טראמפ: "הפלסטינים מלאי שנאה. שתי מדינות או אחת? מה שתרצו"

ראש הממשלה הגיע לבית הלבן והתקבל בחמימות על ידי הנשיא טראמפ ורעייתו • במהלך מסיבת העיתונאים לא הזכיר הנשיא את המילים - "שתי מדינות": "מדינה אחת או שתיים - להחלטת הצדדים" • אחרי מסיבת העיתונאים ייפגשו בארבע עיניים
חרדים10
י"ט שבט התשע"ז / 15.02.2017 19:05

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (רביעי) עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בוושינגטון.

במסיבת עיתונאים מיוחדת בבית הלבן, אמר הנשיא: "מדינת ישראל היא סמל לעולם של חוסן וחוזק בין איומים. לעולם לא נשכח מה עבר העם היהודי. שתי המדינות תמשכנה במלחמה נגד הטרור בקרב המדינות שאין להן ערך לחיי אדם".

הוא הוסיף: "האו״ם התייחס לישראל וממשיך להתייחס לישראל באופן לא הוגן. אנחנו נמשיך לעבוד ולעודד כינונו של שלום בין ישראל לפלסטינים.

"אנו רוצים להשיג הסכם שלום, אך הצדדים הם אלה שצריכים לבוא במו"מ. כמו בכל מו"מ, הצדדים יצטרכו לבצע וויתורים. זו תהיה הפגישה הראשונה מיני פגישות רבות ופוריות שננהל יחד".

טראמפ אמר כי הוא מעוניין לראות עצירה בבנייה בהתנחלויות לזמן קצר למען הסכם עתידי.

טראמפ הוסיף: "אני אוכל לחיות עם שני הפתרונות – מדינה אחת או שתי מדינות". על ההסתה ברשות הפלסטינית אמר טראמפ: "אני חושב שהפלסטינים מלאים בשנאה, הם חייבים להיפטר מהשנאה הזו".

עם זאת הוא הדגיש: "הישראלים יצטרכו להפגין קצת גמישות ולהוכיח שהם אכן רוצים להגיע להסכם שלום כמו שאני מאמין שהם רוצים".

נתניהו אמר: "הנשיא טראמפ, תודה רבה על קבלת הפנים החמה שאתה ומלאניה הענקתם לי, לאשתי שרה ולפמלייתנו. אני מוקיר את ידידותך אתי ועם מדינת ישראל. היא ניכרת באופן ברור כל כך בדברים שאמרת עכשיו.

לישראל אין ידידה טובה יותר מאשר ארצות הברית ואני מבטיח לך שלארה"ב אין ידידה טובה יותר מישראל.

הברית בינינו חזקה מאוד, אך תחת הנהגתך, אני בטוח שהיא תתחזק אף יותר. אני מצפה לעבוד אתך כדי לשפר באופן דרמטי את היחסים בינינו בכל התחומים: בביטחון, בטכנולוגיה, בסייבר, במסחר ובתחומים רבים נוספים. ואני מברך על קריאתך הברורה להבטיח שישראל תקבל יחס הוגן במוסדות הבין-לאומיים ושההשמצות והחרמות נגד ישראל יתקלו בהתנגדות שנובעת מהעוצמה והעמדה המוסרית של ארה"ב.

כפי שאמרת, הקשר בינינו מבוסס על זיקה עמוקה של ערכים משותפים ואינטרסים משותפים. ערכים ואינטרסים אלה נמצאים תחת התקפות הולכות ונשנות מידי כוח רשע, טרור איסלאמי קיצוני. אדוני הנשיא, הפגנת בהירות ואומץ לב כשניצבת מול האתגר הזה. אתה קורא להתייצב מול המשטר האיראני, למנוע מאיראן לממש את ההסכם הגרוע הזה ולהגיע למצבור נשק אטומי, ואמרת שארה"ב מחוייבת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אתה קורא להביס את דאעש.

תחת הנהגתך, אני מאמין שנוכל להסיג לאחור את גל האיסלאם הרדיקלי הגואה, ובמשימה חשובה זו כמו גם במשימות אחרות, ישראל עומדת לצדך ואני עומד לצדך.

אדוני הנשיא, אם נוכל לבלום את האיסלאם המיליטנטי, נוכל לנצל הזדמנות היסטורית מכיוון שלראשונה בימי חיי ולראשונה מאז קום מדינת ישראל, מדינות ערב באיזור אינן רואות בישראל אויבת, אלא יותר ויותר הן רואות בנו בת ברית.

אני מאמין שתחת הנהגתך, השינוי הזה שחל באיזור שלנו מביא איתו הזדמנות חסרת תקדים לחזק את הביטחון ולקדם שלום. הבה נממש את ההזדמנות יחד. הבה נחזק את הביטחון, נמצא דרכים חדשות אל השלום ונוביל את הברית הנפלאה בין ישראל לארה"ב לגבהים חדשים.

תודה רבה, אדוני הנשיא".

השניים ידונו בארבע עיניים באיום האיראני, בארגון דאעש הרצחני ובסכסוך הישראלי פלסטיני.

לפני המפגש עם טראמפ, נועד הלילה נתניהו עם מזכיר המדינה החדש, רקס טילרסון.

"פגישה מצויינת עם טילרסון", צייץ נתניהו. "הברית בין ישראל לארצות הברית תמיד הייתה חזקה – והיא עומדת להתחזק עוד יותר!".

נתניהו צייץ עוד: "מחכה לפגישה עם הנשיא טראמפ".

טראמפ צייץ לו בתגובה: "גם אני מחכה לפגישה עם ראש הממשלה".

הלילה אמר גורם רשמי בכיר בבית הלבן כי ארצות הברית לא תתעקש על מימוש פתרון שתי המדינות. לדברי אותו גורם, טראמפ תומך ביעד של שלום בין ישראל לפלסטינים, אפילו אם פתרון שתי המדינות לא יהיה חלק מכך.

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות