הלשנה? מדוע עברה השחיטה של הגרש"א לוין מבואנוס איירס לארוגוואי

ראש ישיבת 'חפץ חיים' בבואנוס איירס, הגרש"א לוין, ערך ביקור פתע במפעל השחיטה בארוגוואי - שם מתבצעת שחיטה תחת כשרותו • מדוע הועברה השחיטה לפני שלושה שבועות ל'סאן חוסה' בארוגוואי, ועד כמה הרב לוין, שאינו בקו הבריאות, באמת מעורב בהליך השחיטה
איתמר זינגר
י"ב תמוז התשע"ז / 05.07.2017 23:39
הרב שמואל לוין

ראש ישיבת 'חפץ חיים' בבואנוס איירס, הגאון רבי שמואל אריה לוין, הגיע לביקור פתע במפעל השחיטה 'סאן חוסה' בארוגוואי בליווי מקורביו, שם מתקיימת שחיטה תחת כשרותו, בכדי לעמוד מקרוב על הידורי הכשרות המחמירים.

השחיטה, שעברה בחודש האחרון מארגנטינה לארוגווי, עקב תלונה קנטרנית לרשויות על צער בעל חיים, פועלת במלא הקצב, בכדי לעמוד בביקוש.

בצל הביקור, והשמועות הרבות על 'גזירת שחיטה' בארגנטינה, שוחחנו עם אחד מבכירי מערכת השחיטה שתחת השגחת הרב לוין.

• אז יש גזירת שחיטה או לא?

גזירת השחיטה, זו אמנם הגדרה חריפה, אבל בהחלט אנו חווים לאחרונה התערבות מטעם הרשויות בענייני ההלכה בשחיטה. אנשים כותבים פרטים ללא כל בדיקה, כל יהודי כאן יודע שעד לפני כשלושה שבועות, השחיטה התבצעה בבית המטבחיים 'גורינה' בבואנוס איירס ללא כל תקלה. אלא שאז מאן דהוא הלשין בפני הרשויות, על צער בעלי חיים המתבצע בשחיטה.

התלונה הייתה שלא ממתינים 30 שניות מביצוע השחיטה עד העלת הבהמה על הליין. השרות הווטרינרי הישראלי בשיתוף הרשויות בארגנטינה עצרו את השחיטה ללא כל סיבה מוצדקת, ואנו נאלצים בגלל זה לנדוד לאורוגוואי. הרי אם המתנה כה ארוכה בין בהמה לבהמה, אף בית מטבחיים לא יסכים להתמודד.

לכן אם אתה שואל האם אנו חווים גזירת שחיטה כמו באירופה, התשובה היא כי כך זה התחיל שם. הכל החל בטענות של צער בעלי חיים. זו התערבות מסוכנת של הרשויות בשחיטה. הרי לפי ההלכה אין כל משמעות להמתנה הזו.

הרב שמואל לוין

• יש יתרון לשחיטת הרב לוין על פני שחיטות אחרות?

הנקודה המרכזית בשחיטת הרב לוין, הוא הרכב הצוות, הן מבחינת כמות אנשי הצוות והן מבחינת איכות. זהו צוות שחיטה שהוא ברובו מקומי, ולכן הוא אינו מוגבל בזמן השהות כאן. הרב לוין לקח, בעצם, כמעט את כל הרכב השו"בים, בודקי פנים ובודקי חוץ והמשגיחים, מתלמידיו, ומדובר באנשים יראי שמים, שסמכותו מקובלת עליהם ללא עוררין. כולם כמובן מוסמכים מטעם הרבנות הראשית לישראל.

בנוסף, בגלל עלויות האירוח הנמוכות, ועלויות הטיסות שנחסכות, באפשרותו של הרב לדרוש ממנהלי השחיטה להרחיב את כמות המשגיחים ללא כל הגבלה. ישנם, למשל, שלושה משגיחים רק על המליחה, כל ריר בריאות מוריד את הבהמה מלהיות חלק. זו נראה לי כמעט השחיטה היחידה שמתבצע בה בדיקת כרייסים על כל בהמה, בנוסף בדיקת הסכינים נעשית רק בייבש, ולא רק לאחר מציאת הרגש בסכין, אלא לאחר שחיטת שמונה בהמות, מעמידים את הסכין שוב, והוא נבדק בייבש.

אלו הם רק חלק מההידורים, והנה לך שחיטה מהודרת, ואף זולה יותר משחיטות אחרות.

הרב שמואל לוין

• עד כמה הרב לוין באמת מעורב בתהליך השחיטה. היו שמועות שעקב מצב בריאותו, השחיטה מתנהלת כמעט ללא מעורבותו.

הרב לוין מעורב בפרט הכי קטן בשחיטה יום-יום, הביקור היום היא עדות חייה לכך, שהשחיטה נמצאת בשליטתו המלאה. מלבד זאת, הרב מקבל בסיום כל יום עבודה אינפורמציה מפורטת על כל פרט, כל ספק ולו הקל ביותר מובא לפניו, הוא זמין בכל שעה משעות היממה לשאלות שמופנות אליו על ידי ראשי הצוות. בנוסף יש לו אנשי אמון שמדווחים לו, על הפרט השולי ביותר.

לכן, על תאמינו לשמועות. מבלי להצטנע, השחיטה של הרב לוין היא מהמהודרות בעולם. כל רב שביקר בארגנטינה וביקש לבוא – בא. כל אחד מוזמן לבא ולראות במו עיניו.

רבה של ירושלים הגאון רבי שלמה עמאר ביקר כאן בתקופת כהונתו כרב הראשי לישראל ועקב במשך כשעתיים אחר כל פרט, הגאון רבי מרדכי גרוס ממליץ על השחיטה בחום. כל מפקחי הרבנות שביקרו כאן, בדקו והעידו שהכל בתכלית ההידור, השחיטה כאמור פתוחה בפני כל אחד.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  תפסיקו לנסות לטשטש מה שבאמת קורה שם!
  06/07/2017 02:53
  מעונין לדעת
 1. מה קרה עם הרב המכשיר של הכשר אגודת ישראל בארגנטינה הרב ליברסון?

 2. אין הלשנה ,ואין כל גזירה
  06/07/2017 12:25
  נימרוד
 3. מדוע עיתון חרדי משקר ,מדוע אתם לא מבררים מה קרה לפני שעושים כתבה מגמתית , יש אך ורק אמת אחת בדבר ,שהגאון שמואל אריה לוין ,נסע לבקר את המקום , השחיטה היא שחיטה רגילה כמו בכל מקום , אותם הבהמות אותם הסכנים ,אותם הריאות הכל אותו הדבר ,רבנות ,שארית ישראל , לנדאו ,מחפוד ,רובין , הכל אותה תורה והכל אותה הלכה ,
  ומה קרה ? לא גזירה ולא כלום ,משרד החקלאות ,לוחם שנים נגד אגודות צער בעלי חיים ,כדי להגן על השחיטה היהודית , אך דא עקא ,הרב הגאון פירסם וידאו של השחיטה ,כדי להראות שיש לו שוחטים מיוחדים ,ממש מלאכי מרום ,וזה פורסם ,והגיע כתלונה על צער בעלי חיים , וכל מי שמכיר את הנושא ,להרב לוין יש דין של רודף ,הוא רודף את כל השחיטה ע"י פירסום הוידאו , ומה גם שטען שיסגרו את כל המפעלים למה רק את המפעל שבו הוא עובד ? אז הוא רודף ומוסר גם יחד , ובאם לא תתקנו את הכתבה , יעשה כתבה עם תחקיר מלא וגדוש על הגניבה שניקראת שחיטת הרב לוין