אילו מתנות ביקש הרבי מליובביץ' זצ"ל

מקובל בעולם להעניק מתנות לכבוד יום הולדת. גם לקראת יום הולדתו של הרבי ביקשו חסידים לשמח את לבו בתשורות - אך הרבי הבהיר שאין חפצו במתנות של כסף וזהב
הרב מנחם ברוד
י"א ניסן התשע"ז / 07.04.2017 12:11

היום, י"א בניסן, ימלאו מאה וחמש-עשרה שנים להולדתו של הרבי מליובאוויטש. ביום זה, בשנת תרס"ב, ירדה נשמתו הקדושה לעולם הזה, ובני דורנו זכו למנהיגותו הגדולה.

לכן זה יום שמחה והודיה לקב"ה.

יום הולדת של צדיק הוא יום שמח, על האור שהאיר באותו יום, עם ירידת נשמתו לעולם. חז"ל אומרים שהקב"ה בחר בא' בניסן ליום הקמת המשכן, "לפי שבאחד בניסן נולד יצחק, אמר הקב"ה: הריני מערב שמחתכם שמחה בשמחה".

כמו-כן נאמר בגמרא שיום הולדתו של משה רבנו, ז' באדר, ביטל את גזֵרת המן. הצורר בחר בחודש אדר לביצוע מזימתו, מפני שידע כי בחודש זה מת משה רבנו, והוא ראה בכך סימן רע לעם ישראל.

ואולם חז"ל אומרים שהמן לא ידע כי בחודש זה גם נולד משה, ו"כדאי הוא יום הלידה שיכפר על המיתה". מכאן עולה שיום הולדתו של נשיא ישראל נעשה יום של שמחה וזכות לדורי דורות, עד שבזכותו נתבטלה גזֵרת המן אלף שנים לאחר מכן.

דאגה ליהודי שני

מקובל בעולם להעניק מתנות לכבוד יום הולדת.

גם לקראת יום הולדתו של הרבי ביקשו חסידים לשמח את לבו בתשורות, אך הרבי הבהיר שאין חפצו במתנות של כסף וזהב. הדבר שישמח את לבו, אמר, הוא שיהודים הוסיפו בלימוד התורה ובהפצתה, הִרבו בהקמת מפעלי תורה וחסד והתחזקו באהבת ישראל.

הרבצת תורה ואהבת ישראל הן שני מוטיבים מרכזיים בעשייתו הגדולה של הרבי.

לא אחת התבטא שאין לו הנאה גדולה יותר מלראות יהודים עוסקים בהתלהבות ובחיוּת בלימוד התורה. כמו-כן לא חסך זמן ומאמץ כדי לעזור ליהודי, בגשמיות וברוחניות.

בשעות הקטנות של הלילה היה מדיד שינה מעיניו כדי למצוא מזור למצוקותיהם של המוני ישראל. אין-ספור ימים בילה על ציון חותנו, קורא מכתב אחר מכתב ופתק אחר פתק, ומעתיר תחינה.

הטמיעה וההתבוללות, כמו ההתרחקות ממקורות ישראל, לא נתנו לו מנוח.

הוא לא קיבל את שיטת "אני את נפשי הצלתי", ולא חסך יזמה ומאמץ כדי להביא את אור התורה והחסידות לעוד ועוד יהודים.

לאחר שפרץ את הדרך, נעשתה דרכו לנחלת כלל ישראל.

האחריות והזכות

ומעל לכול – הרבי חי יום-יום ושעה-שעה עם הציפייה הגדולה לגאולה האמיתית והשלמה.

הוא פקח את עיני העם להבין את גודל האחריות המוטלת על בני דורנו, דור הגאולה, וקרא לכולנו לפעול להחשת הגאולה ולהכנת עצמנו לקראתה.

לקראת י"א בניסן יכולים כל אחד וכל אחת מאיתנו להעניק לרבי 'מתנה' בכל אחד מהתחומים הללו. וגדולה התפילה שתוספת זו של כולנו תביא את ה'מתנה' הגדולה ביותר – הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו, בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל.

הדפס כתבה

5 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  הרבי והגלות.
  07/04/2017 13:26
  פאני
 1. הכל יפה, הרב היה קדוש–אבל….הרב לא מילא את המצווה הגדולה ביותר והיא ישוב ארץ ישראל, ובמקום זאת בחר לחיות בגלות באמריקה. אין מה להוסיף.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   08/04/2017 23:54

   א. דבריך סותרים את עצמם. ב. לשאלתך מדוע הרבי לא עלה לארץ – מענה הרבי ע"כ: (הרבי ראה ביהדות העולם כספינה טבעת. ואת ארץ ארץ ישראל כספינה מצילה -) "כאשר הספינה טובעת, חייב הקברניט להוריד לסירת-ההצלה את כל הנוסעים ורק אחר-כך הוא רשאי לקפוץ אליה בעצמו".

  • Udi   09/04/2017 11:05

   האם את יכולה לעמוד במקום גדולים ולהרהר אחר צדיקים גדולים.. ואגב, הבא סמלי ז"ל הסביר זאת על פי הקבלה שהרבי מליובאביץ הוא כמו דרגת משה רבינו ולכן הוא לא עלה לארץ.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   19/04/2017 10:46

   הרבי ממקוום גלותו עשה ופעל למען אחרים, השפיע כל מליוני יהודים בכל רחבי העולם ועל יישוב הארץ, כמעט בכל מקום בעולם תמצאי שליחים של ארץ ישראל (בתי חבד) שמזכירים לך ולשכמותך את ארץ ישראל. הרבי פעל מחוצה לארץ הרבה יותר ממה רבים וטובים עושים ופועלים למען עצמם ולביתם בארץ ישראל
   הקיצר. תתביישי.

 2. טןב לדעת
  30/04/2017 10:38
  שאלתי
 3. לכולם יש ניצוץ ממשיח וניוץ ממנשמת משה וכמו שאמר הרבה מברסלב שגם הוא זכה להיות כלל משני משיחים והסביר שאלה העם הרבי הוא מלך המשיח לא כי אם אנחנחנו ניצוצוץ משה שיש מישהו שנותן אבל זה ללא חילוק שהוא היה צדיק יותר מימני אבל בוודאי שחסידו יאמינו כי רשום ויאמינו בה ובמשה אני חודב שבזמן הרבי זה היה הרבה מלחמות וכולם חחכו לממלך המשיח ושהוא ראה כבר שיש צער הוא היה מוכן להסית את לב העם ולוהריד את השינאה למה משיח לט בא ונסביר שאם הרבה מברסלב אמר שהוא ניוצץ כל צדיק ניצוץ יוצא שכל אחד צריך להגיע לאותה שלמות בנשמה נגיד ניוץ משה זנ להיות בקי בתורה בהלכה משיח יוסף בית יוסף להבה משמע לבעור תמיד לא להירדם דוד זה כמו אני לדידי שתמיד לימצוא איך לעזור בקירוב העולם ועי כך ניזכה שכולם יסימו את תיקון נשמותיהם סליחה אם לא הובנו אבל להגיע למקום מסוים לארץ גם משה לא ניכנס