“אני מבטיח, גם בשנה הבאה – אגיע” • הנשיא חובב החזנות

על הקשר של משפחת ריבלין הענפה ועולם החזנות ועל חיבתו לחזנות של הנשיא הנבחר • וגם: כשהנשיא דרש 'תפילת ערבית' בטקס ממלכתי
נחמן וייס
י"ד סיון התשע"ד / 11.06.2014 21:26

ביום בו המתח היה בשיאו לרגל בחירת נשיאה העשירי של מדינת ישראל, לאחר מאבקים לא פשוטים, ושני סיבובי הצבעה שבסופן הוכרז שמו של הזוכה: ראובן (רובי) ריבלין. נזכרנו בטקס אחר, טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות של שנת 2011. היתה זו הפעם השלישית בה ריבלין שימש כנשיא הטקס וכיו”ר הכנסת.

בימים שלפני הטקס התחוללה דרמה בשדרת המפיקים והבמאים האחראים על תכני הטקס. ריבלין בתפקיד יו”ר הכנסת, דרש להתערב בתוכנית הטקס, ולראשונה בתולדותיו ביקש לסיימו בתפילת ערבית חגיגית עם חזן ועם מקהלת חזנים.

וכשריבלין רוצה, הוא יכול. ואכן לראשונה בתולדות הטקס החגיגי של הדלקת משואות יום העצמאות, התקיימה תפילת ערבית חגיגית עם חזן ומקהלה. בתפקיד המכובד של חזן התפילה המיוחדת זכה החזן גרשון שטיין ולוותה אותו מקהלת החזנים ‘זמרת י-ה’ בניצוחו של ד”ר אורי אהרון, וכמובן כיבד בנוכחותו יוזם התפילה ראובן ריבלין. האירוע המיוחד מוכיח כי בנוסף לאזרחים הרבים (על פי הסקרים 73% מאזרחי המדינה היו בעדו) השמחים על בחירתו לתפקיד, יכולים חובבי החזנות לדעת כי גם האזרח מספר אחת, נשיא המדינה הטרי, ראובן ריבלין, הינו חובב חזנות ותיק.

**

אפשר לומר כי הכמיהה אצל ריבלין לחזנות נמצאת אצלו בגנים מאז ומעולם. ריבלין הוא בן למשפחת חזנית מפוארת. דודו היה החזן ר’ שלמה זלמן ריבלין, מייסדה של מקהלת החזנות המיתולוגית ‘שירת ישראל’, וגדול מורי החזנות והמוזיקה הליטורגית יהודית. כמו כן, ריבלין הוא גם בן משפחתו של החזן הראשי לצה”ל לשעבר, אריה בראון ז”ל.

החזן דובל'ה הלר ביום חתונתו, עם הנשיא רובי ריבלין

החזן דובל’ה הלר ביום חתונתו, עם הנשיא ריבלין

**

שלמה גולדהור, המנצח הוותיק של מקהלת ‘שירת ישראל’, תלמידו של ר’ שלמה זלמן ריבלין האגדי וגם חבר קרוב לנשיא ריבלין. מספר בשיחה עם חזנים10 על הקשר החם של ריבלין (בכינויו המוכר ‘רובי’) לחזנות ולמוזיקה יהודית.

“רובי, הוא לא רק אוהב את דת, הוא גם אוהב את התפילה ואת החזנות”, אומר גולדהור, “הופעתי לא מזמן עם המקהלה באירוע בכנסת, וכמובן רובי כיבד את האירוע בנוכחותו. היה מדהים לראות איך הוא ישב והקשיב ונהנה מהחזנות, פשוט נהנה!”.

“יש לי קשר קרוב עם רובי. אני יו”ר ברית חללי אצ”ל בירושלים, ואנחנו מקיימים כמה אירועים בשנה. למשל טקס הזיכרון לחללי מלחה, שאנחנו מקיימים יום לפני יום הזיכרון. רובי ריבלין בא בכל שנה ושנה”.

“לפני שנה בטקס, ניגשתי אליו ואמרתי לו, ‘רובי, שנה הבאה אתה תהיה נשיא, ובתור נשיא אתה הרי לא תבוא. מיד הוא ענה לי בנחרצות: ‘אני מבטיח לך, שגם כנשיא, אמשיך לבוא כמו שבאתי כל השנים!”.

אם יגיע אל הטקס, ימים יגידו, אך אנו תקווה שהמנגינות שיעלו מבית הנשיא ריבלין בקדנציה הקרובה יהיו בהרמוניה אשר תועיל לכולנו, חובבי החזנות ואזרחי המדינה.

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  דובלה!!!!!!!!!!!
  12/06/2014 11:33
  חובב
 1. בטח אתה בהיכרות עמוקה עם רבלין בשל קשריך עם הליכוד בשנים ההם. אתה ואיציק קויפמן. שנים

 2. כתבה טובה!
  12/06/2014 21:55
  אברום
 3. נהנתי.

 4. משפחת ריבלין והחזנות
  14/06/2014 21:38
  אלי יפה
 5. אכן, משפחת ריבלין על כל רבדיה קשורה בטבורה לעולם התפילה והחזנות.
  כל חזני ירושלים היו בני טיפוחיו של שלמה זלמן ריבלין. בנו. שמואל ריבלין המשיך בדרכו כמלחין .
  השמועה אומרת
  שפעמים רבות היו מתכנסים הרבלינים לערבי שירה בלתי נשכחים.
  בתקופת כהונתו של הנשיא זלמן שזר ז״ל היה נערך במוצאי יום הכיפוריםרב שירה וחזנות. אולי נדוב לזו המסורת?

  בהצלה רבה לנשיא החדש
  אלי יפה