אל תחמיצו: החיים לפני 300 שנה בקליפ 'מנחה' של ר' מענדל ראטה

קאסט עם למעלה מ-50 שחקנים, צוותי צילום מהארץ ומחו"ל, תאורנים, במאים ומשפיע אחד נועז • בן האדמו"ר שהתפרסם כמוזיקאי מחונן, שחקן מוכשר, ומהפכן נועז חוזר במנהרת הזמן
כ"ז כסלו התשע"ז / 27.12.2016 14:55

הוא פרץ לתודעה בשיריו המרגשים, מאמריו מעוררי המחשבה, ושיעוריו בתורת איזביצ'א המלווים בגיטרה, כמו גם הקליפים בהם כיכב – רבי מענדל ראטה, בן האדמו"ר משומרי אמונים, כוכב קומזיצים צעיר, ומהפכן חסידי.

השיר 'מנחה' הוקלט בארה"ב יחד עם מקהלת 'שירה', והקליפ צולם באוקראינה, בהפקה קולנועית מרשימה ומעוררת השראה.

למעלה מ-50 שחקנים נטלו חלק בקליפ, המספק הצצה לחייהם של דמויות טיפוסיות בעיירה של לפני 300 שנים. העשיר והעני, הרוכל והקונה, כולם עוצרים את שטף יומם בשביל תפילת המנחה.

ר' מענדל ראטה סומן לא מכבר כבעל רעיונות מקוריים השואף להרביץ את תורת החסידות בנועם ובחן, באופן שידבר אל הדור הצעיר, כפי ששאף הבעש"ט. ואכן, אלפי אנשים, בעיקר מקרב בני הנוער, מזדהים עם דרכו המיוחדת המשלבת בין החסידות האותנטית והמקורית של הבעש"ט לבין גישה עדכנית ואקטואלית הכובשת את ליבם.

השיר 'מנחה' מיוסד על הרעיון שביטא הבעש"ט ביחס לאותו יהודי העומד בשוק, טרוד במלאכתו ושוכח כביכול את בוראו, אך בהגיע שעת השקיעה הוא נאנח: "אוי מה יהיה עם מנחה?" – ואץ רץ להתפלל אפילו ביחידות וללא ריכוז מלא. על פי הבעש"ט, אותה אנחה היוצאת מעומק הלב בוקעת את כל הרקיעים.

רבי מענדל הינו דור עשירי לבעל שם-טוב, מייסד תנועת החסידות. לדבריו, החסידות בדור האחרון התנוונה והתאבנה, ויש צורך לחדש את התנועה ולהפיח בה מחדש תוכן ורוח חיים.

"הגיע הזמן לחזור אל המקורות האמיתיים", הוא אומר.

עקרונות כמו חיפוש רוחני עצמאי, מימוש עצמי ומיצוי הכישרונות, שיבה לחיק הטבע, ראיית קדושה ביופי הבריאה, באמנות, במוזיקה, ואף בטכנולוגיה ובמדיה – תוך שימוש נכון ונבון, כל אלו משקפים לדעתו את דרכה האמיתית של החסידות.

את השיר "מנחה" הוא הלחין בשהותו בבורו-פארק. "נכנסתי למכולת ושמעתי את החנווני שואל באידיש את חברו 'עד מתי אפשר עדיין להתפלל מנחה'… יצאתי לרחוב ופיזמתי לעצמי את השיר החדש".

כשפגש את ידידו אלי שפריי, חבר מקהלת 'שירה', ומי שאחראי על העיבודים הקוליים בשיר, הם החליטו להקליט את הלחן בשיתוף מקהלת שירה, בניצוחם ועיבודם המוסיקאלי של הצמד חזקי ברויאר ומנדי הרשקוביץ.

מפה לשם, ר' מענדל השמיע את השיר לזמר המפורסם שלומי גרטנר שתכף ומיד התחבר לשיר ואף קרא לאלבומו החדש על שמו – 'מנחה'.

על הפקת הקליפ אחראי שלום אייזנבך, ששימש כיועץ ומלווה בסדרה המפורסמת 'שטיסל'.

קרדיטים:

לחן, מילים, ושירה: מענדל ראטה

קולות: מקהלת שירה

הפקת שיר ועיבוד קולי: אלי שפריי

עיבוד מוסיקלי: חזקי ברויאר – מנדי הרשקוביץ

מיקס : יניב בלאס

הפקה: שלום אייזנבך

תסריט: אריאל כהן

בימוי: אלכס אוסמולבסקי

עריכה: בני שקלובסקי

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מה שמעניין זה איך הסתדרו בשטעטל בלי אמהות ובנות. הגברים בישלו וכיבסו?
  28/12/2016 14:28
  אליהו
 1. אילו רק היה רמז לקיומן של נשים – מטפחת מאחורה, כלה מכוסה, אשה בפנים מכוסות בעת הדלקת נרות, הקליפ היה יותר אמין.

 2. כולם גויים חוץ ממנו, מדהים איך שרואים עליהם שהם לא יהודים
  30/12/2016 01:20
  חיה
 3. לא אותנטי

 4. הרעיון יפה והבצוע ססגוני אבל לא טבעי,תאטרלי
  17/02/2017 11:39
  שופטת
 5. התאטרליות והקופצנות של האנשים לא משכנעת באמינות המסר.