ראש העיר הרצליה הדיח הנציג של 'דגל', גפני זועם וביטל פגישה עמו

אריה ריבקינד
|
כ"א אייר התשע"ז / 17.05.2017 12:46
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ביטל פגישה עם ראש העיר הרצליה משה פדלון – לאחר שהדיח אמש את חבר המועצה מטעם ׳דגל׳ אלעד צדיקוב מהקואליציה העירונית • צדיקוב מאשים: "חברי סיעת ש"ס הצביעו עם ראש העיר"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ביטל היום (רביעי) פגישה עם ראש העיר הרצליה משה פדלון – לאחר שהדיח אמש את חבר המועצה מטעם ׳דגל׳, מחזיק תיק תרבות תורנית, אלעד צדיקוב מהקואליציה העירונית.

במכתב ששיגר גפני לראש העיר – כותב גפני, כי פדלון לא עמד בהתחייבותו, ובחוסר הגינות העביר החלטה בניגוד לסיכומים ביניהם.  "סיכמנו והתחייבת שלא תעשה שינוי עד הפגישה", כתב גפני, "לצערי הרב לא עמדת בהתחייבותך ובחוסר הגינות העברת החלטה אתמול בערב בישיבת מועצת העיר בניגוד למוסכם בינינו".

גפני הזכיר לפדלון כי דגל התורה תמכה בו בבחירות לראשות העיר בהוראת מרן הגראי"ל שטיינמן.

"עקב כל האמור", כותב גפני, "אני מבטל את הפגישה בינינו עד שתחזיר את המצב לקדמותו".

משה גפני

הקרע בין ראש עיריית הרצליה משה פדלון לצדיקוב, החל במכתב ששלח צדיקוב בחודש אדר לראש העיר, בו תקף את ההחלטה לשלב את הפעילות של ארגון חוש"ן בגני הילדים של הרצליה.

"הזדעזתי כמו אלפי משפחות רבות נוספות בהרצליה לשמוע כי מערכת החינוך בהרצליה, שמופקדת בידי חברת סיעתך וסגרה"ע הפכה למערכת החינוך הראשונה בישראל (אולי גם בעולם), שביצעה פעילות הכשרה למאות גננות וסייעות" – לעידוד חיים שלא כפי ההלכה  בגני הילדים.

"דומני שנחצה כאן קו אדום חמור של סבירות ויישוב הדעת. עם כל הכבוד לקדמה , לפתיחות ולהארת הפנים אותה אתה מנסה להוביל, חובה עליך לעשות זאת מבלי לפגוע בילדי הרצליה".

ראש העיר פדלון זעם ושיגר מכתב תשובה לצדיקוב – בו בישר לו על הוצאתו מהקואליציה ו"שיחרורו" מתיק התרבות התורנית.

"קראתי את מכתבך, ואני מתבייש כי הוא נושא עליו את לוגו עיריית הרצליה. מערכת החינוך בעירנו היא מהמתקדמות ומהנאורות ביותר במדינת ישראל. לא כך הוא מכתבך הרצוף באי דיוקים, בורות מדעית וערכית, פחד וחוסר הבנה של העידן בו אנו חיים.

"ייתכן ואם בתקופת ילדותך, מערכת החינוך הייתה שונה במקצת, במכתבך לא היה בלבול כה עמוק בין אמונות תפלות לבין עובדות".

בעקבות מגעים שהתנהלו בין הצדדים סיכם ראש העיר עם ח"כ משה גפני "להקפיא את המצב", עד אשר גפני, פדלון וצדיקוב יישבו יחדיו. אלא שאמש, כאמור, ביצע ראש העיר את מהלך ההדחה.

צדיקוב פרסם מכתב ארוך על הדחתו וכתב, בין היתר: "לראשונה בתולדות העיר הרצליה, ראש עיר החליט שהוא העדים, הוא הקטיגור, הוא הדיין והוא התליין – והחליט לכפות בלחצים עצומים על כל חברי מועצת העיר להדיח חבר מועצת עיר, תוך דריסה גסה של חופש הביטוי, והזכות להגיב.

"היחידים מכל חברי מועצת העיר שהיו נאמנים לדרך, לערכים, לדמוקרטיה הם חברי מועצת העיר יוסי קוממי יו"ר הליכוד ויריב פישר. אפילו מכתב התמיכה של רב העיר בצירוף רבני ש"ס ותמיכת הרב הראשי לישראל הרה"ג יצחק יוסף, לא הואילו – וחברי סיעת ש"ס הצביעו עם ראש העיר. מסתבר שראש העיר חשוב יותר. אותו כנ"ל נציג הבית היהודי".

צדיקוב חתם את מכתבו: "ברוכה הבאה דיקטטורה סותמת פיות, להתראות לך דמוקרטיה פלורליסטית, מקווה לשוב לראותך בעוד שנה ורבע, בהזדמנות הבאה להיפגש".