הורים ספרדים: כך מנוסח תקנון מפלה • בכיר בביתר עלית: זו רוח המקום

תקנון של סמינר בביתר עלית חושף כיצד מציגים מנהלי סמינרים את כוונותיהם מול התלמידות מבתים ספרדיים • הורים מתקוממים: "יש סעיפים שיש בהם משום אפליה" • בכיר בעיר: "מה הטעם בבית לחנך ברוח גדולי התורה של ש"ס - ובסמינר לשמוע הנהגות מגדולי ישראל האשכנזים?"
ט' תמוז התשע"ז / 03.07.2017 14:11
חרדיות, תלמידות, סמינר

תקנון של סמינר בעיר ביתר עלית חושף את הדרכים בהן מציגים מנהלי סמינרים את כוונותיהם מול התלמידות מבתים של בני עדות המזרח.

מעיון בתקנון מתברר, כי לצד סעיפים לגיטימיים ("אינטרנט ואייפון אסורים מכל וכל בכל צורה שהיא"), ישנם גם סעיפים המוגדרים בפי הורים בעיר כ'חשודים'.

הנה קטעים מהתקנון: "לזכות מיוחדת זכה בית ספרנו שבעת ייסודו לקראת עריכת התקנון, כמקובל במערכת החינוך, זכינו להיכנס לקודש פנימה, אל מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל והדריכנו בנוגע לכל הסעיפים בתקנון ואף עבר והגיה כל סעיף לאחר כתיבתו!

".. אך טבעי הוא שמשפחות תלמידיהם ושומעי לקחם מהווים את קהל היעד של תלמידות ביה"ס כאשר אורחות משפחות אלו מבוססים במהלך כל השנים על ההנהגות וההכוונות של מרנן זצוק"ל ויבדלט"א. בשעת הרישום תינתן עדיפות לבתים אלה, כדי לשמר את אווירת הקהילה ואורחות חייה".

בתקנון נאמר עוד: "משפחות בנות הסמינר מקפידות להשתמש בהכשרים מהודרים בלבד המקובלים על 'מרנן מייסדי ביה"ס' ובוודאי שלא בהכשרים המבוססים על היתרים שונים במעשרות, בשביעית וכד'".

הורים ספרדים מתקוממים: "האם מהתקנון לא ברור שתינתן עדיפות להולכים בדרכם של מרנן זצוק"ל ויבדלט"א, לעומת ההולכים בדרכו של הגר"ע יוסף זצוק"ל? מאחר והכשר 'בית יוסף', אינו מקובל על 'מרנן מייסדי ביה"ס', מדובר בסעיף ברור שיש בו משום אפליה. הכול באישור משרד החינוך, שלא פסל מעולם את התקנון הזה".

גם הסעיף המסכם את התקנון מקפיץ חלק מההורים"באם יתברר כי איננו עומדים באחד מסעיפי התקנון, רשאית ההנהלה להפסיק את הליכי הרישום בכל שלב. ככל שיתעוררו במהלך הרישום סוגיות בנושא אורחות חיים של התלמידה ו/או משפחתה אנו מבקשים כי הרב שיתמנה מטעם הסמינר יעיד עלינו כי אנו מתאימים למוסד".

ההורים: "לא צריך אפילו לנחש. הרב יהיה ממוצא אשכנזי…"

בשיחה שקיים חרדים10 עם גורם בכיר בביתר עילית, מי שהיה מעורב גם בהליך הרישום וגם מכיר את הסמינר ואת מנהלו – הוא מסביר: "כשחסידות גור הקימה לעצמה סמינר, וחייבה את הנרשמות לחתום על תקנון של ציות לאדמו"ר ולכללי החסידות – אף אחד לא בא אליה בטענות. כולם הבינו שזה לגיטימי. באופן ישיר, תלמידות ספרדיות, נמצאו כלא מתאימות לסמינרים מהסוג הזה.

"למה כשליטאים באים ואומרים: אנחנו מחנכים ברוח הגרי"ש אלישיב זצ"ל ועל פי הוראותיהם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א ובראשם הגראי"ל שטיינמן – זה לא מובן? זו רוח המקום, זהו החינוך הניתן לבנות, ומי שמחנך את בנותיו לציית לגר"ע יוסף זצ"ל ולהצביע ש"ס ולאכול 'בית יוסף', בתו אינה מתאימה לסמינר. נקודה.

"מה הבעיה לומר את זה בקול ברור? בשביל בנות יקרות אלו, יקרות לא פחות מאלו האשכנזיות, יש סמינר ספרדי שיתאים לרוח החינוך של הבית, שחשוב שתהיה זהה לרוח החינוך בבית הספר.

"מה הטעם לחנך בבית ברוח ש"ס, בסלון לתלות תמונות של גדולי התורה של ש"ס, ובבית הספר לתת לבת לשמוע הנהגות מגדולי ישראל האשכנזים?"

• הדעה הזו, אגב, ככל שתישמע, צריכה לבוא בד-בבד עם אי קבלת שום בת ספרדייה לסמינר, אני אומרת לבן-שיחי.

"לא. זה לא ככה. הסמינר שאת מדברת עליו, סמינר מצוין בביתר עילית, כבר קיבל בין תלמידותיו 40% ספרדיות! אלא שהוא בחר את אלו שמתחנכות לאורם של הגרי"ש אלישיב זצ"ל וגדולי התורה הליטאיים שליט"א. זה כל הסיפור".

  IMG-20170703-WA0046

IMG-20170703-WA0048

 IMG-20170703-WA0045

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  כמה בורות
  03/07/2017 14:48
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. בית יוסף מקפיד על היתר מכירה, ואם לא רוצים ספרדיות אז לא לקבל אף אחת.לא חכמה ללמוד את כל תורתם של הספרדים לאורך הדורות ולהתנכל לזרעם הקדוש.
  המנהל בוגד בצוואה המפורסמת של הגרי"ש ויתן על כך את הדין

 2. איזה סמינר משוגע זה
  03/07/2017 15:50
  יוסי
 3. הבנות שלי בחדש והאחיות בישן, אין תקנון משוגע כזה.

 4. מדובר במוסד אשכנזי וזכותם לעשות תקנון המתאים לשאשכנזים, רוצים בית ספר שהולך עם דעת תורה ספרדי? תלמדו בביה
  09/07/2017 11:34
  חיותה
 5. אני נגד הגזענות וכועסת שלא מקבלים ספרדיות במוסדות החרדיים, אבל, אני המומה מהתלונות שיש כאן? וכי מדוע הנהלת המוסד האשכנזי חייבת לקבל על עצמה מנהגים והלכות של ספרדים? אתם לא חושבים שאתם מגזימים? תמיד כעסתי על הסמינרים שמפלים לרעה ספרדיות אבל מודעה זו מחזקת אותי, אי אפשר לדרוש לקבל את הבעלות… או שאתם מקבלים את מרות הסמינר או שתלכו לסמינר שמוכן לקבל אתכם עם כל השיגעונות שלכם…

 6. בית יוסף
  12/07/2017 21:27
  יוסי
 7. לא מובן מה הזכרת את בית יוסף לא מתיר היתר מכירה ומעשר לחומרא ובהידור יותר מהבדצי"ם האשכנזים.
  גם כאן יש גזענות. שפוסלים כשרות מהודרת ביותר בלי לבדוק.
  מה שאת צודקת שהאשכנזים המפלים כמו בתקנון המביש הנ"ל מתכוונים בפירוש לזה.
  כך נראה תקנון מפלה.
  תודה שהארת את עיננו.
  חבל שלא מעבירים זאת למשרד החינוך