גאים לחבוט. ואיפה האומץ ביתר הדברים?

כשאנחנו בטוחים בעצמנו, ויודעים שכל מה שאנו עושים זה נכון ומוצדק - איננו מתביישים. להפך, גאים במה שאנו עושים, ואפילו מרגישים את עצמנו, בזכות המעשים התמוהים הללו אנשים מיוחדים • אז מדוע בשאר הדברים אנו לא חזקים מספיק?
מנוחה פוקס
י"ח תשרי התשע"ז / 20.10.2016 16:54
מנוחה פוקס

נסו להעלות בדמיונכם: מה חושב עלינו אותו אדם שאינו יודע דבר על תורה ומצוות – כשרואה אותנו אוגדים את ארבעת המינים ומניפים אותם למעלה ולמטה?

בוודאי מורה עלינו באצבע ואומר לבן לווייתו: "אילו אנשים משונים, עומדים ונוטלים לידיהם כמה עלים ופרי אחד צהוב ומנענעים אותם בקצב קבוע ואחיד".

וכשמגיעה הושענה רבה, וצופה אותו אדם בעלי הערבה הנחבטים אל הקרקע, בוודאי שוב פוער פיו בשאלה, ועיניו לא משות מהנראה לפניו.

כשמגיע שמחת תורה והוא מגלה את אותו אחד שקודם נענע גבעולים, אחר כך חבט אותם – מתחבק לבסוף עם גלימת בד, העוטפת משהו נסתר, הוא כבר בטוח שאלו שלפניו – העושים את המעשים התמוהים הללו – אינם שפויים כלל.

וראו אותנו, מעוררי התמיהה והשאלה, לא אכפת לנו איך מסתכלים עלינו, איך מתבטאים, מה אומרים, מה חושבים, איך מגיבים – אנחנו ממשיכים בשלנו, בגאווה גדולה, ואיננו מרפים.

מניפים את הדגל, מעלים, מורידים, חובטים ומחבקים.

כי כשאנחנו בטוחים בעצמנו, ויודעים שכל מה שאנו עושים זה נכון ומוצדק – איננו מתביישים בזה כלל. להפך, אנו גאים במה שאנו עושים, ואפילו מרגישים את עצמנו,  בזכות המעשים התמוהים הללו,  אנשים מיוחדים, מהודרים.

עם סגולה.

אילו היינו כולנו מספיק חזקים בעמדתנו לגבי כל דבר שמוכיח את יהדותנו,  כי אז, אף אחד מאתנו לא היה בוש בצניעותו: לא היה הנער מקמצן בגודלה של כיפתו, ולא הייתה הנערה מקצצת את קצה שמלתה.

אילו היינו כולנו מספיק חזקים בעמדתנו, לא היה מתבייש איש מאתנו באיכות הלמידה בבית הספר של בנו, ולא היה מבקש להוסיף עוד לימודים שמחוץ למסגרת הלימודית.

הוא היה גאה בחוקים ובהגבלות ששמים רבנים לבניו בישיבות, ושמציבות מנהלות בפני בנותיו בסמינרים.

הוא היה מבין ומודה על איסור גמור להשתמש בטלפון החכם, גם אם הוא חסום ומצונזר כהלכה.

אילו היינו מספיק גאים ביהדותנו, כי אז, ללא פזילה החוצה, היינו מרימים על נס כל דבר שמורה על עם הסגולה שבנו, מבלי להסתיר דבר.

רק כשנדע ללכת בגאון, כשדגל היהדות בידינו, מבלי לחשוב פעמיים, ומבלי לחשוש לעורנו, רק אז נצליח באמת לשמור על מחננו, ולהיות אור לגויים ביהדותנו.

הדפס כתבה

6 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מסכים עם כל מילה.
  21/10/2016 00:23
  מאיר
 1. אבל קשה לדעת מה באמת נכון ומה לא. יש הרבה דברים שיכולים להתפרש לשני כיוונים. צריך להתפלל שה ינחה אותנו בדרך! הישרה.

 2. ואילו היינו חזקים לא היינו מפלים על רקע עדתי
  21/10/2016 09:39
  צבועה
 3. ולא היינו פוסלים את האחר רק כי הוא לא בסטייל ובעמדה שלי ומי אני שבני ילמד עם בנו אנו דורכים אחד על השני כדי להראות כמה אנחנו שווים יותר מהשני
  ואילו היינו חזקים הייינו עוזבים את כל הבברברת הלעוסה של הכותבת ובאיזה שהוא מקום זה עוד הטפת מוסר להראות אני במוחים והרי אני צדיק אלא היינו מוחים בעוולות שאינם ככ פופולרים כמו כל אותם דברים מושחתים שהחברה שלנו מטאטא שוב ושוב תחת השטיח
  אבל אנחנו לא חזקים
  ואנחנו מאוד צבועים בדיוק כמו הכותבת
  אנחנו נכתוב ונמחה בדברים שרק יביאו לנו שוב ושוב הרבה תהילה ותפארת
  הכל חיצוניות ללא תוכן ואולי וכנראה יש נוער קצת חכם והוא נקרא נוער נושר

  • משה   26/10/2016 20:17

   אני מבין שרע לך אבל מה הקשר בין החיים שלך לכולם? בינתיים הציבור החרדי פחות מושחת מכל ציבור אחר אז מה אתה נטפל אליו?

   • צבועה   30/10/2016 10:47

    היו ימים שם אני חשתי גאוות יחידה אני נמנה על הציבור האיכותי ביותר החרדים חשבתי שכולם טועים והלכה שעישו שונא ליעקב
    עד שראיתי שמפלים בנות על רקע צבע והמפלים הם ראשי העדה ראשי הישיבות מנהלי התת מנהלי הסימנרים אילו שאמונים לחנך את בנינו ובנותינו
    והכותבת ודומיה לא טרחו פעם אחד לכתוב נגד זה כי זה פשוט לא פופלארי הם כן ששים להיות המוחים בשער על כל מיני פשעים שזה כן פופלרי זה כן ימתג את הכותבת למקום בו היא רוצה מכאן הכינוי צבועה
    המוזר שאנחנו אלופים בכל הדקיות של בן אדם למקום כמו כשריות אינטרנט ועוד הפרדה אבל בן אדם לחבירו יש מה לנו ללמוד והרבה דווקא מהציבורים האחרים
    כל הרעות החולות שמטאטאים תחת השטיח בטענה האלמותית חילול השם טענה זו נהפכה לחנינה לכל הפשעים בציבור שלנו
    שאלפי בנות סובלות רק בגלל שהם כיהות וששם משפחתם לא נגמר בץ וכן אלפי בנות עד שקיבלו אותם עברו מסכת השפלה רק כי הם פרענקים
    הציבור לא אולי הכי מושחת אבל כן הכי גזען באירופה היו שמחים לישים את השיטות שלנו
    וכן עם חברה כזאת צבועה רע לי
    הזהרו מהצבועים

   • ששה   30/10/2016 13:39

    לדברר על האפליה

 4. על אזו צביעות אתה מדבר
  01/11/2016 08:55
  עזרא
 5. אני קורא את הטורים של הגברת פוקס בקביעות לא ראיתי שהיא כותבת בעד אפליית ספרדים. נראה שהתבלבלת אדוני כי פה היא כותבת על דבר אחר לגמרי. אבל יחד עם זה גם אני יוצא בבקשה לכותבת שתכתוב נגד ההפלייה במוסדות החינוך כי אנשים מתיחסים לדבריה והיא יכולה לעזור בדבר הזה גם כן . אבל מפה ועד לומר צבועה איך זה קשור?