"עברנו את הים!" • חג החירות של בני הזוג וילר: שוחררו מאוקראינה ונחתו בישראל

הפרשה שנחשפה בחרדים 10: פנחס וחני וילר, שנעצרו לפני כשנה וחצי באוקראינה בחשד להברחת סמים, שוחררו - ונחתו ישראל • הבוקר, כאשר היו על המטוס, כתבו לחרדים 10: " להתראות בארץ הקודש!" • בנתב"ג הם התקבלו בהתרגשות רבה על ידי הוריו של פנחס, קרובי משפחה וידידים
חיים טוויל
י"ג ניסן התשע"ז / 09.04.2017 11:10

חג החירות של הזוג פנחס וחני וילר מאוקראינה: שנה וארבעה חודשים לאחר שהופללו עם סמים בקייב ונותרו כלואים במדינה המזרח-אירופאית, נחתו אחר הצהרים (ראשון) בני הזוג בישראל, לאחר שביום שישי קיבלו חזרה את דרכוניהם מהשלטונות האוקראיניים.

זאת לאחר שכתב האישום נגדם נמחק, בעקבות חקירה מאומצת של משטרת ישראל, שחשפה את הרשת שהטמינה את הסמים בכבודה שלהם.

נציג משטרת ישראל אף נשלח במיוחד לאוקראינה כדי לשכנע את רשויות החוק במדינה שמדובר במעצר של בני זוג שהופללו. בהתחלה האוקראינים היו קשוחים, אבל לאחר שהמשטרה והפרקליטות שלחו להם את כתב האישום נגד ויגדורוביץ' יחד עם חומרים נוספים הם שינו כיוון – שבסופו שוחררו בני הזוג.

הבוקר (ראשון), כאשר כבר היו על המטוס בדרכם לישראל, כתבו לחרדים10, כמו גם לידידים ומכרים: "הודו לה' כי טוב! אנו על המטוס. ממריאים בדקות הקרובות! להתראות בארץ הקודש!"

אחר הצהרים, כאמור, הם נחתו בישראל, והתקבלו בהתרגשות על ידי הוריו של פנחס, קרובי משפחה וידידים.

"בשעה טובה, עברנו את הים! אנו פה, בארץ", אמרה חני לחרדים10. "חסדי השם… כי לא כלו רחמיו".

כעת צפויים בני הזוג להתאחד עם ילדיהם, מהם נותקו בכל התקופה הממושכת הזו. כאשר המשימה המרכזית העומדת בפניהם היא בעיקר לפגוש את תשעת ילדיה של חני – שנותקו ממנה באכזריות.

כפי שדווח לראשונה בחרדים10 – שחשף את הפרשה – הסמים התגלו בכבודה של בני הזוג על ידי רשויות החוק באוקראינה, כאשר השניים הגיעו אל שדה תעופה בקייב, בתחילת שנת 2016, בדרכם לישראל. מאז שהו בני הזוג, שהתחתנו לפני שנה -באוקראינה, שם התנהל נגדם משפט הסמים.

כפי שדווח בחרדים10, מאז שחני החליטה על הליך הגירושין מבעלה, הותקף בן זוגה החדש – בדרכים שונות ואלימות – על ידי אנשים שלפי החשד קיבלו כספים מאלעזר ויגדרוביץ', חסיד גור, ומי שהמשטרה מכנה 'איש המבצעים של החסידות', כדי להרחיק את האימא שהתגרשה מתשעת ילדיה. חוקרי ימ"ר ירושלים העריכו לכל אורך החקירה כי ויגדרוביץ' פעל, בעצם, בשליחות גורמים בכירים בחסידות גור.

את בני הזוג ייצג עו"ד מרדכי ציבין, הידוע בקשריו הענפים ברחבי תבל, מהם מסתוריים ולא שגרתיים, כולל בארצות ערב שאין לישראל קשרים עמם, ולשם כך שהה עמם במשך תקופה באוקראינה.

כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים לפני חודש לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד אלעזר ויגדרוביץ, גולל את הפרשה וכיצד ניסה לגרום לבני הזוג להפסיק את הקשר ביניהם – ולנתק את הקשר בין הילדים לבין אימם.

לפי כתב האישום, ויגדרוביץ' פעל תחילה בכח אלימות ואיומים להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם ובהמשך, לאחר שגרם להם להגיע לאוקראינה, שתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ מאוקראינה.

בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה, משפטם התנהל שם במשך תקופה ארוכה, והם היו צפויים לעונש של מאסר בפועל.

בהמשך הנאשם גם מסר מידע כוזב למשטרה, בניסיון להפליל אחרים במעשה הטמנת הסם במזוודותיהם של בני הזוג.

הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

השתלשלות האירועים

על פי כתב האישום, ח' ב' התחתנה עם בעלה בשנת 1997. במהלך חיי נישואיהם חוו בני הזוג קשיים בקשר הזוגי. כחלק מניסיון הטיפול בקשיים אלו, בשנת 2011 או בסמוך לכך, פנו חני ובעלה ל-פ' ו' (-המתלונן), וזאת במסגרת עבודתו של המתלונן כיועץ נישואין.

בספטמבר 2015 התגרשה ח' מבעלה, ומאוחר יותר התגרש המתלונן מאשתו.

במקביל לכך, החלה משפחתה של ח' וכן אנשים נוספים המשתייכים לחסידות גור, לחשוד כי בין ח' ל-פ' מתקיים קשר אשר החל עוד לפני גירושיהם של השניים. חשדות אלו הביאו לתליית פשקוילים בגנותו של המתלונן ולהטרדות שונות כלפי ח' וכלפי המתלונן.

לפי כתב האישום, ויגדרוביץ החליט לפעול לתקיפת המתלונן בדרכים שונות, והכל מתוך מטרה לגרום למתלונן להפסיק את הקשר עם ח'.

הנאשמים ניסו יחדיו, ביחד עם אחרים, בכח אלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונם, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי בין המתלונן לבין ח'. ולדרישתם כי ח'. תוותר על משמורת ילדיה על מנת שהילדים יישארו במסגרת חסידות גור.

על פי כתב האישום, לאחר סירובם של המתלונן וח' בפני ויגדרוביץ לעבור להתגורר כשנה בארצות הברית וסירובה של ח'. לעזוב את ילדיה, גמלה בלבו החלטה לגרום למתלונן וח'. לעזוב את הארץ למשך שנה לאוקראינה, באמצעות הצעת עבודה במשרה תורנית באחת מהקהילות היהודיות באוקראינה.

כדי להשפיע על המתלונן וח' להיענות להצעת העבודה, סיכם ויגדרוביץ עם אדם אחר המצוי בקשרי חברות עם המתלונן וח' כי יהיה שותף למצג שווא לפיו גם הוא ואשתו מתכוונים לבחון הצעה הדומה להצעת העבודה, וישכנע אותם באמצעותו לבחון אף הם יחדיו הצעה מעין זו.

התכנית השטנית

לפני יותר משנה, ב- 20.12.15, לאחר שמאמצי השכנוע נשאו פרי, טסו המתלונן וח' לקייב שבאוקראינה, בעוד ילדיה הקטינים של ח' נותרו בישראל.

ויגדרוביץ הגיע לקייב ב-15.12.15. החבר ואשתו הגיעו לקייב כמה ימים קודם לכן כחלק מיצירת מצג השווא לפיו גם הזוג מבקש לבחון ברצינות הצעת עבודה במשרה תורנית בקהילתו של הרב ג'אן, המשמש כרב בקהילה היהודית באומן.

בשלב מסוים, לאחר שויגדרוביץ גילה כי המתלונן וח', וכן הרב ג'אן, לא הגיעו להסכמות ביניהם באשר למשרה התורנית המוצעת, וכי אין בכוונת המתלונן וח' לשוב לאומן שבאוקראינה – כי אם לשוב לישראל לצמיתות, הוא החליט לפעול להשארתם של המתלונן וח' באוקראינה למשך זמן ממושך.

לשם כך, רקם תוכנית להטמנת סמים בכבודתם של המתלונן וח' באופן שהסמים יתגלו בבידוק הצפוי להם בשדה התעופה בקייב טרם טיסתם חזרה לישראל שתוכננה ל-27.12.15, וזאת על מנת להפלילם ולהביא למאסרם למשך תקופה ארוכה באופן שימנע מהם לשוב לישראל במשך שנים רבות.

כדי להוציא את תוכניתו לפועל, פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך כי יטמינו במזוודותיהם של המתלונן וח' שקיות ובהם סם מסוכן מסוג קנביס במשקל 686.75 גרם נטו.

ב- 27.12.15, במהלך בידוק מזוודותיהם של המתלונן וח' נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול.

בעקבות תפיסת שקיות הסמים ברשותם, המתלונן וח' נעצרו.

בהמשך הוגש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר.

המתלונן וח' שוחררו ב- 25.2.16 למעצר בית בקייב והוטלו עליהם תנאים מגבילים עד תום ההליכים הכוללים, בין היתר, ערבויות כלכליות ואיסור יציאה מאוקראינה.

כתב האישום שהוגש נגד המתלונן וח' לבית המשפט באוקראינה, מייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המירבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים. עד למועד הגשת כתב אישום זה, 13 במרץ 2017, משפטם באוקראינה של המתלונן וח' מתנהל.

גירסה כוזבת למשטרה

בנוסף, נאשם ויגדרוביץ כי במהלך ספטמבר 2016, ניהל ויגדרוביץ משא ומתן באמצעות עו"ד עם המשטרה לצורך גיבושו של הסכם במסגרתו יתחייב למסור גרסת אמת באשר בעניין פרשת הטמנת שקיות הסם ובאשר לעבירות נוספות שבוצעו כלפי המתלונן וח' – וזאת בתמורה להקלות אפשריות שונות עמו, במסגרת הליך המעצר המתנהל נגדו.

במהלך ניהול המשא ומתן מסר ויגדרוביץ גרסה כוזבת באשר לאופן הטמנת הסמים למתלונן וח' על ידי דמויות כאלה ואחרות, שאחראיות היו לתוכנית הכליאה של המתלונן וח' ולהטמנת שקיות הסם במזוודותיהם, ואשר ביצעו זאת בפועל.

בשלב זה, פעל ויגדרוביץ למצוא אדם באוקראינה שימסור הודאת שווא במסגרתה ייקח על עצמו את הטמנת הסמים.

במסגרת אותה גרסה כוזבת, יצר ויגדרוביץ בפני חוקרי המשטרה מצג שווא לפיו החבר של בני הזוג שוחח עמו טלפונית מספר שיחות בסמוך לאחר שהטמין את הסמים וסיפר לו על כך במסגרת השיחות האמורות אותן הקליט במכשיר הפלאפון שלו.

הוא סיפר לחוקרי המשטרה כי השמיד את מכשיר הפלאפון שלו, לא לפני ששמר את קבצי הקלטות השיחות בהן החבר מפליל את עצמו בדיסק און קי לידי עורך הדין שאמר לו כי זה כבר אינו ברשותו, וכי ייקח לו יום יומיים להמציא אותו לידיו. זאת, אף שדיסק און קי ובו הקלטות כאמור, לא היה קיים.

ביום 14 בדצמבר 2016, על יסוד הגרסאות ומצגי השווא הכוזבים התגבש המשא ומתן בין ויגדרוביץ ובין המשטרה להסכם שנחתם בין הצדדים.

על פי עיקרי ההסכם, בתמורה להסכמת המאשימה לשחרורו ממעצר מאחורי סורג ובריח, והשמתו ב"מעצר בית" באיזוק אלקטרוני בפיקוח אנושי וערבויות כלכליות למשך 45 ימים, התחייב ויגדרוביץ בכזב: למסור הודעות אמת מלאות בנוגע לפרשה, לדמויות שנכרכו בה בדרך כזו או אחרת, ובנוגע לעבירות הקשורות במתלונן וח'; להקליט שיחות בינו ובין המעורבים בפרשה כאמור ולדובב אותם הן באשר לעבירות שבוצעו בקשר למתלונן וח', והן לכאלה שעתידות להתבצע; להשתתף במסדרי זיהוי, בהצבעות ובעימותים ובכל פעולה הדרושה, על פי שיקול דעתה של המשטרה, לקידום החקירה.

עם שחרורו ל'מעצר בית' באיזוק אלקטרוני, ובהמשך לגרסאותיו הכוזבות ומצגי השווא שמסר הנאשם עובר להסכם, המשיך הנאשם ופעל כדי להתל בחוקרי המשטרה ולסכל את החקירה מתוך מטרה להאריך את משך שהותו במעצר בתנאי איזוק אלקטרוני, לשבש את החקירה, לטשטש את הראיות, ולחמוק מהעמדה לדין בגין חלקו בתוכנית הכליאה והטמנת הסמים למתלונן וח'.

במעשיו המתוארים לעיל, קיבל ויגדרוביץ דבר במרמה בנסיבות מחמירות; מסר לשוטר או מי שמוסמך להגיש תביעה פלילית ידיעה על עבירה שהיא פשע כאשר הוא יודע שהידיעה כוזבת; עשה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין.

הידיעה עודכנה בשעה 16:10.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    מוזר...
    09/04/2017 22:58
    אנונימי
  1. למה לכתוב ח ו פ אם מזכירים את השמות שלהם מיד אחרי זה ולפני כן מראים תמונות שלהם?