היתה זו שעתם הקשה ביותר: הקריסה והשבר של הפלג הירושלמי

תנועה, כל תנועה, כדי להמשיך להחיותה דרושה לשני אלמנטים מרכזיים: קהל ושלטון • שני אלו חסרים ל'פלג' שצועד בבטחה אל מחוזות 'העדה' הנידחים • מדוע הצליחו הגרא"מ שך והגר"ע יוסף זצ"ל להתנתק, להקים תנועות עצמאיות ולהפוך ללשון מאזניים בציבוריות הישראלית ו'הפלג' כשל?
אליעזר היון, חרדים 10
ל' ניסן התשע"ז / 25.04.2017 23:35

אחרי שהאבק ישקע, הרוחות ירגעו, שערי הכלא יפתחו, ונתי גרוסמן ושמוליק אלישיב העורך הראשי והמנכ"ל של עיתון 'הפלס' ישוחררו לביתם – ניתן יהיה לקבוע:

היתה זו שעתם הקשה ביותר.

שכן, מעצרם של בכירי 'הפלג הירושלמי' אינה עוד פעולת רדיפה או דיכוי בסדרת מאבקים, אלא אבן דרך באינטראקציה של התנועה עם שני הגורמים החזקים איתם הם מוכרחים להתמודד: המדינה – והחברה החרדית.

ואל מול שני הגורמים הכל-כך חשובים הללו, ניתן כעת לקבוע – הם כשלו.

אנשי 'הפלג הירושלמי' נלחמו עד כה בזרמים המרכזיים של החברה החרדית. הליטאי, הספרדי והחסידי – שהצטרפו למיינסטרים הליטאי.

מדובר היה במלחמה קשה, עקובה מדם, שרק בנס לא הסתיימה עד כה בשפיכות דמים של אי-מי משני הצדדים. ולמרות זאת, היה זה מאבק הגיוני בתוך גבולות גזרה ברורים וחדים: השליטה בסדר היום ובערכיו הדתיים והרוחניים של המגזר  החרדי.

אין זו הפעם הראשונה, צריך לזכור, שקבוצה בתוך המחנה החרדי מבקשת לקום ולבדל את עצמה מהקבוצה החרדית הלכאורה הומוגנית.

בשנות ה-80, הקים הגרא"מ שך זצ"ל את תנועת ש"ס ומאוחר יותר את תנועת עץ-דגל התורה מתוך הכרה כי תנועת האם אגודת ישראל, אינה הולמת יותר את ערכיו ואת השקפותיו.

בהמשך, בשנות ה-90, היה זה הגר"ע יוסף זצ"ל מנהיג ש"ס שבחר להיפרד מעל תנועת האם הליטאית דגל התורה ולצאת אל דרך חדשה, עצמאית.

ההתנתקויות הללו, כמו כל פרידה בין בני משפחה, לא חלפו – גם בקרב אוהדיהם של שתי הקבוצות – ללא חמשת שלבי האבל, מכעס עצום, ניסיון לשנות את 'רוע הגזירה', ועד לקבלה כפויה של המצב החדש.

ולמרות זאת, מאבקם של המנהיגים החרדיים צלח. תנועותיהם פרחו, הם הובילו את אנשיהם להישגים עצומים, ויצרו זרמים מרכזיים ביהדות החרדית שפועלים עד לימים אלה.

מדוע הם הצליחו? איך 'עברה' ההתנתקות הקשה הזו את דרך החתחתים של המאבק בין הקבוצות?

לשני המנהיגים הללו היו את שני האלמנטים החשובים שמניעים את גלגליה של תנועה או אפילו מהפכה פוליטית: קהל וחלק משלטון.

נתי גרוסמן

הציבור החרדי-ליטאי התלכד סביב הגרא"מ שך, והציבור החרדי-ספרדי סביב הגר"ע יוסף. ההתלכדות הזו תורגמה לכח פוליטי משמעותי, שהיה ללשון מאזניים בממשלות ישראל, שמצידן הכירו בכח החרדי, ומשם לצבירת הון תרבותי פוליטי ודתי.

האלמנטים הללו חסרים ל'פלג הירושלמי'.

החברה החרדית לא התלכדה סביב הרעיון של הקבוצה, והשלטון נלחם בהם ומנסה לקעקע את הלגיטימיות שלהם.

במאבק מול שני גורמים כל-כך חזקים, התנועה הזו תפסיד, וגורלה עלול להיות כמו זו של העדה החרדית,  חסרת החשיבות ברחוב הישראלי – הן החרדי והן החילוני.

מי אמר שהשלטון החליט להילחם ב'פלג הירושלמי'?

ההוכחה התקשורתית האמפירית לכך חריפה בפשטותה: עורכו של ביטאון התנועה, מהעיתונאים הוותיקים והמוערכים, מקצועית לפחות, ברחוב החרדי נעצר ומובל עם אזיקים, ובתקשורת הכללית, ואפילו בזו החרדית האירוע כמעט ולא מוזכר.

לאיש לא אכפת. אבירי הדמוקרטיה לא נזעקים. נסו רק לדמיין את עורך 'הארץ' מובל באזיקים במסדרונות בית המשפט.

הממסד תמיד חזק יותר

את השלטון, כל עוד לא מנסים לבצע בו הפיכה צבאית, לא ניתן לנצח. הוא חזק יותר, עם סבלנות ארוכה יותר, ובעיקר עם אין-סוף משאבים וזמן.

ברצותו יהפוך את חייהם של המפגינים  - ללא רישיון – לבלתי נסבלים וברצותו יאפשר להם להתבטא. לעיתים מתוך שיקול של 'הסדר הציבורי' השלטון לא מונע מאנשים להתאסף ברחובה של עיר, אך ביום שהללו יחצו את הקו שמאיים ולו במעט על אורח החיים הדומיננטי בחברה – הם יטואטאו לכל רוח.

אנשי העדה החרדית מכירים זאת היטב מניסיונותיהם להפגין מול חניון קרתא או הקמת הסינמה-סיטי בבירה. זה היה היום בו הם בחרו לזלוג מההתאספות המתישה, אך המוכרת ב'כיכר השבת' שלהם אל הרחובות החילוניים, והממסד גילה מולם אפס סובלנות.

הפלג הירושלמי, הפגנות בירושלים

בתרגום חופשי: ביום בו 'ימאס' לשלטון הישראלי מהפגנותיהם של 'הפלג הירושלמי' הם פשוט לא יתקיימו, הם יהיו לאבק מול דורסנותו ועוצמתו של הממסד כשרק ירצה בכך.

מנהיגי הציבור החרדי שהוזכרו, הרב עובדיה יוסף והרב אלעזר שך, פעלו באופן קונסיסטנטי על פי  האקסיומה הזו. כשאריה דרעי, אז האיש הכל יכול בש"ס, שכונה גם המנכ"ל של המדינה, עמד בפני כניסה לכלא בשנת 1999, לא היסס הרב עובדיה יוסף לקבל החלטה לא פופולארית בעליל, בצורת הדחתו של האיש החזק ומינויו של אלי ישי האפור וחסר הברק.

הרחוב הש"סי בער, ופרשנים פוליטיים הספידו את התנועה אל מול ההחלטה הלא הגיונית לכאורה.

אבל רק הרב עובדיה ידע: לא ניתן ולא נכון להילחם באורח החיים הנורמטיבי, בסדר הציבורי שמכתיב השלטון הנוכחי, ומשזה החליט שדרעי הוא עבריין מורשע, אין לרחוב הש"סי כל סיכוי.

החזון איש, ובהמשך הרב אלעזר שך, פעלו באורח זהה מול תפיסת העולם של חסידות סאטמר. אל מול ההתכחשות למפעל הציוני והסירוב המוחלט לייצר עמו כל שיתוף פעולה, הם עודדו רבנים להשתלב במערכת הלאומית של הרבנות הראשית, קיבלו את 'היכל שלמה', והציבו שם את רבניהם הבכירים ביותר כמו הגרי"ש אלישיב והגר"ב ז'ולטי זצ"ל.

מול הישות הציונית הנשענת על חילוניות רדיקלית, ואנטי גלותיות בעייתית ללא ספק גם לטעמם, בחרו לשתף פעולה, ולשבת אתה בחדר עגול אחד בו כולם מקבלים החלטות לעתידה של אותה מדינה.

הרטוריקה של חלק מאנשי 'הפלס', שלא חדלים מלהאשים את 'השלטון', ולנסות להפריע למהלכו התקין, בלי יכולת לעשות שינוי בתוך המערכת השלטונית – בדמות חוקים מתאימים כדוגמת 'חוק טל', למשל – עשויה להלהיב אולי לא מעט צעירים-בני-עשרה שימשיכו להפגין בצמתים, אבל המחאה הזו תדעך: או באופן פסיבי כדרכה של כל מחאה מתמשכת, או בהחלטה חד צדדית של השלטון שאת גל המעצרים ירחיב גם לפעילים מרכזיים.

בעוד שנים ספורות, כשהפלג הירושלמי יהפוך לתת זרם סטייל 'העדה החרדית', ניתן יהיה לקבוע, כי קו השבר ונקודת המפנה היו בצעדיו המדודים של נתי גרוסמן במסדרונות בית משפט השלום, ושירי הרקע – 'בשלטון הכופרים' של הצעירים שבאו לעודד.

הדפס כתבה

22 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  צודקים
  25/04/2017 23:42
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. כל מילה יהלום

 2. עד מתי לעדה הרע הזו
  25/04/2017 23:44
  חרדי שפוי
 3. לא עוד הרבה זמו….בעז"ה

 4. קומץ מטורף
  25/04/2017 23:45
  דודי
 5. די לתת לו יחס את זה הוא מחפש בכוח..

 6. בפועל מערכה,כל מערכה,תבחן רק בבחירות בסופה
  25/04/2017 23:53
  אני
 7. ולזה צריך להמתין

 8. תובנות של חרד
  26/04/2017 00:16
  סימן טוב
 9. ממש מושקע

  • ישיבשר   26/04/2017 02:29

   לפי היחס התקשורתי שהם מקבלים בכל האתרי החדשות ובפרט אצלכם – כנראה שהם הצליחו בגדול

  • ישיבשר   26/04/2017 10:39

   גם את התגובה הזאת אתם לא תעלו כמו הקודמים כי האמת כואבת

 10. יש צדק בדבריך
  26/04/2017 05:43
  אליסף
 11. אבל אתה לא יודע היסטוריה… הרב שך לא שלח את הרב אלישיב… רב אלישיב היה נטוע עמוק בחוגי המזרחי והיה מוקצה בחברה החרדית עד פרשת האח והאחות… מסופר שבהקמת דגל הרב שך בא לרש"ז אוירבך והוא לא רצה להצטרף והרב שך היה צריך רב ירושלמי על הבמה, מחוסר ברירה הוא הביא את הרב אלישיב

 12. זה ממש לא מדויק
  26/04/2017 11:41
  מוטי
 13. ההצלחה שלהם זה בפילוג שלנו
  אחרי ה120 של מרן שליט"א יש המון קבוצות הרב אדלשטין, הרב הירש, הרב סולוואציק שדוד שפירא מינה אותו למנהיגה הרוחני של ירושלים
  הרב אזרחי ועוד רבים חשים בגידה
  אף אחד לא יהיה ממשומע לשני,
  ואז הם יהיו הקבוצה הכי גדולה
  אל תשכח שגור אוהבים אותם
  אל תשכח שהם פולטיקאים משופשפים והם יזנבו ברבנים הספרדים וכשחכם שלום כהן יראה שמזנבים בהם
  יורה לא להתייצב
  חוצמזה שלדעתי בבחירות הקרובות אגודת ישראל תתעקש לתת להם נציג
  ואז אפשר לומר שלום על כל המהפך

  • שס היו ראשונים   09/05/2017 00:13

   שס התחילו ראשונים ולכן שים לב! תלונות על שס בזמן בחירות לא נענו כלל!
   תחונות על מפלגות אחרות נענו יחסית מהר.

 14. חיים
  26/04/2017 11:57
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 15. יפה מאוד כל מילה בסלע

 16. כתבה ברמה, כל מילה בסלע
  26/04/2017 12:04
  מסורתי
 17. הפלג הירושלמי בטל ומבוטל כעפר הארץ

 18. גרוסמן נתי
  26/04/2017 13:20
  יוסי
 19. ממש כל מילה לענין…………..
  כל הכבוד לכותב

 20. אף אחד אינו מוסמך לקבוע עתידות ולהשוות מקרים
  26/04/2017 13:22
  שפוי
 21. אולי העדה החרדית אינה פעילה אקטיבית אבל המיינסטרים החרדי חושב בכל פעולה מה יאמרו בעדה החרדית ואלמלא הם הציבור החרדי כבר לא היה קיים מזמן מה שידוע לי שהרב אלישיב בשנים האחרונות היה מתואם במאבקיו עם הגאב"ד

  • מאיר   26/04/2017 19:59

   מאשר מציאות.
   הפלג כפי שאתם אוהבים לכנות, הואר כבר מזמן לא פלג, הוא מוביל את סדר היום החרדי לפחות, והוא נטוע עמוק בכל שכבות הציבור, אין משפחה כמעט שאין שם אחד שמזוהה איתם, וזה רק יצבור תאוצה עם המשך ישום גזירות השמד לסוגיהם. רח"ל.

 22. טור מעולה
  26/04/2017 16:18
  טור מלכא
 23. ניתוח פוליטי-סוציולוגי משובח. הייתי מעוניין לראות יותר תוכן איכותי כזה באתר.

 24. הפלג שאנשיו עם אידיאולוגיה מוצקה וכיום הוא כפול מחסידות גור ובעוד כמה שנים מקומו יהא לא עם מר חיון
  27/04/2017 01:13
  ישראל
 25. שכתוב ובלבול של מי שהיה ילד והאינפורמציה של ' השכל הישר' שלו נשרה עם מה שהוא קלט עיבד במוחו אלא שפיזית הוא התפתח אבל המציאות הם פרי מוחו התאר את יהילדות וקליטת החויות הבסוייקטיביות של עצמו

 26. מה זה הפלג?
  27/04/2017 01:52
  שפוי
 27. לא שמעתי על הכת הזו

 28. אנשי עץ, אנשי העדה החררדית וכד' מייצגים את היהדות החרדית האוטנטית
  27/04/2017 03:34
  ליטאי מפוכח
 29. ולדעתי הרה חסידויות דומים להם בהשק]ה אך לא מביעים את זה ביום יום

  הכת החרד"קית המתנגדת, נ-כ-ח-ד-ת.

 30. מדהים
  27/04/2017 15:16
  טוהר
 31. הטוב ביותר

 32. חרד"ק המשחק לידם של הנאציונים ימ"ש
  09/05/2017 00:09
  כל האמת
 33. יומך יגיע כלב