פרסום ראשון • הכניעה שמנעה פילוג ב'כנסת יצחק-קרית ספר' • ההסכם נחשף

פחות משבוע לפני תחילת 'זמן קיץ' בישיבה: הפיצול בישיבת 'כנסת יצחק-קרית ספר' נמנע ברגע האחרון, לאחר שגובש 'הסכם ציות לגדולי ישראל' • חרדים 10 חושף פרטים: אילו סמכויות חדשות ניתנו לראש הישיבה הגר"י קארפ, ומה היה חלקו של הרב מרדכי קרליץ בגיבושו של הסכם הכניעה
יוסף גרינבוים
כ"ה ניסן התשע"ז / 21.04.2017 01:21
כולל, ישיבה

ההסכם שנחתם  אמש (חמישי) בישיבת 'כנסת יצחק-קרית ספר', אחרי דרמה שנמשכה כחודשיים, מהווה כניעה מוחלטת של ראש הישיבה, הרב שמעון נוביק למרותם של גדולי ישראל.

מפרטים שהגיעו לחרדים10 – שחשף לראשונה את הפרשה – עולה, כי בהסכם הציות לגדולי ישראל, שגובש היום בתיווכו של ראש ישיבת 'תורת זאב', הגאון רבי ברוך סולבייצי'ק, ישנם סעיפים המסמנים בצורה חד-משמעית כי עידן 'הפלג הירושלמי' בישיבה נגמר.

לפי ההסכם:

• רוח ההשקפה וההנהגה בישיבה תהיה כפופה לחלוטין לגדולי ישראל.

• יינתנו סמכויות לצוות הישיבה הקשורים בסילוק מי שמוגדרים "בחורים טרוריסטים" מהישיבה.

• לראש הישיבה הגאון רבי יעקב קארפ תהיה זכות וטו בקבלת תלמידים חדשים.

•  ההסכם כולל ערבויות מאוד משמעותיות שיבטיחו את קיומו.

•  לראש הישיבה הגר"י קארפ ניתנה גם שליטה מסוימת בעמותה של הישיבה, הנמצאת בבעלות הרב שמעון נוביק.

לדברי גורמים בישיבה, מי שפעל מאחורי הקלעים להשגת ההסכם היה הגאון רבי ברוך סולובייצ'יק – שמונה על ידי גדולי ישראל לתווך בין הצדדים. אך מי שפעל טכנית לניסוח ההסכם באופן משפטי מושלם היה הרב מרדכי קרליץ, לשעבר ראש עיריית בני ברק, שהוא גם גיסו של הגר"י קארפ.

במהלך השבועיים האחרונים היה הרב מוטלה קרליץ בסוד העניין, למרות שרק החל מהבוקר גילתתה הנהלת הישיבה  רצון משמעותי להתכופף.

גורם המעורב בגיבוש ההסכם אומר: "עידן הפלג הירושלמי בישיבה נגמר. מהלך חדש מתחיל".

כפי שנחשף בחרדים10 לראשונה, הדרמה בישיבה הממוקמת בקריית ספר החלה לפני כחודשיים, לאחר שראש הישיבה הניהולי, הרב שמעון נוביק,  אחיו של הרב טוביה נוביק משגיח הישיבה בחדרה, לא גינה בחורים מהישיבה שיצאו להשתתף בהפגנות 'הפלג הירושלמי' ואף הביע תמיכה בבחור שנעצר במהלך אחת ההפגנות האלימות.

הרב שמעון נוביק אף שחרר את התלמיד שנעצר בערבות, תוך שהוא מתחייב כי הישיבה תהווה חלופת מעצר עבורו – מהלך שחרה לרוב תלמידי הישיבה, הנשמעים לגדולי ישראל.

בעקבות מהלכים אלה, שהיו למורת רוחם של ראש הישיבה הגר"י קארפ וצוות הר"מים, הם פנו להתייעץ עם גדולי ישראל להתייעצות כיצד לנהוג.

לחרדים10 נודע, כי ההוראה להיפרד ולהקים ישיבה חדשה ניתנה עוד לפני החג, אלא  שאז החל ניסיון מצד הרב שמעון נוביק לנהל מו"מ, כדי להגיע לפתרון מוסכם על שני הצדדים.

המו"מ עלה בסופו של דבר על שרטון, מה שהוביל את ראש הישיבה הגר"י קארפ אל ביתם של גדולי ישראל – שם קיבל הוראה ברורה בדבר דרך הפעולה שעליו לנקוט.

אמש, פחות משבוע לפני פתיחת 'זמן קיץ', הושג הסכם שימנע את הפילוג.

נזכיר, כי הפיצול של 'ישיבת חדרה' עדיין נחשב לאחד מהאירועים היותר משמעותיים שאירעו בשנים האחרונות בעולם הישיבות, ובמיוחד במחלוקת שהובילה לפילוג בציבור הליטאי.

כזכור, הישיבה פוצלה לשני חלקים, כאשר חלק אחד נטש בקול רעש גדול, והקים את ישיבת 'תורה בתפארתה' – ישיבה שזמן קצר אחרי הקמתה הפכה לשם דבר בעולם הישיבות.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות