אייכלר תקף הפיקוח ב'מיר': "כולם עומדים שם בספירה, מעמד מביש"

בעקבות הבדיקות והספירות הדרקונית בחג הפורים בישיבות - שאל ח"כ ישראל אייכלר את שר החינוך: "מתי יושוו הביקורות במיכללות ובאוניברסיטאות כמו בישיבות. השיטה הזו של ספירת ראשים, היא משפילה ומקוממת"
אריה ריבקינד
כ"ד אדר התשע"ז / 22.03.2017 19:07

 בעקבות הבדיקות והספירות שביצעו פקחים מטעם משרד החינוך בתענית אסתר ובחג פורים בישיבות – הגיש ח"כ ישראל אייכלר שאילתא לשר החינוך, נפתלי בנט.

 "בתענית אסתר ולמחרת פורים נפסלו כמה ישיבות שלא עמדו במכסת התלמידים. דבר זה עלול לפגוע בתקציבם לקראת פסח.

רצוני לשאול: 1. מדוע נפסלו המוסדות, למרות שהביקורת נערכה בסמוך ונראה לימי הפורים? 2. מתי יושוו הביקורות בישיבות, במכללות ובאוניברסיטאות המתוקצבות על-ידי משרד החינוך?"

משרד החינוך טען שלא התקיימו ביקורות בימי הפורים עצמם אלא למחרת הפורים – אך ח"כ אייכלר המשיך והקשה:

"יש הרבה הבדלים בין המוסדות להשכלה גבוהה ובין הישיבות. המוסדות להשכלה גבוהה מקבלים 10 מיליארד שקלים בשנה וכל הישיבות והכוללים יחד מקבלים מיליארד ו-200 מיליון שקל.

בישיבת מיר, לומדים אלפי תלמידים ואברכים בבתי-כנסת רבים בשכונת בית-ישראל. הייתה שם השבוע ביקורת. לקחו באופן שרירותי מידגם של שמות על פי אותיות ושמות של אנשים, ופסלו את הישיבה כולה. זאת בגלל שהאנשים שהיו באותיות האלה לא היו בחדר האוכל או באולם צדדי, שם נערכה הביקורת.

כולם עומדים שם בספירה עם תעודות זהות, ממש מעמד מביש. בשום אוניברסיטה לא בודקים כמה סטודנטים באים לשיעורים או לא באים לשיעורים. זה בכלל לא קיים שם. השיטה הזו של ספירת ראשים, היא משפילה ומקוממת.

הגיע הזמן שיהיה שוויון ביקורות בין כל מוסדות החינוך שהמדינה מתקצבת. אין שום סיבה להפלות דווקא את המוסדות התורניים, לספור אותם ממש כאילו הם היו אסירים או פליטים. לעומת זאת מוסדות אקדמיים יש להם עצמאות מוחלטת. הוות"ת בודק את יציבותם הפיננסית ומתקצב אותם, אפילו לא משרד האוצר.

אני מוכן שתבדקו את האיתנות הפיננסית של המוסדות ושל הישיבות. אולי תוסיפו קצת בתקציב, לאחר הבדיקה. אבל אל תספרו את האנשים כאילו היו מספרים, זו בושה.

הגשתי פעם הצעת חוק לשויון בביקורת מוסדות המתוקצבים על ידי המדינה. השאלה שלי חוזרת ונשנית – מתי יהיה שוויון בביקורות בין מוסדות מתוקצבים שנקראים השכלה גבוהה לבין מוסדות תורניים שמתוקצבים על-ידי המדינה?"

בשם שר החינוך השיב  השר יובל שטייניץ.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות