבנות ראשית, הקימה גיור ממלכתי.

סגל: נורא חשוב לך אריה דרעי הרבנות, ולכן אתה אוכל רק הכשר רבנות למשל. אין בד"צ בית יוסף. אין שחיטה של בשר בית יוסף כי הרבנות קדושה בעיניך.

דרעי: עמית, אני מאד מעריך את הדאגה שלך, אבל עם כל הכבוד, זה לא ישנה את העובדות שאתם, וסליחה שאני אומר 'אתם', לא לחינם התבלבלתי בין עמית לבין ירון. ראיתי את המאמרים, ראיתי את ההתקפות, ראיתי את הזעם כביכול. תסלחו לי, אריה דרעי, נציג מפלגה חרדית, מגן פה על המדינה שהקימה את הרבנות.

סגל: אריה דרעי, ממתי הרבנות קדושה בעיניך?

דרעי: כן! כי אילולי הרבנות ובתי הדין הרבניים אתה יודע מה יהיה כאן? מחלוקת, פירוד, ובגלל אינטרס של רבני ערים שעושים מזה הרבה מאד כסף, תסלח לי, זה כל הסיפור. כי גם הגיור הממלכתי, תראה את הרב דרוקמן איך הגן אתמול על הרבנות, למרות הגיורים שלו.

סגל: מאה אחוז אריה דרעי. קידמת את אחדות ישראל. אבל שאלה: משה כחלון,אדם אינטליגנט, אומר שרימו, בנט אומר שרימו אותו, ליברמן כנ"ל. אומרים שהציגו את זה, אתה ונתניהו, כהחלטה שנועדה להילחם באריתראים, מגיעים לממשלה רואים ששיניתם סדרי עולם. תשובתך?

דרעי: יפה, תשובתי בבקשה. הייתי ממליץ לגלעד ארדן ולאלשיך לשים אותך כחוקר, הם לא שואלים שאלות קשות כל כך. זה ההבדל בין חוקר שמונע מאג'נדה אישית לחוקר ששואל שאלות.

סגל: טענת שגם החוקרים מונעים מאג'נדה אישית.

דרעי: בוא בוא בוא נמשיך הלאה, חגי..

סגל: עמית! כן יפה…

דרעי: בואו נמשיך הלאה. זה לא סוד שהגיור הרפורמי.

סגל: אומרים שרימית אותם.

דרעי (שואג): דקה! אענה לך על זה. זה לא סוד, אם ראיתם תמונות, אם ראיתם את החתונה של הילארי קלינטון הבת שלה, רואה רבאי רפורמי עם כומר מחתנים, כשאתה שומע את ראש הרפורמים ג'ייקובס אומר שהוא לא מבין ולא מוכן לקבל שנישואי תערובת זו מחלה או תופעה, לא זוכר את ההגדרה באנגלית איך שהוא אמר את זה, כשאתה רואה איך הגיורים שלהם הם כמעט גיורי פקס, מה התועלת של הגיורים האלו? שלהם יהיה המפתח של הכניסה לישראל?? שהם יוכלו לתת עם הגיור שלהם והכניסה לארץ.

המזכ"ל שלהם בישראל, עו"ד יגאל קריב, הוא מראשי העמותה שמסייעת למסתננים.

דקל: הסיפור הוא לא המסתננים.

דרעי: זה הסיפור! מי יעמוד בשער הכניסה למדינת ישראל! מי יתן אשרת כניסה. הקונסרבטיבים והרפורמים יהודים כמוני וכמוך לכל דבר ועניין, אני אוהב אותם והם אחים שלי, שיבואו לארץ יבחרו בבחירות יהיה להם כוח פוליטי וישפיעו.

אבל הם לא יכולים להיות פה כמה אלפים בודדים, ואת הכוח הפוליטי שלהם בחו"ל והכוח הכספי ישפיעו על מה שקורה פה בארץ. עכשיו, אני חייב פה לעמית, לא אשאיר אותו ככה, הוא אמר שבנט וכל אלו, בנט התראיין הבוקר, שמעתי אותו בקול חי או קול ברמה, קיבלתי ציטוטים של זה, הוא אמר, אני כל השבוע עושה את העבודה לחרדים ומתראיין בעד חוק הגיור. מעולם לא שמעתי מבנט טענה.

סגל: כחלון אמר את זה בראיון השבוע.

דרעי: אני חולק עליו, הוא לא מבין על מה מדברים. אף אחד לא רימה אותו, שמנו את הדברים על השולחן, דיברנו הכי ברור שבעולם, לא אני יזמתי את החוק, זה היועץ המשפטי לממשלה, משרד המשפטים ניסח את החוק הזה, אני הפצתי את תזכיר החוק חודשיים. כל אחד יכל לתת הערות, ופתאום כל אחד מגלגל עיניים לא ידעתי לא שמעתי".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  לשמיעה
  06/07/2017 17:31
  נתי
 1. מתחמק מהחקירה הקרקע בוערת
  07/07/2017 05:23
  אבי
 2. הקרקע בוערת מתחתיו הוא הולך הבייתה לכל החיים יקח לו זמן לעכל זאת

 3. כמה שדרעי מבריק
  07/07/2017 15:03
  jhho
 4. כמה שדרעי ונתניהו מבריקים