"הכשילו אותנו בכוונה": אי סדרים במבחני הרבנות הראשית • חשיפה

עשרות נבחנים במסלול הבחינות לדיינות שנכשלו בבחינה זכו בציון אחיד • גורם משפטי: הציון 55 אינו מקרי, דיין ותיק גוזל את זכויות הנבחנים • תלונה נוספת הוגשה בימים האחרונים על ידי עו"ד אייזנברג: "על רקע עינוי הדין וחשש לעיוות הדין הכרחי לאפשר עיון מפורט במחברת הבחינה"
חיים בוזגלו
ג' תמוז התשע"ז / 26.06.2017 22:50
מבחנים, מבחנן, רבנות, רבנים, יורה יורה

עשרות אברכים ורבנים שהשתתפו לאחרונה במבחן לדיינות שעורכת הרבנות הראשית לישראל, נדהמו לגלות כי נכשלו בבחינה וקיבלו מאת אחד הבוחנים את הציון האחיד 55. כך עולה ממידע שהגיע לידי חרדים10.

כמידי תקופה עורכת הרבנות הראשית לישראל מבחני הסמכה לרבנות ולדיינות, כשהנבחנים שהצליחו לחצות את רף ה-65% זוכים בתואר 'יורה יורה' או לחילופין 'ידין ידין'.

את מבחני הרבנות הראשית לישראל מלווים לא פעם תלונות על אי סדרים חמורים, אולם תופעה מוזרה למדי התרחשה באחד המבחנים האחרונים שנערכו לנבחנים לדיינות על חלק חושן משפט שבשולחן ערוך –  כשעשרות נבחנים נכשלו  בבחינה וקיבלו על ידי אותו בוחן את הציון 55.

התופעה, שנראתה כצפוי מוזרה למדי, גרמה לרבים מהנבחנים לערער על תוצאות המבחנים.

בעקבות התלונות הרבות שהתקבלו במשרדי הרבנות הראשית, נערכה בדיקה מחודשת של המבחנים, בזמן שיא של כשבוע בלבד. זאת, לעומת חודשים ארוכים שהנבחנים נאלצים להמתין לאחר כל בחינה.

לאחר הבדיקה החוזרת התקבלה התוצאה המפתיעה, שבישרה לנכשלים בבדיקה הקודמת –  כי אכן הצליחו בבחינה.

לדברי גורם משפטי המעורה בבחינות הרבנות, הציון 55 אינו מקרי. "חמישים וחמש זהו הציון שעל פי הכללים – הנבחנים אינם זכאים לעיון במחברת הבחינה. לכן העניקו ציון כזה ולא 62 למשל, שאף הוא ציון נכשל".

לדברי הגורם, "לא ייתכן שדיין ותיק ובוחן מנוסה לוקח לידיו את הזכות לגזול את זכויותיהם של הנבחנים".

בימים האחרונים הוגשה תלונה נוספת לרבנות הראשית על ידי אחד מהנבחנים שנבדק על ידי בוחן אחר, וקיבל את התוצאה 60%.

האברך, א' כ', שכר את שירותיו של עו"ד מרדכי אייזנברג וזה הגיש עתירה בשמו, בה הוא מבקש בחינה מחודשת ומדוקדקת, תוך שהוא מציין כי האברך הינו "תושב חו"ל וסביר להניח כי הכתב והסגנון הקשו על בדיקה הולמת של תשובותיו".

במכתב מנומק ששיגר עו"ד מרדכי אייזנברג אל מועצת הרבנות הראשית,למנכ"ל הרבנות משה דגן, מנהל מחלקת הבחינות ברבנות הרב רפאל מזרחי והיועהמ"ש של הרבנות עו"ד הראל גולדברג –   מבקש אייזנברג להורות על בדיקה מחודשת.

"על רקע עינוי הדין ועתה גם חשש לעיוות הדין יהא זה אך הכרחי כי הרשות המנהלית דנן מיוזמתה תאפשר עיון מפורט במחברת הבחינה בחינת והייתם נקיים", כותב עו"ד אייזנברג.

בשיחה עם חרדים 10 מבהיר עו"ד אייזנברג: "הזכות של כל נבחן שנכשל בבחינה היא לקבל את מחברת הבחינה, ולא סתם לקבל את המחברת – אלא אנחנו מבקשים שהרבנות תעביר לידינו את המחברת של האברך עם ציון פרטני על כל שאלה ושאלה, ציון כפי שנתן כל אחד משלושת הבוחנים. אחרת לא שייך בכלל לערער".

מהרבנות נמסר לחרדים10:

הרבנות הראשית שמה לה למטרה להעניק לציבור בכלל ולנבחנים בפרט, שירות שוויוני מקצועי ואדיב. מזה שנים, שבחינות ההסמכה לרבנות ודיינות מתנהלות בכתב בלבד במתכונת אחידה שקופה ושוויונית ללא משוא פנים ועל פי קריטריונים, נהלים והנחיות ברורות.

מחלקת הבחינות ברה"ר עברה בשנים האחרונות שינוי מהותי לטובה ובמיוחד בשנה האחרונה – חלק מתהליך הבחינות הוצא למיקור חוץ כדי לעמוד ביעדי השירות לאלפי הנבחנים ובמקביל אנחנו פועלים במרץ וללא לאות להמשיך לשפר ולייעל את מערך הבחינות תוך כדי תנועה.

כך לדוגמה, ציוני הבחינות מפורסמים בתוך 90 יום ב-3 אמצעים שונים- באזור האישי של הנבחן, באמצעות מערכת טלפונים חכמה ע"פ קוד אישי ובמכתב. כמו"כ הקמנו מערכת להחזרת אגרות בחינה לנבחנים שנרשמו ולא הגיעו לבחינה ואף אפשרנו החל מלפני חודשיים זכות ערעור, במקרים שנקבעו, על תוצאת המבחן.

במועד האחרון (לפני הפסח ) נגשו לבחינות מעל 3500 נבחנים למבחני רבנות ודיינות – נתון המייצג גידול של מעל %40 בהיקף הנבחנים ביחס לשנים עברו – כחלק מהיערכות לגידול במס' הנבחנים שצפינו, נבחרו בהליך מכרזי 60 בודקי בחינות למבחני הרבנות – גידול של מעל 30% -כלל הבודקים שנבחרו במכרז ( החדשים והוותיקים ) עברו יום עיון מקצועי, במטרה להביא לתיאום ציפיות מלא.

מבחני הדיינות נבדקים פעמיים על ידי בודקים מנוסים ומקצועיים.

לאחר שנמצאה תקלה בבדיקת חלק מהבחינות ממועד אב, הוחלט על ידי מנכ"ל הרבנות להעביר לבדיקה חוזרת את המבחנים אצל בודק שלישי ע"פ נהלי מועצת הרבנות הראשי, תוך בקשה לבודק הבחינות שיסיים את בדיקת 30 המחברות לפני חג הפסח.

הרה"ר הפיקה לקחים מהאירוע והוצאו הנחיות ברורות כדי שמקרה כאמור לא יחזור על עצמו, בנוסף, בחודש הקרוב הרה"ר תצא במכרז חדש לבחירת צוות בודקי בחינות לדיינות.

מכתבו של עו"ד אייזנברג התקבל ברבנות והוא יענה על ידי הלשכה המשפטית כמקובל.

מכתב לרבנות, מבחנים

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  כל הכבודעל העיסוק בנושא
  27/06/2017 09:12
  ט
 1. הלואי ותרימו את הכפפה לחשוף את כל המחדלים שנעו במחלקת בחינות במבחו האחרון של חושן משפט
  זה פשוט הזוי

 2. תמשיכו לעסוק בזה
  27/06/2017 22:59
  ישראל
 3. אולי בזכותכם ציפור תעלומת ציון ה"50" לכמה וכמה נבחני הדיינות באב האחרון.
  חלק זכו ועברו לדיון שלישי ואלו שלא התמזל מזלם צריכים להיבחן שוב.
  אתה לומד כ"כ הרבה שנים ואח"כ תחושה של רולטה רוסית