אוכלים בריא? הכירו את הרובוט הישראלי שיעזור לכם לגדל ירקות לבד

רוצים לאכול פירות ויקרות טבעיים אבל נמנעים מהתוצרת התעשייתית בגלל הזיהומים וההדברות? • הכירו את הרובוט הישראלי אדי של חברת 'פלוקס' שיעזור לכם לגדל פירות וירקות בבית ללא צורך בניסיון או בהבנה בחקלאות
דוד ליבוביץ
י"ג טבת התשע"ז / 11.01.2017 20:59
22

מהפכת הבריאות העוברת על כולנו מאלצת אותנו לעטר את צלחותינו בירקות טבעיים ככל האפשר. אבל כדי להשיג את הירקות הטבעיים עלינו להיעזר מן הסתם בחקלאים האמונים על השיטות התעשייתיות לגידול הפירות והירקות.

רק השיטות התעשייתיות לגידול פירות וירקות אינן חפות מפגמים: בין היתר, השדות והמטעים תופסים שטחים נרחבים, ודוחקים בעלי חיים שחיו בשטח לפני ששימש כאזור חקלאי. אזורי החקלאות גם מצריכים שימוש אינטנסיבי במשאבי מים, ובמינרלים ודשנים החודרים לקרקע ומזהמים אותה.

בנוסף, הם מרוססים בחומרי הדברה רבים, שעלולים לפגוע במי התהום, במערכות אקולוגיות הימית ואף להגיע עד לצלחת. בנוסף, הם גם גורמים לפליטת כמות גדולה של גזי חממה בעת שינוע המזון מן השדה אל הצרכן.

הכירו את אדי

מאיה פלח, מ'זווית' – סוכנות הידיעות למדע ולסביבה מתארת פיתוח ישראלי חדש יעזור לכם לגדל פירות וירקות בבית ללא צורך בניסיון או בהבנה בחקלאות.

23

ב-Flux, סטארט-אפ ישראלי-אמריקאי, מסבירה פלח, יודעים איך לגרום גם לנו – חסרי הזמן והניסיון – לעשות את זה. במרכז המחקר והפיתוח של החברה הממוקם בישראל, פיתחו היוצרים רובוט קטן העונה לשם אדי (Eddy), שמתחבר לאפליקציה בעלת אותו שם בטלפונים החכמים שלנו, ומאפשר גם לאנשים חסרי ניסיון בגננות או בחקלאות – או נטולי הבנה מעמיקה בכימיה של הקרקע או בגידול צמחים – לגדל גינת ירקות ביתית לתפארת במינימום מקום, זמן והשקעה.

אדי מתבסס על גידולים בשיטת ההידרופוניקה, שיטה של גידול צמחים במים מועשרים בחומרי הזנה, ללא צורך בקרקע. ״יש מיליוני אנשים בעולם שמגדלים כיום את הגידולים שלהם בצורה הידרופונית״, אומרת קארין קלוסטרמן, מייסדת Flux ומנהלת השיווק של החברה. ״זו טכניקה שנמצאת בשימוש בנאס״א לגידול מזון לאסטרונאוטים בתחנות חלל, ונפוצה מאוד בקרב מגדלים בקנדה, שעזרו לדחוף ולפתח את השיטה בשנים האחרונות”.

24

״זה הרבה יותר מרק לגדל פירות וירקות בחממה״, מוסיפה  קלוסטרמן, ״בשיטה זו יש המון דברים שאפשר לעשות כדי לשפר את הסביבה וההזנה של הצמח. השיטה בעצם מאפשרת לשלוט במיקרו-מינרלים ובוויטמינים שהצמח מקבל, בתאורה סביבו, בחומציות המים שלו, בטמפרטורה האידיאלית עבורו וכו׳. ומתברר שהיא גם מאוד יעילה: היא מאפשרת להשתמש ב-90 אחוז פחות מים, לחסוך בערך אותה כמות של דשן בשימוש, והיא גם מצריכה משמעותית פחות שטח: אקר שלם (כ-4 דונם) של מזון יכול לגדול במכלית שילוח קטנה. בנוסף, אין צורך כמעט להשתמש בקוטלי מזיקים וכלל לא בקוטלי עשבים".

לפי השטח שיש לכם בבית

״יש היום מגמה של התעניינות הולכת ועולה בתזונה בריאה. בסין, למשל, הקרקע כיום כל כך מזוהמת עד שאנשים לא מעוניינים לאכול גידולים שמגיעים משם״, אומרת קלוסטרמן. ״לכן, הידרופוניקה – שאינה מצריכה שימוש בקרקע – יכולה להוות שם כרגע פתרון מעולה. מעבר לזה, גידול בבית הוא פתרון טוב לכל מי שתזונה בריאה חשובה לו: כשאנחנו קונים בסופר ירקות, אנחנו לא יודעים מאיפה הם באו – בדרך כלל גם לא כשאנחנו קונים מוצרים אורגניים – אנחנו פשוט סומכים על זה שיהיה בסדר. אבל כשאנחנו יוצרים את האוכל שלנו בעצמנו, אנחנו לוקחים את הכוח לידיים שלנו: אנחנו יודעים בדיוק מאיפה הוא מגיע, ואיזה חומרים נכנסו אליו״.

25

את אדי – רובוט כדורי חביב המבוסס בינה-מלאכותית, שגודלו כשל תפוז גדול – מכניסים אל המים בגינה ההידרופונית הביתית, שם הוא מנתח את סביבת הצמח ומסיק מהם התנאים האופטימליים עבורו. כלומר, הוא בודק האם יש איזון כימי במערכת והאם הצמח מקבל כרגע את כל מה שהוא צריך כדי לגדול בשמחה, או שהוא זקוק לטיפול כלשהו. בהתאם, אדי מעדכן את הגנן החובב בכל שלב מה יש לעשות באמצעות שליחת התראות לסמרטפון: להוסיף מים או חומרי הזנה, לשנות את הטמפרטורה או התאורה בחדר וכו׳.

החברה לא מציעה אמנם מערכת הידרופונית או שתילים, אך את אלה ניתן להשיג היום בקלות: אתם יכולים לגשת למשתלות, לחנויות גינון ומוצרי בית או לציוד חקלאי, ולבחור מערכת בהתאם לשטח שיש לכם בבית או במרפסת, ואפשר גם להכין אחת בבית באופן פשוט ובזול. את אדי תוכלו לרכוש עבור כ-150 דולר החל מפברואר 2017 בהזמנה מוקדמת, ובחברה מצפים להתחיל להפיץ את המוצר כחודשיים לאחר מכן, באפריל. מכאן, הדרך לסלט שגידלתם בעצמכם לא צריכה להיות ארוכה וקשה במיוחד.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות