הוועדה תמליץ: רפורמה בכשרות • הרב סתיו: לבטל מונופול הרבנות

לפי מסקנות ועדת הכשרות, השוק ייפתח לתחרות ובעלי עסקים יוכלו לבחור בין הרבנויות המקומיות • ייקבע נוהל כשרות אחיד • משגיחי הכשרות לא יועסקו על ידי בעלי העסקים • הרב דוד סתיו: "לא יכול להיות שבכל עיר יהיה רק נותן כשרות אחד שיהיה השריף של העיר"
נחמן גור
כ"ה שבט התשע"ז / 21.02.2017 09:46

ועדת הכשרות שפעלה בחודשים האחרונים ונועדה עם הגורמים המעורבים במתן ובקבלת כשרות – תגיש מסקנות מרחיקות לכת בתחום. כך דווח הבוקר (שלישי) בגלי צה”ל.

בין המסקנות: קיום תחרות בין הרבנים המקומיים. כלומר – כל עסק יכול לפנות לכמה רבנים ולא רק לרבנות מקומית אחת. ככל שהכשרות של הרשות המקומית תהיה מצטיינת ונותנת שירות טובה – כך היא תתחרה ביותר רבנויות.

דבר נוסף ומשמעותי שהוחלט עליו הוא פירוק יחסי המשגיח-מושגח, הגורם לשינוי מבנה מערך הכשרות.

“בקרי הכשרות”, בשמם החדש, יקבלו את המשכורת מהמועצה הדתית ולא מהעסק עצמו. זהו צעד שיפחית משמעותית את השחיתות בכשרות. בנוסף, מנהלי מחלקות הכשרות בכל עיר יצטרך להתקבל על ידי תנאי סף של השכלה וניסיון ניהולי.

בקרי הכשרות יעברו קורסים ולא יכלו לדווח על שעות שלא היו בעסק.

ברבנות מדברים גם על סעיף חדש של איחוד נהלי הכשרות, לפיו בכל עיר יהיו את אותם תנאים כדי לקבל כשרות ולא נתון להחלטת הרב המקומי.

ההחלטות הדרמטיות פורסמו שעות אחדות לפני הדיון שהחל היום בבג”ץ בעתירה שהגישה התנועה הרפורמית נגד מה שהגדירה “המונופול של הרבנות הראשית להענקת תעודות כשרות”.

יושב ראש ארגון צהר, הרב דוד סתיו, בירך בראיון בגל”צ על מסקנות הוועדה, אבל קרא לבג”ץ לבטל את המונופול של הרבנות בשוק הכשרות.

“אני רוצה לראות את זה כתוב, כי נדמה לי שכמה שעות לפני שבג”ץ ידון בנושא סביר להניח שמנסים לפזר כל מיני רעיונות ומחשבות. זה מה שאנחנו קוראים לו שונים רבות.

“מונופול בסופו של דבר יוביל לביורוקרטיה ולשחיתות”, אמר סתיו, “לא יכול להיות שבכל עיר יהיה רק נותן כשרות אחד שיהיה השריף של העיר ושלא תהיה תחרות על כשרות באותם מקומות”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    אמת
    29/11/2018 21:21
    אלי
  1. הרב סתו צודק